سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
جامعه و فرهنگ

دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان؛ شماره39( نیمه اول مهر99)

http://fa.bishkek.icro.ir/uploads/شماره39-pdf.pdf

دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان

سال دوم-شماره38(نیمه دوم شهریور99)

دو ماهنامه "یادداشت ها"-نشریه بنیاد روسکی میر در ایران

شماره تابستان99

دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان

سال دوم ؛ شماره37(نیمه اول شهریور1399)

دو هفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان

سال دوم؛ شماره36(نیمه دوم مرداد1399)

ماهنامه روسی -قرقیزی جامعه و فرهنگ ایران"میراث"

شماره6- مرداد1399

http://fa.bishkek.icro.ir/uploads/میراث6-pdf.pdf

دو هفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان

سال دوم ؛ شماره35(نیمه اول مرداد1399)

ماهنامه روسی -قرقیزی جامعه و فرهنگ ایران "میراث"

شماره5-تیر1399

http://fa.bishkek.icro.ir/uploads/میراث5-تیر99.pdf

دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان

سال دوم؛شماره33(نیمه اول تیر 1399)

دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان در سبک و سیاقی جدید

سال دوم؛ شماره32(نیمه دوم خرداد99)

دو ماهنامه "یادداشت ها"-نشریه بنیاد روسکی میر در ایران

 شماره 12- خرداد99

ماهنامه روسی -قرقیزی جامعه و فرهنگ ایران "میراث"

شماره3-اردیبهشت 1399

ماهنامه روسی -قرقیزی جامعه و فرهنگ ایران "میراث"

شماره 2- فروردین1399

نشریه فرهنگی-ادبی "یادداشت ها"

بنیاد روسکی میر در ایران- شماره 11

 

ماهنامه روسی جامعه و فرهنگ ایران (میراث)درقرقیزستان/ اسفند1398 شماره1

گزارش ويژه و تحليلي

نگاهی به تاریخچه لباس های سنتی مردانه قرقیزی

بازار کار در قرقیزستان: برابری یا نابرابری جنسیتی

حجاب زنان در قرقیزستان:

از تنوع در رنگ تا پایبندی به سنت های ماندگار

مراکز مسیحی در قرقیزستان

فرصت ها و چالش ها

وضعيت زنان قرقيزستان

وضعيت آب و هوا

نرخ ارز

نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9012
 بازدید امروز : 54
 کل بازدید : 693264
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.3709
ساعت
خبر و گزارش مهم
 • حافظ و ادبیات روسی
  حافظ، بیش از هر چیز با دیوان شرقی-غربی گوته به جامعه ادبی روسیه شناسانده شد. پس از آن ترجمه‌هایی از اشعار او در مجلات مختلف به چاپ رسیدند که برخی مستقیمأ از زبان فارسی به روسی و برخی از زبان‌های اروپایی به روسی ترجمه شده بودند. در میان شاعران قرن طلایی ادبیات روسیه، پوشکین - که همه چیز روس‌هاست بیش از هر شاعر دیگری مضامینی که نزدیک به شعر و اندیشه حافظ هستند را در اشعار خود آورده است.

 • اوضاع قرقیزستان از منظر کارشناسان؛ دغدغه‌های فعلی چالش‌های آتی
  کارشناسان سیاسی منطقه معتقدند تاکنون اوضاع قرقیزستان برای کشورهای همسایه و منطقه از جمله روسیه و قزاقستان مشکل ساز نبوده و باید منتظر وقایع در آینده بود.

 • دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان به شماره سی و هشتم رسید.
  کارشناسان و علاقمندان به مطالعات در حوزه آسیای مرکزی و قفقاز در سی و هشتمین شماره دو هفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان؛ با آشپزخانه سنتی قرقیزها و نیز یکی از بازی های سنتی و مرسوم در بین قرقیزها ؛ شکار با عقاب آشنا خواهند شد.

 • در دیدار سفیر ج.ا.ایران در قرقیزستان با رئیس دانشگاه دولتی بیشکک تداوم و توسعه همکاری های فرهنگی و آموزشی فیمابین مورد تاکید قرار گرفت.
  رئیس دانشگاه دولتی بیشکک در این دیدار به تعاملات خوب دانشگاه با سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در طول سال های گذشته و برگزاری مسابقات و برنامه ها و مراسم مختلف در موضوع ایران دراین دانشگاه اشاره کرد و ابراز امیدواری نمود همکاری های فرهنگی اموزشی در دوره جدید نیز تداوم و توسعه یابد.

