جمعه ٢٠ تير ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
جامعه و فرهنگ

دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان در سبک و سیاقی جدید

سال دوم؛ شماره32(نیمه دوم خرداد99)

دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان

سال دوم؛شماره31(نیمه اول خرداد99)

دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان

نیمه دوم اردیبهشت 1399-شماره30

دو ماهنامه "یادداشت ها"-نشریه بنیاد روسکی میر در ایران

 شماره 12- خرداد99

دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان

نیمه اول اردیبهشت 1399-شماره29

ماهنامه روسی -قرقیزی جامعه و فرهنگ ایران "میراث"

شماره3-اردیبهشت 1399

چین شناسی در آسیای مرکزی (ویژه نامه موضوعی دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان)

نیمه دوم فروردین99-شماره28

ماهنامه روسی -قرقیزی جامعه و فرهنگ ایران "میراث"

شماره 2- فروردین1399

نشریه فرهنگی-ادبی "یادداشت ها"

بنیاد روسکی میر در ایران- شماره 11

دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان

نیمه اول فروردین1399-شماره27

نوروز و آئین های آن درقرقیزستان

ویزه نامه موضوعی دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان/ نیمه دوم اسفد98(شماره26)

ماهنامه روسی جامعه و فرهنگ ایران (میراث)درقرقیزستان/ اسفند1398 شماره1

ویژه نامه موضوعی دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان /نیمه اول اسفند1398-شماره25

دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان-نیمه دوم بهمن98/شماره24

گزارش ويژه و تحليلي

نگاهی به تاریخچه لباس های سنتی مردانه قرقیزی

بازار کار در قرقیزستان: برابری یا نابرابری جنسیتی

حجاب زنان در قرقیزستان:

از تنوع در رنگ تا پایبندی به سنت های ماندگار

مراکز مسیحی در قرقیزستان

فرصت ها و چالش ها

وضعيت زنان قرقيزستان

وضعيت آب و هوا

نرخ ارز

نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6328
 بازدید امروز : 70
 کل بازدید : 657162
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.2657
ساعت
خبر و گزارش مهم
 • آخرین وضعیت ویروس کرونا در قرقیزستان در تاریخ منتهی به 11 تیر99
  به گفته معاون وزیر بهداشت تعداد مراجعه افراد به بیمارستان ها با وضعیت حاد افزایش یافته است و در حال حاضر تصمیم گرفته شده است اگر علائم ریوی (ذات الریه)، تنگی نفس و درجه حرارت 38 به بالا بدون نتیجه تست پی سی آر فرد در بیمارستان های ویژه بستری خواهد شد.

 • مقام قرقیز: دلائلی برای وضع مجدد وضعیت فوق العاده نیست.
  نخست وزیر قرقیزستان با اشاره به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در این کشور گفت: دلائلی برای وضع مجدد وضعیت فوق العاده نیست.

 • نگاهی به رهبران جامعه مسلمانان کشورهای آسیای مرکزی
  در میانه و بحبوحه چالش‌های جدی بیرونی؛ رهبران دینی آسیای مرکزی در جستجوی ایجاد زمینه‌های مشترک همکاری هستند. در سپتامبر سال 2018 مفتی‌های چهار کشور از 5 کشور آسیای مرکزی (غیر از ترکمنستان) تفاهم‌نامه‌ای را در زمینه هماهنگی اقدامات در بیشکک امضا کردند.

 • تاسیس بیش از هزار مسجد در دوره «حاجی عبدالرحمان اف» در قرقیزستان
  سال 1992 میلادی نخستین کورولتای (گردهمایی) مسلمانان قرقیزستان برگزار شد و طی آن اداره دینی قرقیزستان (مفتیات) تأسیس شد. در این گردهمایی کیمسانبای حاجی عبدالرحمان اف به‌عنوان مفتی قرقیزستان منصوب کشت. با تلاش کیمسانبای حاجی عبدالرحمان اف؛ تعداد مساجد قرقیزستان که تا آن زمان تنها 36 مسجد بود، به بیش از هزار مسجد رسید.

 • شماره جدید دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان در سبک و سیاقی جدید منتشر شد.
  رایزنی فرهنگی ایران در بیشکک در شماره جدید نشریه فارسی الکترونیکی خود به معرفی برجسته ترین مجریان برنانه های تلویزیونی و فعالان فضای مجازی قرقیزستان؛ صنایع دستی؛ تئاتر و سینما و ... پرداخته است.