 • دعوت از نوجوانان ایرانی خارج از کشور برای شرکت در چهارمین المپیاد فیلمسازی
  بر اساس فراخوان اعلام شده، نوجوانان ایرانی خارج از کشور می‌توانند آثار خود را فقط در بخش فیلم کوتاه پنج دقیقه‌ای با محورهای اعلام شده (آرزوی نوجوان در مورد آینده کشور، شهر یا خانواده، تجاربی که کتاب‌ها و فیلم‌های ماندگار برای نوجوان ایجاد کرده، درس‌های کرونا برای رسیدن به آینده بهتر و کرونا فرصت یا تهدید؟) به آدرس olampiyad.film@gmail.com ارسال کنند و...

اخبار فعالیت‌های رایزنی
دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان به شماره سی و هشتم رسید.
کارشناسان و علاقمندان به مطالعات در حوزه آسیای مرکزی و قفقاز در سی و هشتمین شماره دو هفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان؛ با آشپزخانه سنتی قرقیزها و نیز یکی از بازی های سنتی و مرسوم در بین قرقیزها ؛ شکار با عقاب آشنا خواهند شد.
 ١٢:٣١ - 1399/07/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
در دیدار سفیر ج.ا.ایران در قرقیزستان با رئیس دانشگاه دولتی بیشکک تداوم و توسعه همکاری های فرهنگی و آموزشی فیمابین مورد تاکید قرار گرفت.
رئیس دانشگاه دولتی بیشکک در این دیدار به تعاملات خوب دانشگاه با سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در طول سال های گذشته و برگزاری مسابقات و برنامه ها و مراسم مختلف در موضوع ایران دراین دانشگاه اشاره کرد و ابراز امیدواری نمود همکاری های فرهنگی اموزشی در دوره جدید نیز تداوم و توسعه یابد.
 ٠٧:٥٣ - 1399/07/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
دین و اهل بیت در قرقیزستان/مقام امام علی(ع) نزد مسلمانان اوش
دیدار با رئیس کمیسیون دولتی امور ادیان قرقیزستان، خاص بود. او در مورد اهل بیت و اعتقادات و باورهای مردم قرقیزستان بویژه در جنوب این کشور نسبت به اهل بیت و جایگاه امام علی در بین آنها، گفت.
 ١٤:٣٧ - 1399/06/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
سی وهفتمین شماره دو هفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان منتشر شد.
در گزارش تحلیلی این شماره دوهفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان؛ روندهای سیاسی شدن اسلام و تاثیر آن بر انتخابات پارلمانی سال 2020 در قرقیزستان مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. در بخشی از این گزارش می خوانیم: "استفاده گسترده ازعامل دین به منظور بهبود چهره سیاستمداران؛ اولین بار به انتخابات پارلمانی 2015 و انتخابات ریاست جمهوری 2017 قرقیزستان بر می گردد. بنابراین در انتخابات پارلمانی سال 2020 قرقیزستان نیز این عامل جایگاه خود را خواهد داشت و این دلایل بسیاری دارد که هم به تجربه گذشته مربوط می شود و هم به مسائل و مشکلات اجتماعی- سیاسی که امروزه دولت با آنها مواجه می باشد".
 ١٤:٢٦ - 1399/06/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
روابط فرهنگی ایران و قرقیزستان در ایام کرونا؛ دوبله آثار هنری فاخر در دستور کار
پرویز قاسمی رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در قرقیزستان: ظهور پدیده پیش‌بینی نشده و میهمان ناخوانده‌ای به نام کرونا و شیوع و گسترش آن همه فعالیت‌ها را تحت تاثیر خود قرار داد و همچون سایر حوزه ها، حوزه‌های فرهنگی نیز مصون از تاثیرات و تبعات کرونا و محدودیت‌های اجتناب ناپذیر دولت‌ها برای مقابله با آن نبوده‌اند.
 ١٣:٥٤ - 1399/06/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
مراسم عزاداری در دهه اول ماه محرم در بیشکک
عزاداری در دهه اول ماه محرم؛ امسال بدلیل شیوع و گسترش کرونا کاملا متفاوت از سال های گذشته برگزار گردید. همچون بسیاری دیگرازکشورها؛ در قرقیزستان نیز از ماه ها پیش برگزاری هرگونه مراسم دینی وفرهنگی متوقف و یا به حداقل رسیده است. مسجد امام علی(ع) بیشکک که کانون اصلی تجمع و برگزاری مراسم توسط پیروان اهل بیت این منطقه بود ...
 ١٥:٢٧ - 1399/06/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