اخبار فعالیت‌های رایزنی
نگاهی به رهبران جامعه مسلمانان کشورهای آسیای مرکزی
در میانه و بحبوحه چالش‌های جدی بیرونی؛ رهبران دینی آسیای مرکزی در جستجوی ایجاد زمینه‌های مشترک همکاری هستند. در سپتامبر سال 2018 مفتی‌های چهار کشور از 5 کشور آسیای مرکزی (غیر از ترکمنستان) تفاهم‌نامه‌ای را در زمینه هماهنگی اقدامات در بیشکک امضا کردند.
 ٢٢:٢٨ - 1399/04/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
تاسیس بیش از هزار مسجد در دوره «حاجی عبدالرحمان اف» در قرقیزستان
سال 1992 میلادی نخستین کورولتای (گردهمایی) مسلمانان قرقیزستان برگزار شد و طی آن اداره دینی قرقیزستان (مفتیات) تأسیس شد. در این گردهمایی کیمسانبای حاجی عبدالرحمان اف به‌عنوان مفتی قرقیزستان منصوب کشت. با تلاش کیمسانبای حاجی عبدالرحمان اف؛ تعداد مساجد قرقیزستان که تا آن زمان تنها 36 مسجد بود، به بیش از هزار مسجد رسید.
 ٢٢:٢٢ - 1399/04/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
شماره جدید دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان در سبک و سیاقی جدید منتشر شد.
رایزنی فرهنگی ایران در بیشکک در شماره جدید نشریه فارسی الکترونیکی خود به معرفی برجسته ترین مجریان برنانه های تلویزیونی و فعالان فضای مجازی قرقیزستان؛ صنایع دستی؛ تئاتر و سینما و ... پرداخته است.
 ١٥:٢٩ - 1399/04/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
اسلام رادیکال در اتحاد شوروی سابق( تازه های نشر در عرصه بین الملل)
هدف اصلی این اثر که توسط جمعی از مولفان تهیه شده؛ این است که نشان دهد اسلام را نمی‌توان از فرهنگ و زندگی مردم کنار گذاشت و آن را بعنوان یک ساختار انتزاعی وهابی- سلفی مورد پذیرش قرار داد. برای درک و شناخت اهمیت اسلام در فضای پساشوروی، لازم است زمینه‌ها و ویژگی‌های خاص فرهنگی مردم و مناطق مورد توجه قرار گیرد.
 ١٣:٥٠ - 1399/03/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
تیرگی روابط آمریکا و چین و تاثیرات و انعکاس آن در آسیای مرکزی
شیوع و گسترش ویروس کرونا، روابط آمریکا و چین را به طور جدی با تنش و تیرگی مواجه کرده است. در روابط غرب با روسیه و ایران نیز پیشرفتی حاصل نشده است. منطقه آسیای مرکزی در بین کشورهایی که آمریکا آنها را به عنوان مخالفان خود می‌شمارد، فشرده باقی مانده است. امروزه چه چیزی بر تیرگی روابط آمریکا و چین تاثیر می‌گذارد؟ آیا پاندمی کرونا می‌تواند نقش آمریکا، روسیه و چین را در منطقه اوراسیا تغییر دهد؟ رافائلو پانتوچی کارشناس و پژوهشگر مطالعات دفاعی در گفت وگو با خبرگزاری CAAN به این سوال و سوالات دیگر پاسخ می‌دهد.
 ٢٣:٠٥ - 1399/03/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
جدیدترین شماره دو هفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان منتشر شد.
دراین شماره از نشریه فارسی الکترونیکی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک مطالب و گزارش هایی در خصوص امور خیریه و تبلیغات دینی درقرقیزستان؛ مبدا و مقصد پناهندگان آسیای مرکزی؛ کره ای های مقیم قرقیزستان؛ مصاحبه ؛ تازه های نشر و .... درج و منتشر شده است.
 ٢٣:٠٢ - 1399/03/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
نماینده سابق پارلمان قرقیزستان و رئیس انجمن حمایت از فلسطین: اندیشه امام خمینی بهترین ایده برای رسیدن به وحدت است.
مادعلیف نماینده سابق پارلمان و رئیس انجمن حمایت از فلسطین از سخنرانان این میزگرد گفت: :در حال حاضر نگاهی به کشورهای اسلامی نشان می دهد که در آنها توسعه دیده نمی شود. علت عدم توسعه عدم اتحاد است. برای رسیدن به ایده وحدت باید گفتگو کرد.
 ٢٠:٢٧ - 1399/03/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
مشاور آژانس دولتی مدیریت های محلی و روابط بین اقوام قرقیزستان: امام خمینی در زمان حیات خود نشان داد که چطور می توان انسان کامل بود.
بکیجان احمداف مشاور آژانس دولتی مدیریت های محلی و روابط بین اقوام وابسته به دولت قرقیزستان که در این میزگرد شرکت نموده بود؛ در سخنانی با اظهار اینکه در ایران بوده و از منزل حضرت امام بازدید و با نوه ایشان نیز دیدار کرده است ؛گفت من از نزدیک دیدم که ایشان با چه شرایطی زندگی کرده که باعث تعجب خیلی ها شده است.
 ٢٠:١٦ - 1399/03/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس دانشگاه آرابایف قرقیزستان: در قرن بیست و یکم که جهان اسلام با مشکلات بسیاری مواجه است؛ ایران می تواندهم برای کشورهای منطقه و هم برای کشورهای جهان به لحاظ پیشرفت هایش در اقتصاد، فن آوری، فرهنگ نمونه مثبتی باشد.
شخصیت علمی قرقیز: جمهوری اسلامی از جمله کشورهایی بوده است که یک مسیر متفاوتی را انتخاب کرده است و توانسته خیلی از مسائل را در کشور خود و در منطقه متحول و دگرگون کند و ما هر روز دستاوردهای این انقلاب را به نزدیک مشاهده می کنیم".
 ١٧:٢٢ - 1399/03/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
شخصیت فعال اجتماعی قرقیزستان: ایران علیرغم تمامی مشکلات روی پای خود ایستاده است به دلیل تحریم ها چیزی در این کشورمتوقف نشده است
تورسونبای بکیراولو: "من بسیار متاسف هستم که نتوانسته ام در زمان حیات امام خمینی ایشان را ملاقات کنم، اما توانستم در مراسم سالگرد ارتحال ایشان در راس هیات قرقیزی به ایران سفر کنم. گفته ها و نحوه زندگی ایشان بسیار بر روی من تاثیر گذاشت".