سی و ششمین شماره دو هفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان منتشر شد.
وزیر خارجه قرقیزستان: تصویر حقیقی قرقیزستان در عرصه بین المللی تصویری مثبت از کشور ماست که دمکراسی واقعی، اصول حاکمیت قانون، نوسازی فناوری اجتماعی، اقتصادی و اطلاعاتی را ترویج می کند. ضمن آن، هویت ملی قرقیزها مهم است:فرهنگ، آداب و رسوم و جهان بینی ما.
 ١٣:٢٤ - 1399/06/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
مصاحبه دفتر خبرگزاری فارس دربیشکک با رایزن فرهنگی سفارت ج.ا. ایران در قرقیزستان درخصوص تاثیرات کرونا بر فعالیت های فرهنگی
شیوع و گسترش کرونا در جهان و منطقه بر کلیه شئونات اجتماعی و اقتصادی کشورها و جوامع تاثیر گذاشته است. حوزه های فرهنگی و به تبع آن فعالیت مراکز فرهنگی نیز تحت تاثیر این پدیده قرار گرفته و هر یک از کشورها و مراکز به تناسب و اقتضای این شرایط روش ها و ابزارهایی را برای تداوم فعالیت های خود بکار گرفته اند.
 ١٠:٠٨ - 1399/06/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
آغاز پخش فیلم های ایرانی از تلویزیون قرقیزستان
در چارچوب همکاری ها و تعاملات فیمابین رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان و شبکه تلویزیونی آسیا تی وی قرقیزستان ؛ بزودی -از شهریور ماه سالجاری- شاهد پخش فیلم های ایرانی از طریق این شبکه در قرقیزستان خواهیم بود
 ١٤:٢٤ - 1399/06/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
ششمین شماره ماهنامه روسی- قرقیزی جامعه و فرهنگ ایران "میراث" منتشر شد.
در این شماره از نشریه الکترونیکی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان7 مطلب در موضوعات مختلف فرهنگی و ادبی و ایرانشناختی به زبان های روسی و قرقیزی تهیه و منتشر شده است.
 ١٣:١٥ - 1399/05/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
روز همدان در آئینه فعالیت های نمایندگی فرهنگی ج.ا. ایران در قرقیزستان
در تقویم فرهنگی ایران؛ اول شهریور به عنوان روز همدان و بزرگداشت یکی از مشاهیر ایرانی- ابوعلی سینا- نامگداری شده است. بهمین مناسبت و بمنظور معرفی این شهر به مخاطبان جامعه میزبان؛رایزنی فرهنگی کشورمان در بیشکک همچون سایر نمایندگی های فرهنگی در خارج از کشور اقدامات و فعالیت هایی را با محوریت و تمرکز بر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی انجام داده است.
 ٠٩:١٩ - 1399/05/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
تولیدات محتوایی در رایزنی فرهنگی ایران در بیشکک برای گرامیداشت 14 مرداد روز تبریز
14 مرداد در تقویم ایرانی روز تبریز نامگذاری و ثبت شده است. نمایندگی فرهنگی ج.ا.ایران در قرقزستان همچون سایر نمایندگی های فرهنگی کشورمان اقدامات و فعالیت هایی را برای گرامیداشت این روز و معرفی جایگاه و ظرفیت های فرهنگی ؛ تاریخی و گردشگری شهر تبریز با محوریت و تمرکز بر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی انجام داده است.
 ١٣:١٨ - 1399/05/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
ترجمه و دوبله فیلم های فاخر ایرانی در قرقیزستان بزودی آغاز می شود.
تهیه محتواهای کوتاه ویدئویی با ترجمه و زیرنویسی و یا صداگذاری به زبان های روسی و قرقیزی در مناسبت های موضوعی نیز جزو آخرین فعالیت هایی نمایندگی بخصوص در ماه های کرونایی می باشد و نمایندگی بیشکک در این خصوص تاکنون بیش از 30 ویدئو کلیپ بر اساس بسته های محتوایی ارسالی سازمان و یا بطور مستقل تولید نموده است.
 ٠٨:٤٤ - 1399/05/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
بزرگداشت دهه ولایت و غدیر خم در بیشکک
بدلیل شیوع و گسترش کرونا؛ برگزاری هرگونه برنامه و مراسم و تجمع در مراکز فرهنگی و دینی و مساجد از سوی ستاد مقابله با کرونای قرقیزستان از 5-4 ماه پیش تعطیل شده و این برنامه بصورت محدود با رعایت پروتکل های بهداشتی در سفارت کشورمان برگزار گردید.
 ٢٢:٢٥ - 1399/05/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