 ١٧:٥٠ - 1399/03/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس سابق پارلمان قرقیزستان: تحلیل انقلاب های قرن بیستم نشان می دهد که در میان آنها نمونه ای همانند امام خمینی نبوده است.
تحلیل انقلاب های قرن بیستم نشان می دهد که در میان آنها نمونه ای همانند امام خمینی نبوده است. وی ساختار جدیدی برای کشور به نام جمهوری اسلامی ایران بر اساس اسلام ایجاد کرده است. اندیشه و افکار امام خمینی در تمام کشورهای اسلامی گسترش پیدا کرده است و ایران از همان ابتدا مورد تحریم آمریکا و دیگر کشورها قرار گرفت.
 ١٧:٣٠ - 1399/03/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
حقیقت همیشه زنده تاریخ. سخنرانی رایزن فرهنگی ایران در میزگرد تاثیردیدگاه های امام خمینی برجهان اسلام
هرسال این موقع ها یعنی حوالی خرداد ایران حال و هوای دیگری دارد. خرداد ماه و درست در نیمه آن- دوستداران و علاقمندانش خود را برای گرامیداشت یاد و نامش و تجدید بیعت با آرمان هایش آماده می کنند. حرم مطهرش هرسال این موقع ها برای میزبانی خیل عظیم علاقمندانش از گوشه و کنار کشور و حتی از سایر نقاط دنیا آماده می شود.
 ٠٢:٠٧ - 1399/03/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
میزگرد " بررسی تاثیر دیدگاه های امام خمینی(ره) بر جهان اسلام" در بیشکک
بمناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال بنیانگذار فقید ج.ا.ایران، روز پنج شنبه پانزدهم خرداد۱۳۹۹ به اهتمام سفارت ج.ا.ایران و همکاری ومشارکت رایزنی فرهنگی کشورمان درقرقیزستان، میزگردی با عنوان “تاثیر دیدگاه های امام خمینی بر جهان اسلام” برگزار گردید. در این میزگرد که شخصیت های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی قرقیزستان ازجمله تعدادی از نمایندگان سابق پارلمان، رییس سابق پارلمان وسفیر اسبق قرقیزستان درایران، رییس دانشگاه آرابایف ، نمایندگانی از دانشگاههای دولتی بیشکک و اسلاویانی، تعدادی از فعالان اجتماعی ؛نویسندگان و مترجمان و نیز نمایندگان رسانه های گروهی و .....حضور داشتند، سخنرانان افکار، اندیشه ها و دیدگاه های حضرت امام خمینی (ره) و تاثیرات آن برجهان اسلام را مورد بررسی وتبادل نظرقرار دادند.
 ٢٢:٣٢ - 1399/03/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری میزگرد " بررسی تاثیر دیدگاه های امام خمینی(ره) بر جهان اسلام" در بیشکک
مناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال بنیانگذار فقید ج.ا.ایران، روز پنج شنبه پانزدهم خرداد۱۳۹۹ به اهتمام سفارت ج.ا.ایران و همکاری ومشارکت رایزنی فرهنگی کشورمان درقرقیزستان، میزگردی با عنوان “تاثیر دیدگاه های امام خمینی بر جهان اسلام” برگزار گردید. در این میزگرد که شخصیت های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی قرقیزستان ازجمله تعدادی از نمایندگان سابق پارلمان، رییس سابق پارلمان وسفیر اسبق قرقیزستان درایران، رییس دانشگاه آرابایف ، نمایندگانی از دانشگاههای دولتی بیشکک و اسلاویانی، تعدادی از فعالان اجتماعی ؛نویسندگان و مترجمان و نیز نمایندگان رسانه های گروهی و .....حضور داشتند، سخنرانان افکار، اندیشه ها و دیدگاه های حضرت امام خمینی (ره) و تاثیرات آن برجهان اسلام را مورد بررسی وتبادل نظرقرار دادند.
 ٢٢:٣٢ - 1399/03/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
میزگرد تاثیر دیدگاه های امام خمینی برجهان اسلام در بیشکک
در میزگردی که بمناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال امام با عنوان "تاثیر دیدگاه های امام خمینی(ره) بر جهان اسلام"در بیشکک برگزار می شود ؛ برخی از نمایندگان پارلمان قرقیزستان؛ روسا و اساتید دانشگاه ها و نیز نخبگان؛ تحلیلگران و کارشناسان ایرانی و قرقیزی دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را در خصوص تاثیرات امام راحل بر جهان اسلام؛ نقش امام خمینی در نظام جهانی ؛ اتحاد جهان اسلام و اندیشه های امام در دنیای معاصر مورد بررسی قرار خواهند داد.
 ١٧:١٩ - 1399/03/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
" خدمات متقابل اسلام و ایران" اثر شهید دکتر مرتضی مطهری به زبان قرقیزی ترجمه و منتشر شد.
شهید مطهری در این اثر تحقیقی به بررسی موضوعاتی چون اسلام و ملیت ایرانی ، خدمات اسلام به ایران و خدمات ایران به اسلام ، طبقات فقه، فلسفه و عرفان و ... می پردازد و سهم متفکران ایرانی را در گسترش علوم مختلف در تمدن اسلامی و پایه گذاری آنها از سوی ایرانیان بررسی می کند.
 ١٦:٣٤ - 1399/03/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
29 مین شماره دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان منتشر شد.
در بیست و نهمین شماره نشریه جامعه و فرهنگ قرقیزستان که باهتمام رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان و به زبان فارسی تهیه و منتشر شده ؛ مطالب و گزارش هایی در خصوص وضعیت کشورهای آسیای مرکزی پس از کرونا؛ کمک های بین المللی دریافت شده توسط کشورهای آسیای مرکزی در طول سالهای پس از استقلال؛ چنگیزی که می شناسیم؛ تنگه جتی اغوز و ..... درج شده است.
 ١٦:٤٩ - 1399/03/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
سومین شماره ماهنامه الکترونیکی روسی- قرقیزی جامعه و فرهنگ ایران"میراث منتشر شد.