تولید محتوا در نمایندگی بیشکک بمناسبت روز استان اردبیل
رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان در گرامیداشت 4 مرداد روز استان اردبیل با همکاری اداره کل همکاری های رسانه ای و فضای مجازی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی فعالیت ها و اقدامات متنوعی را در فضای مجازی و صفحات شبکه های اجتماعی در جهت معرفی استان اردبیل و شهر اردبیل انجام داد .
 ١٢:٤١ - 1399/05/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
پیام تبریک رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بمناسبت عید سعید غدیر خم
غدیر، نقطه تلاقی کاروان رسالت با طلایه¬داران امامت و هنگامه طلوع آفتاب امامت از آسمان نبوت است.
 ٠٩:٠٠ - 1399/05/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
پنجمین شماره ماهنامه روسی- قرقیزی "میراث" منتشر شد.
" میراث" نام ماهنامه روسی – قرقیزی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان می باشد. این نشریه از ماه مارس 2020 میلادی با مطالب و گزارش های فرهنگی ؛ هنری ؛ ادبی با محوریت معرفی جامعه و فرهنگ ایران و روابط فرهنگی ایران و قرقیزستان برای مخاطبان روس و قرقیز زبان تهیه می شود.
 ٠٨:١٨ - 1399/05/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
آینده آموزش دینی در قرقیزستان/ تلفیق آموزش سکولار و تعلیم دینی
الج الهیات با صدور مدرک استاندارد دولتی، امکان ادامه تحصیل در هر دانشگاه سکولار کشور را می‌دهد. از طرف دیگر، فارغ‌التحصیلان آن گواهینامه پایان تحصیلات دینی را نیز دارند و می‌توانند در سطح کشور به‌عنوان امام استخدام شوند.مؤسسان این کالج وزارت آموزش و علوم، کمیسیون دولتی امور ادیان، اداره مفتیات و دانشگاه دولتی آرابایف هستند.
 ٠٩:٢٢ - 1399/05/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
سی و سومین شماره دو هفته نامه جامعه و فرهنگ قرقیزستان به زیور طبع آراسته شد.
بررسی تطبیقی تأثیر جریانات دینی خارجی در کشورهای آسیای مرکزی بعنوان یک کار تحقیقی یکی از مهمترین بخش های این نشریه را بخود اختصاص داده است.
 ١٢:٤٨ - 1399/04/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
ترجمه و زیرنویسی ویدیوهای کوتاه در موضوع دفاع مقدس در رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک
بمناسبت چهل سالگی دفاع مقدس؛ رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان در تیرماه 99 نسبت به ترجمه و زیرنویسی ویدئوهای کوتاه در موضوع دفاع مقدس به زبان های روسی و قرقیزی اقدام نمود.
 ١١:٢٣ - 1399/04/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
نگاهی به تاریخچه فیلمسازی در قرقیزستان/ سینمایی که پس از استقلال تحلیل رفت.
کشور ۶ میلیون نفری قرقیزستان حدود ۱۰۰ سالن سینما دارد اما پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و کسب استقلال، به طور متوسط هر سال یک فیلم سینمایی تولید می‌کند که معمولاً توفیقی در جشنواره‌های بین‌المللی ندارند.
 ٠٧:٥٨ - 1399/04/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
امضای تفاهم نامه همکاری بین رایزنی فرهنگی ج.ا. ایران دربیشکک و شبکه تلویزیونی آسیا تی وی
محور مهم و اصلی این تفاهم نامه ترجمه، دوبله و پخش فیلم های مستند و سینمایی ایرانی، نیز مجموعه های تلویزیونی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی، اخلاقی و تاریخی و نیز پخش نماهنگ های مستند ایران شناسی به زبان های قرقیزی و روسی از شبکه آسیا تی وی و تولید محتواهای فرهنگی می باشد.
 ١٧:١١ - 1399/04/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
نگاهی به رهبران جامعه مسلمانان کشورهای آسیای مرکزی
در میانه و بحبوحه چالش‌های جدی بیرونی؛ رهبران دینی آسیای مرکزی در جستجوی ایجاد زمینه‌های مشترک همکاری هستند. در سپتامبر سال 2018 مفتی‌های چهار کشور از 5 کشور آسیای مرکزی (غیر از ترکمنستان) تفاهم‌نامه‌ای را در زمینه هماهنگی اقدامات در بیشکک امضا کردند.