سومین شماره ماهنامه روسی- قرقیزی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان در موضوع جامعه و فرهنگ ایران با عنوان "میراث" ( شماره اردیبهشت 99- می 2020) منتشر شد. در سومین شماره نشریه "میراث" که در 75 صفحه تهیه و تنظیم شده است؛ می خوانیم: آئین های ماه مبارک رمضان در ایران؛ کرونا و نقش خانواده در مدیریت فضای مجازی؛آموزش زبان فارسی در قرقیزستان در دوران کرونا و ....
 ١٤:٤٣ - 1399/03/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
نشست تحلیلی و تخصصی با حضور شخصیت های سیاسی ، فرهنگی ‌‌و مذهبی ۴ کشور ایران ، روسیه ، قرقیزستان و جمهوری آذربایجان با موضوع «قدس و معامله قرن»
جمعی از مقامات، صاحبنظران، شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و مذهبی ایران، روسیه، قرقیزستان و جمهوری آذربایجان و رایزنان فرهنگی ج.ا.ایران در مسکو؛ بیشکک و باکو در میزگردی وبیناری ضمن تاکید بر تداوم راه قدس، اتحاد و همدلی مسلمانان، مسیحیان و یهودیان آزادی‌خواه جهان را تنها راه نجات ملت فلسطین از ظلم و ستم رژیم صهیونیستی دانستند.
 ٢٠:٥٦ - 1399/03/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
فعالیت ها در ماه مبارک رمضان در بیشکک در شرایط کرونایی
بدلیل وضعیت فوق العاده و تدام شرایط قرنطینه کرونا؛ برگزاری هر گونه مراسم در مساجد و مراکز قرقیزستان کماکان ممنوع می باشد. برهمین اساس انجام فعالیت های فرهنگی؛ دینی و اجتماعی در بستر فضای مجازی و یا برگزاری ویدئوکنفرانس ها و نشست های وبیناری بصورت انلاین در دستور کار قرار گرفته است.
 ١٧:٢٧ - 1399/02/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
پررنگ شدن فعالیت ها در حوزه تاثیر گذار فضای مجازی در شرایط کرونایی
از چند ماه پیش که شرایط برای برگزاری برنامه ها و مراسم های فرهنگی به روش های گذشته بخاطر شرایط کرونا و قرنطینه و محدودیت های فاصله اجتماعی بطور کلی تغییر یافته است؛ حوزه و عرصه دیگری برای برنامه ریزی فعالیت ها و نقش آفزینی برای معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی فعال شده و بیشتر و پررنگ تر از گذشته مورد توجه و تمرکز قرار گرفته است: " تولید؛ ترجمه و دوبله محتوا به زبان های مختلف" . عرصه ای که چه بسا اهمیت و تاثیر گذاری ....
 ١٠:٤٨ - 1399/02/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
تاثیرات فرهنگی و اجتماعی کرونا و محدودیت های قرنطینه بر مسائل مختلف جامعه قرقیزستان
شیوع ویروس کرونا که از طرف سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک بیماری همه گیر جهانی معرفی شده است؛ بر تمامی شئونات و جنبه های زندگی مردم جهان تاثیر گذاشته است. اکثر کشورهای جهان بخاطر شیوع این ویروس؛ مرزهای زمینی و هوایی خود را بسته اند و تدابیر؛ اقدامات ومحدویت هایی را اعمال نموده اند. بسیاری از رویدادها و برنامه های فرهنگی- ورزشی بین المللی کنسل شده و برگزاری مسابقات المپیک2020 ژاپن نیز بعلت شیوع کرونا یک سال به تعویق افتاده است.
 ٢٣:٥٨ - 1399/02/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
تولید محتوا،ترجمه و دوبله ویدئوها و کلیپ ها برای معرفی درست ایران در شرایط کرونایی
در همین یکی دو ماه اخیر براساس آنچه در گروه های واتساپی جدیدا ایجاد شده و یا درصفحات شبکه های اجتماعی می بینیم تولید محتوا؛ ترجمه و دوبله تعداد قابل توجهی فیلم ها و مستندهای ایرانی توسط نمایندگی های فرهنگی با کمترین هزینه است و قطع یقین این دست کارها علاوه بر صرفه جویی ویاکاهش در هزینه ها ،در معرفی درست سیمای ایران امروز و واقعیات ان ، رفع برخی شبهات و سیاه نمایی ها و مقابله با ایران هراسی تقش و تاثیربسزایی خواهد داشت‌.
 ١٩:١٤ - 1399/02/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیین های ماه مبارک رمضان در قرقیزستان
مراسم و آئین های ماه مبارک رمضان امسال در قرقیزستان همچون بسیاری دیگر از کشورهای اسلامی بشدت تحت تاثیر کرونا و تدابیر محدود کننده دولت بخاطر جلوگیری از شیوع و گسترش این ویروس قرار گرفته است.در چند استان قرقیزستان از جمله استان بیشکک نزدیک به یک ماه است که وضعیت فوق العاده و قرنطینه عمومی اعلام شده و احتمال دارد پس از پایان ماه آوریل این وضعیت برای دوره زمانی دیگری تمدید گردد.
 ١٢:٣٢ - 1399/02/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
اخبار فرهنگی ایران و قرقیزستان
آخرین وضعیت ویروس کرونا در قرقیزستان در تاریخ منتهی به 11 تیر99
به گفته معاون وزیر بهداشت تعداد مراجعه افراد به بیمارستان ها با وضعیت حاد افزایش یافته است و در حال حاضر تصمیم گرفته شده است اگر علائم ریوی (ذات الریه)، تنگی نفس و درجه حرارت 38 به بالا بدون نتیجه تست پی سی آر فرد در بیمارستان های ویژه بستری خواهد شد.
 ١٦:٣٨ - 1399/04/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
مقام قرقیز: دلائلی برای وضع مجدد وضعیت فوق العاده نیست.
نخست وزیر قرقیزستان با اشاره به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در این کشور گفت: دلائلی برای وضع مجدد وضعیت فوق العاده نیست.
 ٠٠:٠٢ - 1399/04/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
آخرین وضعیت کرونا در قرقیزستان در تاریخ منتهی به اول تیر1399
دنبال اوج گرفتن کرونا در قرقیزستان نخست وزیر جدید این کشور پیشنهاد داده است هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی به دورکاری بروند و از لزوم امادگی کامل کشور برای مقابله با هرگونه وخامت اوضاع کرونایی سخن بمیان اورد. وی همچنین از لغو فعالیت حمل و نقل عمومی درایام تعطیلات هفته خبرداد