 ٢٢:٢٨ - 1399/04/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
تاسیس بیش از هزار مسجد در دوره «حاجی عبدالرحمان اف» در قرقیزستان
سال 1992 میلادی نخستین کورولتای (گردهمایی) مسلمانان قرقیزستان برگزار شد و طی آن اداره دینی قرقیزستان (مفتیات) تأسیس شد. در این گردهمایی کیمسانبای حاجی عبدالرحمان اف به‌عنوان مفتی قرقیزستان منصوب کشت. با تلاش کیمسانبای حاجی عبدالرحمان اف؛ تعداد مساجد قرقیزستان که تا آن زمان تنها 36 مسجد بود، به بیش از هزار مسجد رسید.
 ٢٢:٢٢ - 1399/04/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
اخبار فرهنگی ایران و قرقیزستان
حافظ و ادبیات روسی
حافظ، بیش از هر چیز با دیوان شرقی-غربی گوته به جامعه ادبی روسیه شناسانده شد. پس از آن ترجمه‌هایی از اشعار او در مجلات مختلف به چاپ رسیدند که برخی مستقیمأ از زبان فارسی به روسی و برخی از زبان‌های اروپایی به روسی ترجمه شده بودند. در میان شاعران قرن طلایی ادبیات روسیه، پوشکین - که همه چیز روس‌هاست بیش از هر شاعر دیگری مضامینی که نزدیک به شعر و اندیشه حافظ هستند را در اشعار خود آورده است.
 ١٢:٢٨ - 1399/07/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
اوضاع قرقیزستان از منظر کارشناسان؛ دغدغه‌های فعلی چالش‌های آتی
کارشناسان سیاسی منطقه معتقدند تاکنون اوضاع قرقیزستان برای کشورهای همسایه و منطقه از جمله روسیه و قزاقستان مشکل ساز نبوده و باید منتظر وقایع در آینده بود.
 ٠٧:٢٤ - 1399/07/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
«بیشکک» در فهرست ۱۰ شهر محبوب برای سفر در پاییز
10 مقصد محبوب هوایی خارجی برای فصل پاییز ( از 21 سپتامبر تا 30 نوامبر) آنتالیا (ترکیه) ، استانبول (ترکیه) ، کیشینو (مولداوی) ، بیشکک (قرقیزستان) ، تاشکند (ازبکستان) ، دوبی (امارات متحده عربی) ، ایروان ( ارمنستان) ، آلانیا (ترکیه) و مینسک (بلاروس) هستند.
 ١٢:١٤ - 1399/07/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
دعوت از نوجوانان ایرانی خارج از کشور برای شرکت در چهارمین المپیاد فیلمسازی
بر اساس فراخوان اعلام شده، نوجوانان ایرانی خارج از کشور می‌توانند آثار خود را فقط در بخش فیلم کوتاه پنج دقیقه‌ای با محورهای اعلام شده (آرزوی نوجوان در مورد آینده کشور، شهر یا خانواده، تجاربی که کتاب‌ها و فیلم‌های ماندگار برای نوجوان ایجاد کرده، درس‌های کرونا برای رسیدن به آینده بهتر و کرونا فرصت یا تهدید؟) به آدرس olampiyad.film@gmail.com ارسال کنند و...
 ١٤:٠٧ - 1399/06/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
ابتلای 3100 نفر از کادر درمان قرقیزستان به کرونا
وزارت بهداشت قرقیزستان از ابتلای 3152 نفر از کادر درمان این کشور به کووید-19 خبر داد.
 ٠٩:٤٠ - 1399/06/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
نشست سران قبایل قرقیزستان در آستانه انتخابات
جلسه‌ای برای اطمینان از برقراری صلح و ثبات در زمان برگزاری انتخابات و رقابت‌های انتخاباتی و پیشگیری از اختلافات قومی در مجلس قرقیزستان تشکیل شد.
 ٠٩:٣٦ - 1399/06/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
تبریک «حسن روحانی» به همتای قرقیزی در سالروز استقلال قرقیزستان
ئیس جمهور در این پیام ضمن تبریک روز ملی قرقیزستان اظهار امیدواری کرده با توجه به اشتراکات تاریخی و فرهنگی میان دو کشور و در پرتو مساعی مشترک شاهد توسعه روز افزون روابط فیما بین درتمامی زمینه‌ها باشیم.
 ١٥:٥٧ - 1399/06/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
بناهایی ماندگار که معمار روس در تهران ساخت.
ز جمله آثار مهمی که از مارکوف در تهران و ایران برجای مانده می توان به عمارت‌هایی همچون دبیرستان البرز، ساختمان پست و تلگراف، مدرسه دارالفنون، کلیسای ارتدوکس، کارخانه قند ورامین، ورزشگاه شهید شیرودی (امجدیه)، زندان قصر، مسجد فخرالدوله، عمارت شهرداری تهران، دبیرستان انوشیروان دادگر، دبیرستان امام در همدان، عمارت مشیرالدوله و غیره اشاره نمود.