 ١٨:١٩ - 1399/04/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
آسیای مرکزی و پارلمان ایران؛ ترمیم روابط با نگاه به شرق
پس از بازگشت اصولگرایان به پارلمان ایران و ورود احتمالی آنان به کابینه، تلاش ایران برای توسعه روابط با آسیای مرکزی افزایش می‌یابد اما در این زمینه با مشکلات مختلف مواجه خواهند شد که البته راه حل هایی در این زمینه وجود دارد.
 ١٣:٣٧ - 1399/03/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
اعلام آمادگی و توافق رایزنی فرهنگی ایران و یکی از شبکه های تلویزیونی قرقیزستان برای همکاری در زمینه ترجمه؛ دوبله و اکران فیلم های ایرانی
در این دیدار؛ قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران با اشاره به همکاری ها و تعاملات رایزنی فرهنگی در طول یک سال گذشته با برخی خبرگزاری ها ؛ سایت ها و رسانه های مکتوب و شنیداری قرقیزستان ؛ زمینه های همکاری با رسانه های تصویری را مورد اشاره قرار داد و آمادگی خود را برای گشودن باب همکاری با شبکه تلویزیونی آسیا تی وی قرقیزستان اعلام نمود.
 ٢٢:٥٨ - 1399/03/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
مرز باریک بین امور خیریه و تبلیغات دینی
سازمان‌های خیریه در جمهوری قرقیزستان حتماْ بایستی در وزارت دادگستری به ثبت برسند. در پایگاه الکترونیکی وزارت دادگستری در حال حاضر حدود 900 سازمان به ثبت رسیده است. ولی در مورد زمینه‌های فعالیت آنان اطلاعاتی ارائه نشده است.
 ٠٠:١٦ - 1399/03/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
آوازبیک عبدالرزاق اف: به زودی شرایط در قرقیزستان به حالت عادی باز می گردد.
سفیر قرقیزستان در ایران : ما به خوبی به این امر واقف هستیم که دولت دوست جمهوری اسلامی ایران در شرایطی دشوار و علی رغم سختی های فراوان در هنگام شیوع این بیماری در داخل ایران، این کمک ها را در اختیار قرقیزستان قرار داد که یک بار دیگر عظمت مردم و کشور شما را به خوبی نشان داد. همانطور که ضرب المثل معروف می گوید: “دوستان را در سختی ها باید شناخت”.
 ١٢:٢٠ - 1399/03/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفتگوی تلفنی روسای جمهور ایران و قرقیزستان درباره کرونا، تحریم‌های آمریکا و روابط تجاری
رئیس جمهور در گفتگو با همتای قرقیزستانی خود گفت: برای ارائه خدمات فنی و مهندسی از سوی شرکت های ایرانی به قرقیزستان آمادگی کامل داریم و مهندسان و متخصصان ایرانی در زمینه ساخت نیروگاه و خطوط انتقال نیرو، سد سازی ، جاده سازی و پروژه های توسعه تاسیسات برق آماده همکاری هستند.
 ٠٩:٣٣ - 1399/03/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
مقام معظم رهبری : درس امام برای امروز استمرار تحول است انقلاب نباید دچار ارتجاع شود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در سخنرانی زنده تلویزیونی به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی، «تحول‌خواهی، تحول‌انگیزی و تحول‌آفرینی» را از مهمترین خصوصیات امام راحل عظیم‌الشأن خواندند و تأکید کردند: برای زنده‌ماندن انقلاب باید با درس‌آموزی از این ویژگی نرم‌افزاری و عملیاتی امام، رویکرد تحولی و گرایش پرشتاب به «بهتر شدن و حرکت جهشی» را، در همه زمینه‌ها بخصوص در زمینه‌هایی که بی‌تحرکی یا عقب‌گرد داشته‌ایم با جدیت دنبال کنیم.
 ٠٧:٤١ - 1399/03/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
تبریک رئیس جمهور قرقیزستان به ملت ایران در آستانه عید فطر
رئیس جمهور قرقیزستان در پیامی پیشاپیش فرار رسیدن عید سعید فطر را به رئیس جمهور و مردم ایران تبریک گفت.
 ٢٢:٤٣ - 1399/03/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
همایش بین المللی " فلسطین درد جهان اسلام" به همت مرکز تحلیلی دین؛ حقوق و سیاست در قرقیزستان
همایش بین المللی "فلسطین درد جهان مسلمان" به همت مرکز تحلیلی "دین، حقوق و سیاست" و نشریه اسلامی "امت" قرقیزستان ساعت 17 ( به وقت بیشکک) روز جمعه دوم خرداد1399 و درست در روز جهانی قدس بصورت آنلاین برگزار شد.در این همایش شخصیت های دینی، سیاسی و اجتماعی، کارشناسان، محققان، خبرنگاران، تحلیلگران، روشنفکران اسلامی و فعالینی از جمهوری قرقیزستان؛ روسیه (مسکو، تاتارستان) و قزاقستان شرکت کرده بودند.
 ٠٠:٥٨ - 1399/03/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بزرگداشت روز حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی
از جمله قله‌های پرافتخار و مایه مباهات ایرانیان، بلکه رفیع‌ترین قله ادب پارسی اثر جاودان حکیم طوس ابوالقاسم فردوسی است که حد و غایتی برای آن نمی‌توان متصور شد. شاهکاری که اعتلای فرهنگ و هنر ایران زمین و دین مداری و وطن دوستی و اخلاق محوری ایرانیان را به زیباترین وجه به تصویر کشید و از این منظر اثری بی نظیر خلق کرده است.
 ٢٣:٥٨ - 1399/02/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
کاهش72 درصدی بودجه آژانس دولتی امور جوانان، تربیت بدنی و ورزش جمهوری قرقیزستان
براساس تصمیم اتخاذ شده بودجه آژانس دولتی به 311 میلیون صوم (72 درصد) کاهش یافته است.. این کاهش بودجه که بنا بر ماده شماره 221 "استفاده از محصولات و خدمات" صورت گرفته؛ تاثیری منفی بر وضعیت ورزش در این کشور خواهد گذاشت. این مصوبه باعث تضعیف آژانس دولتی خواهد شد.
 ١٤:٤٤ - 1399/02/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
روایت سفیر ایران از روابط تهران-بیشکک؛ فرصت‌های «کرونا» برای دو کشور
سفیر ایران در قرقیزستان گفت: کرونا نشان داد برای آنکه همکاری‌های تجاری و اقتصادی و نیز همکاری‌های بهداشتی میان دو کشور تقویت شود قبل از هر چیز باید به راه‌های ارتباطی میان دو کشور توجه و گزینه‌های متعددی برای دسترسی ایجاد کرد.
 ٢٠:٥٨ - 1399/02/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
تکمیلی: لغو وضعیت فوق‌العاده در سراسر قرقیزستان
ستاد جلوگیری از گسترش ویروس «کرونا» قرقیزستان از لغو وضعیت فوق‌العاده و محدودیت‌ها در سراسر این کشور خبر داد.بر اساس این گزارش از امروز 22 اردیبهشت 99 مرحله دوم برنامه راه‌اندازی فعالیت‌های اقتصادی اجرایی می‌شود و در چارچوب آن محدودیت‌ها برای تردد در شهرهای «بیشکک»، «اوش»، «جلال آباد»، منطقه «آتباشی» استان «نارین» لغو شده است.
 ١١:٥٣ - 1399/02/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
تبدیل وضعیت فوق العاده به وضعیت اضطراری در قرقیزستان از روز دوشنبه21 اردیبهشت
براساس اعلام ستاد مقابله با کرونا جمهوری قرقیزستان از ساعت 24:00 تاریخ 10 می ۲۰۲۰ وضعیت فوق العاده و منع رفت و آمد لغو می شود اما همزمان برخی محدودیت ها که در زمان شرایط فوق العاده حاکم بوده ادامه خواهد داشت.
 ٢٠:٢٠ - 1399/02/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
قرقیزستان و حج تمتع سال2020 میلادی
است در سال 2018 میلادی هزینه سفر به حج تمتع 2 هزار 890 دلار و در سال 2019 میلادی3 هزار دلار بوده است. بر طبق گزارش اداره مفتیات؛ در سال جاری عربستان سعودی قیمت های برخی از خدمات در سرزمین منا و جبل الرحمه یا عرفه را افزایش داده است.
 ١٢:٣٧ - 1399/02/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری آنلاین راهپیمایی «لشکر جاویدان» در قرقیزستان
وزارت فرهنگ قرقیزستان از برگزاری راهپیمای «لشکر جاویدان» به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی در جنگ جهانی دوم به صور آنلاین خبر داد. در جنگ جهانی دوم در صفوف ارتش قرمز بیش از 360 هزار قرقیز حضور داشتند و بیش از 114 هزار نفر در آن جنگ گشته شدند.
 ٢٢:٥٧ - 1399/02/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
«تاریخ جریانات اسلامی» در بیشکک منتشر شد.
«تاریخ جریانات اسلامی»نوشته بخت میرزا رحیم اف، دکترای الهیات و کارشناس امور دینی به زبان قرقیزی در بیشکک چاپ و منتشر شد. این کتاب به تاریخ گسترش مکاتب و جریانات اسلامی می‌پردازد.
 ١٦:٠١ - 1399/02/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
پیام دکتر حداد عادل رئیس بنیاد سعدی بمناسبت اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی شیرازی
بسیاری از کشورهای جهان مؤسسات رسمی آموزش و گسترش زبان خود را به نام مشهورترین چهرهٔ ادبی خود که شهرت جهانی یافته موسوم کرده‌اند. ما نیز در ایران از این سنّت پیروی کرده‌ایم و از ۱۰ سال پیش بنیادی را که عهده‌دار گسترش زبان فارسی در خارج از مرزهای جغرافیایی ایران است «بنیاد سعدی» نامیده‌ایم.
 ١٦:١٦ - 1399/01/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس جمهور قرقیزستان: ما در حال گذار از امتحان سختی( کرونا) هستیم.برای من سلامتی کل جامعه و هر هموطن در اولویت اول قرار دارد.
اوضاع با ویروس کرونا در کشور ساده نیست. ما در حال گذار از چنین امتحان سختی هستیم.برای من به عنوان رئیس جمهور، سلامتی کل جامعه و هر هموطن در وهله اول قرار دارد.بنابراین، من چنین تصمیمی گرفتم.بدون این مرحله، پیامدهای منفی شیوع بیماری می تواند برای مدت طولانی ادامه یابد.
 ١٠:٥٢ - 1399/01/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
با حکم رئیس جمهور قرقیزستان قرنطینه عمومی در این کشور تا پایان ماه آوریل تمدید شد.
رئیس جمهور قرقیزستان با امضای حکمی قرنطینه عمومی را تا پایان ماه آوریل تمدید کرد. قرنطینه همراه با نظارت نظامیان در استان‌های «اوش»، «جلال آباد»، شهرهای «بیشکک» و «اوش» تا تاریخ 30 آوریل سال جاری ادامه خواهد داشت. همچنین وضعیت اضطراری در شهر مرکزی استان شمالی «نارین» اعلام شده است.
 ١٦:٤٥ - 1399/01/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
وضیعت در بیشکک پیرامون ویروس کرونا
از تاریخ 29 ژانویه تا 6 آوریل سال جاری 3 هزار و 740 ساکن بیشکک تحت نظارت پزشکی قرار گرفته اند و در تاریخ 7 آوریل دوهزار و پانصد و هفتاد و هفت نفر از نظارت پزشکی و قرنطینه و همچنین 163 نفر از قرنطینه خانگی به خاطر اتمام دوره نهفتگی خارج شده اند، بهمین خاطر فرمانده بیشکک از ساکنان خواستار بیرون نیامدن در طی دو هفته آینده شده است.
 ١٢:٠٣ - 1399/01/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
پیام رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به رهبران دینی جهان؛ اقدامات قهرآمیز یکجانبه و تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران غیر انسانی است
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رییس شورای سیاستگذاری و هماهنگی گفت‌وگوی ادیان در پیامی به رهبران دینی جهان گفت: اقدامات قهرآمیز یکجانبه و تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران غیر انسانی است.
 ٠١:٠٢ - 1399/01/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
عكس، ويدئو، پادكست