 ١٢:٥٥ - 1399/06/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
ابراز همدردی مدیران، معاونین و نمایندگان فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
رییس، معاونان و مدیران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نمایندگان فرهنگی ایران در خارج از کشور ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت حضرت آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری، همدردی و تأثر خود را ابراز کردند.
 ٠٧:٤٧ - 1399/05/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درگذشت آیت‌الله تسخیری را تسلیت گفت.
ابراهیمی ترکمان: آیت الله تسخیری در سالیان مدیریت خویش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع تقریب مذاهب اسلامی کوشید تا چهره حقیقی اسلام عزیز را در میان نخبگان مسلمان در سراسر جهان و رهبران دینی سایر ادیان بشناساند و در سال‌های اخیر علی‌رغم کاهش توانایی جسمی، هرگز از تلاش‌های خود فروگذار نکرد.
 ٠٩:٥٣ - 1399/05/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
رهبر انقلاب درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین تسخیری را تسلیت گفتند
کارنامه‌ی این مرد نستوه و خستگی‌ناپذیر در انواع خدمات برجسته در مجامع جهانیِ اسلامی حقاً درخشان است. عزم راسخ و دل پرانگیزه‌ی ایشان حتی بر ناتوانیهای جسمانی در چند سال اخیر فائق می‌آمد و حضور مؤثر و برکت وی را در هر نقطه‌ی لازم و مفید استمرار می‌بخشید.
 ١٦:٢١ - 1399/05/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
ارسال دومین محموله کمک‌های بشردوستانه ایران به قرقیزستان
قائم مقام وزیر بهداشت قرقیزستان در مراسم رسمی تحویل کمک‌های بشردوستانه ج.ا.ایران : امروز تمام کشورهای جهان با شیوع کرونا مبارزه می‌کنند و در این زمان جمهوری اسلامی ایران برای دومین بار به قرقیزستان کمک می‌کند. قرقیزستان در محموله نخست لباس‌ محافظتی، ماسک‌، مواد ضدعفونی‌کننده، داروها و دیگر لوازم پزشکی دریافت کرده بود و امروز دستگاه تنفس مصنوعی، 25 دستگاه اندازه‌گیری فشار و کشش، 25 پالس اکسیمتر، کیت‌ تشخیص ویروس کرونا، دارو و دیگر تجهیزات به بیشکک رسید. ینجانب از طرف وزارت بهداشت و مردم قرقیزستان از تلاش سفارت و دولت ایران تشکر می‌نمایم.
 ٠٩:٠٧ - 1399/05/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
آمادگی قرقیزستان برای واردات واکسن «کرونا» از روسیه
دولت قرقیزستان موارد کرونا و موارد ذاتالریه را تجمع کرده که شیوع این بیماری‌ها همزمان با گسترش کرونا صورت گرفت. بسیاری از شهروندان دچار ذات‌الریه تست کرونای منفی دارند اما تمام علائم «کووید-19» را دارند.
 ٠٨:١٤ - 1399/05/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
فرهنگ قرقیزستان تحت تاثیر زندگی عشایری شکل گرفته است
قرقیزها به عنوان مردم عشایری، همواره ارتباط نزدیکی با طبیعت داشته و دارند. همه چیز آنها از مسکن و خانه تا لباس‌هایشان به طبیعت نزدیک است. خانه سنتی قرقیزها به راحتی منتقل می‌شود.
 ١٦:٢٣ - 1399/05/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
پیام تسلیت و همدردی رایزن فرهنگی ج.ا. ایران در بیشکک بمناسبت قربانیان کرونا در قرقیزستان
جهان امروزه درگیر معضل و مشکلی به نام کوید 19 می باشد . منطقه ما آسیای مرکزی و جمهوری اسلامی ایران نیز بیش از 5 ماه است با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. آمار ها نشان می دهد تاکنون بیش از هزار و سیصد نفر در قرقیزستان بر اثر ابتللا به کرونا و التهاب ریه جان خود ازدست داده اند.
 ١٠:٢٨ - 1399/05/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
امپراطوری غول های دروغگو
هم اکنون ۳۰۰ ماهواره تلویزیونی در کل جهان موجود است که ۱۱۶ ماهواره آن فضای جغرافیایی ایران را به سهولت هر چه تمام پوشش میدهند و این ماهواره ها امکان دریافت ۱۸ هزار شبکه تلویزیونی را نیز فراهم کرده اند که از این تعداد حدود ۲ هزار شبکه با دیش معمولی در ایران قابل دریافت است.
 ٠٨:٥٥ - 1399/05/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
تاتوبویو تورسونبایوا بازیگر مطرح تئاتر و سینما قرقیزستان
نخستین و مهم‌ترین بازی وی در نقش قهرمان در فیلم «آک مور» بود که به کارگردانی ملیس اوبوکیف فیلم‌برداری شد.تاتوبوبو تورسونبایوا تقریباً نقش ۳۰ شخصیت را در صحنه‌های تئاتر بازی کرده است، از جمله: ژولیت (رومئو و ژولیت)، بیانکو (اثر ویلیام شکسپیر)، اومیلیا (خانه برنارد البو)، فلیسیاونا (مدرس رقص)، عسل (اثر آیتماتوف) و انوار (اثر آیتماتوف).
 ٠٨:١٨ - 1399/04/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
آخرین وضعیت ویروس کرونا در قرقیزستان در تاریخ منتهی به 11 تیر99
به گفته معاون وزیر بهداشت تعداد مراجعه افراد به بیمارستان ها با وضعیت حاد افزایش یافته است و در حال حاضر تصمیم گرفته شده است اگر علائم ریوی (ذات الریه)، تنگی نفس و درجه حرارت 38 به بالا بدون نتیجه تست پی سی آر فرد در بیمارستان های ویژه بستری خواهد شد.
 ١٦:٣٨ - 1399/04/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
مقام قرقیز: دلائلی برای وضع مجدد وضعیت فوق العاده نیست.
نخست وزیر قرقیزستان با اشاره به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در این کشور گفت: دلائلی برای وضع مجدد وضعیت فوق العاده نیست.
 ٠٠:٠٢ - 1399/04/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
آخرین وضعیت کرونا در قرقیزستان در تاریخ منتهی به اول تیر1399
دنبال اوج گرفتن کرونا در قرقیزستان نخست وزیر جدید این کشور پیشنهاد داده است هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی به دورکاری بروند و از لزوم امادگی کامل کشور برای مقابله با هرگونه وخامت اوضاع کرونایی سخن بمیان اورد. وی همچنین از لغو فعالیت حمل و نقل عمومی درایام تعطیلات هفته خبرداد
 ١٨:١٩ - 1399/04/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
آسیای مرکزی و پارلمان ایران؛ ترمیم روابط با نگاه به شرق
پس از بازگشت اصولگرایان به پارلمان ایران و ورود احتمالی آنان به کابینه، تلاش ایران برای توسعه روابط با آسیای مرکزی افزایش می‌یابد اما در این زمینه با مشکلات مختلف مواجه خواهند شد که البته راه حل هایی در این زمینه وجود دارد.
 ١٣:٣٧ - 1399/03/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
اعلام آمادگی و توافق رایزنی فرهنگی ایران و یکی از شبکه های تلویزیونی قرقیزستان برای همکاری در زمینه ترجمه؛ دوبله و اکران فیلم های ایرانی
در این دیدار؛ قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران با اشاره به همکاری ها و تعاملات رایزنی فرهنگی در طول یک سال گذشته با برخی خبرگزاری ها ؛ سایت ها و رسانه های مکتوب و شنیداری قرقیزستان ؛ زمینه های همکاری با رسانه های تصویری را مورد اشاره قرار داد و آمادگی خود را برای گشودن باب همکاری با شبکه تلویزیونی آسیا تی وی قرقیزستان اعلام نمود.
 ٢٢:٥٨ - 1399/03/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
مرز باریک بین امور خیریه و تبلیغات دینی
سازمان‌های خیریه در جمهوری قرقیزستان حتماْ بایستی در وزارت دادگستری به ثبت برسند. در پایگاه الکترونیکی وزارت دادگستری در حال حاضر حدود 900 سازمان به ثبت رسیده است. ولی در مورد زمینه‌های فعالیت آنان اطلاعاتی ارائه نشده است.
 ٠٠:١٦ - 1399/03/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
آوازبیک عبدالرزاق اف: به زودی شرایط در قرقیزستان به حالت عادی باز می گردد.
سفیر قرقیزستان در ایران : ما به خوبی به این امر واقف هستیم که دولت دوست جمهوری اسلامی ایران در شرایطی دشوار و علی رغم سختی های فراوان در هنگام شیوع این بیماری در داخل ایران، این کمک ها را در اختیار قرقیزستان قرار داد که یک بار دیگر عظمت مردم و کشور شما را به خوبی نشان داد. همانطور که ضرب المثل معروف می گوید: “دوستان را در سختی ها باید شناخت”.
 ١٢:٢٠ - 1399/03/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
عكس، ويدئو، پادكست