رنگین کمان،همین الان بیشکک، یکشنبه ساعت۲۰/۰۵مورخه۲۸ژوئن۸تیر۹۹

7/4/1399

خورشیدگرفتگی(کسوف) در قرقیزستان-1/3/1399

عکس از خبرگزاری اسپوتنیک

بیشکک؛ خیابان عشق آباد؛ کوچه ای که رایزنی فرهنگی ایران سالهاست یعنی از زمان تاسیس ؛ در آن جاخوش کرده است. این کوچه خاکی و بشدت ناهموار بالاخره زیر آسفالت رفت؛ جالب اینکه دقیقا در ایامی که  به جد دنبال جابجایی و انتقال به ساختمانی دیگر بودیم.حالا شرایط برای ماندگاری و تداوم حضور در این ساختمان بمراتب بهتر از گذشته شده است. مشکل سیسیتم گرمایشی آن تقریبا برای همیشه حل شده و کارهای زیادی نیز برای بازسازی نمای درونی و تبدیل این مکان به یک مرکز آبرومند فرهنگی ایرانی صورت گرفته است.

صنایع دستی ایران( ویدئو بازیرنویس روسی)

بمناسبت 20 خرداد روز جهانی صنایع دستی

سخنرانی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان در میزگرد بررسی تاثیر دیدگاه های امام خمینی بر جهان اسلام

پبیشکک-15 خرداد1399

نمایشگاه عکس امام و آثار وکتب ترجمه شده به روسی و قرقیزی درخصوص امام راحل درحاشیه میزگرد بررسی تاثیر دیدگاه های امام خمینی برجهان اسلام-15/3/1399

میزگرد بررسی دیدگاه های امام خمینی بر جهان اسلام

بیشکک-15/3/1399

آمار مبتلایان به کرونا در قرقیزستان در هفته منتهی به 4/3/1399:  تعداد کل مبتلایان:1403 نفر/ بهبود یافتگان: 980 نفر/ فوتی ها:15 نفر

همایش بین المللی ویدئویی "فلسطین درد جهان اسلام" درقرقیزستان

2/3/1399

میزگرد تخصصی وبیناری قدس و معامله قرن باحضور شخصیت های سیاسی دینی و فرهنگی ایران؛ روسیه و جمهوری آذربایحان

و رایزنان فرهنگی ج.ا.ایران درمسکو؛ بیشکک و باکو-1/3/1399

آمار مبتلایان به کرونا در قرقیزستان در هفته منتهی به 28/2/1399:  تعداد کل مبتلایان:1138 نفر/ بهبود یافتگان: 804 نفر/ فوتی ها:14 نفر

روز جهانی قدس( ویدئو با زیرنویس روسی)

حکیم ابوالقاسم فردوسی در بیانات رهبر معظم انقلاب(ویدئو)

شگفتانه های زبان فارسی(ویدئو)

 ترجمه و زیرنویسی  به روسی  بمناسبت ۲۵اردیبهشت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روزپاسداشت زبان فارسی

روز جهانی قدس

آمار مبتلایان به کرونا در قرقیزستان در هفته منتهی به 20/2/1399: تعداد کل مبتلایان:1002 نفر/ بهبود یافتگان: 675 نفر/ فوتی ها:12 نفر

تصاویری زیبا از طبیعت و کوه های اطراف روستای چون-آریک-قرقیزستان                                                

 صنایع دستی ایران با زیرنویس روسی(ویدئو)

آنلاین : کرونا ویروس در قرقیزستان (کلیک بر روی تصویریا لینک زیر)

https://rus.azattyk.org/a/30504395.html

هوای پاک در غروب زیبای بیشکک(14 اردیبهشت99)

دردوره قرنطینه کرونا؛ افزایش قیمت دلار ؛ تعطیلی کسب و کار و مشکلات اقتصادی مردم

طبیعت زیبای بهاری بلوار "میر" بیشکک

Весенняя красота проспекта Мира

پست قرنطینه کرونا در شهر تالاس-قرقیزستان

 عدم رعایت فاصله اجتماعی روزهای کرونایی (فست فود خیابان میکرورایون 4بیشکک)

عکس  روز ارسالی مخاطبان خبرگزاری آکی پرس

طبیعت زیبای روستای کاشکاسو حومه بیشکک

بامداد 4 می

آمار مبتلایان به کرونا در قرقیزستان در هفته منتهی به 14/2/1399:

تعداد کل مبتلایان:795 نفر/ بهبود یافتگان: 564 نفر/ فوتی ها:10 نفر

10 اردیبهشت روز بیشکک در تقویم قرقیزستان

بیشکک 142 ساله شد.

10 اردیبهشت روز ملی خلیج فارس- ویدئوبازیرنویس روسی ( کلیک بر روی تصویر)

مسابقه سبک زندگی کرونایی ویژه دانشجویان ایرانی خارج از کشور

آمارمبتلایان به کرونا در قرقیزستان(به تفکیک استانی)

در پایان هفته منتهی به 5/2/1398

نمایی از شهرداری شهر بیشکک

خانه ما؛ دانشگاه ما

دانشجویان زبان فارسی دانشگاه دولتی بیشکک از آموزش در شرایط کرونایی می گویند(ویدئو)

آمار مبتلایان به کرونا در قرقیزستان(به تفکیک استانی) درپایان هفته منتهی به 30/1/1399(18 آوریل 2020)

پیام دکتر ابراهیمی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به رهبران ادیان جهاندر خصوص کرونا و محکومیت تحریم های آمریکا علیه ج.ا.ایران

رادیو الماس قرقیزستان:  مورخه 22 /1/1399(پادکست)

محکومیت تحریم های آمریکا علیه ج.ا.ایران در نامه دبیر کل شورای جهانی کلیسا ها به دونالد ترامپ رئیس جمهور آن کشور

آمارمبتلایان به کرونا در قرقیزستان(به تفکیک استانی)

در پایان هفته منتهی به 24/1/1398

بازگشت زمستان به بیشکک در ماه آوریل- 20 فروردین(ویدئو)

بیشک برفی-21/1/1399

بیشکک؛ بلوار زیبای ارکیندیک در فصل بهار(ویدئو)

کرونا ویروس در قرقیزستان(آمار روزانه؛پراکندگی جغزافیایی)

نوروز و آداب و رسوم آن در ایران

رادیو الماس قرقیزستان- ۱۹مارس۲۰۲۰

"برخی جنبه های مثبت تجربه تلخ کرونا": یادداشت دکترحداد عادل رئیس فرهنگستان زبان وادب فارسی و بنیاد سعدی

 پخش جمعه 15 فروردین ساعت13 از رادیو الماس قرقیزستان

تبریک و پیام نوروزی آسیه عیسی بایوا ایرانشناس ومترجم برجسته قرقیزستان و ابراز همدردی و همدلی با مردم ایران در مبارزه با کرونا

تبریک و پیام نوروزی صیقل ابراهیم اوا استاد برجسته زبان فارسی دانشگاه دولتی اوش و ابراز همدردی و همدلی با مردم ایران در مبارزه با کرونا

12 فروردین روز جمهوری اسلامی گرامی باد!

 پایتخت قرقیزستان در وضعیت اضطراری و قرنطینه بخاطر کرونا 

کشورهای حوزه نوروز

دیدار خرازی سفیر ج.ا.ایران در قرقیزستان با رئیس پارلمان این کشور

اسفند1398

مسابقه فرهنگی- معرفتی" 50 نماد ایران" بمناسبت نوروز 1398 در قرقیزستان

نمایندگی الهدی در بیشکک

عرضه کننده کتب و آثار ادبیات ایرانی به زبان های روسی؛فارسی و قرقیزی و اقلام فرهنگی و صنایع دستی

سخنرانی رایزن فرهنگی ایران در مراسم روزجهانی زن در فیلارمونی بیشکک

اسفند1398

هفته فیلم ج.ا.ایران درقرقیزستان-22لغایت25 بهمن98

(ویدئو-پخش از شبکه نورتی وی)

گرامیداشت روز جهانی زبان مادری با اجرای فارسی آموزان مدرسه 31

در کتابخانه بایالین اف/30بهمن98

حضور  گروه فارسی در جشنواره فرهنگ ملل مدرسه51 بیشکک

بمناسبت روزجهانی زبان مادری 2/12/98

۲۱فوریه روزجهانی زبان مادری(ویدئو)

نمایش و اکران فیلم های ایرانی در دانشگاه دولتی اوش

25  11  98

دیدار قاسمی رایزن فرهنگی ایران با غفارعلی یویچ رئیس دانشگاه دولتی اوش

25  11  98

دیدار با دانشجویان زبان فارسی دانشگاه دولتی اوش-25بهمن98

دیدار با رئیس کتابخانه ملی قرقیزستان درحاسیه مراسم روز ملی ج.ا.ایران

24/11/98

روزملی ج.ا.ایران درقرقیزستان-24/11/98

تقدیم استوارنامه آقای خرازی سفیرجدید ج.ا.ایران به رئیس جمهورقرقیزستان

24/11/139

پیوندها


موسسه فرهنگی هنری و انتشارات بین المللی الهدی