20 مهر روز بزرگداشت حافظ گرامی باد!

سایت اطلاع رسانی "مبلغ". صفحه مراسم مجازی اربعین حسینی(ع)

http://moballegh.icro.ir/index.aspx?siteid=117&fk

دیدار با کوبانیچ بیک باسیل بیک اف مترجم آثار ادبیات  فارسی به زبان قرقیزی  و تجلیل از خدمات او در ترجمه آثار ایرانی

  در روز جهانی مترجم  و روز بزرگداشت مولانا  9/7/99

دیدار با بیاس تورال مترجم شاهنامه به زبان قرقیزی و تحلیل از خدمات و تلاش های او 

در روز جهانی مترجم  و روز بزرگداشت مولانا  9/7/1399

دیدار سفیر ج.ا.ایران در قرقیزستان و رایزنی فرهنگی کشورمان با مفتی قرقیزستان و گفتگو و تبادل نظر درخصوص همکاری های دینی  فیمابین ؛ مسائل و موضوعات مبتلا به جهان اسلام و تاکید برضرورت وحدت در جهان اسلام

8/7/1399

دیدار رایزن فرهنگی در معیت سفیر ج.ا.ایران در قرقیزستان  با رئیس دانشگاه دولتی بیشکک

و تبادل نظر در خصوص تداوم و تقویت همکاری های اموزشی فیمابین 1/7/99

فراخوان چهارمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران

http://fa.bishkek.icro.ir/uploads/فراخوان_چهارمین_المپیاد1.pdf

بازدید رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان از بخش های مختلف شبکه تلویزیونی آسیا تی وی و آشنایی با کارهای مقدماتیآغاز دوبله فیلم های ایرانی باهمکاری رایزنی فرهنگی در این شبکه

19/6/1399

گفتگوی رادیویی "صبح به وقت فرهنگ" با پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی سفارت ایران و‌ نماینده بنیاد سعدی در قرقیزستان با محور گستره زبان فارسی در خارج از کشور- ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۹

https://www.instagram.com/tv/CEv4frBp7Lx/?igshid=ekex142yz5ga

https://www.instagram.com/p/CEG2QJSJDsu/

تسلیت رئیس؛معاونان و مدیران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنان فرهنگی ج.ا.ایران در خارج از کشوربمناسبت ارتحال عالم ربانی حضرت آیت الله تسخیری

http://icro.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=261&fkeyid=&siteid=293&pageid=32423&newsview=755572

مستند "همدان" با زیرنویس روسی(ویدئو) 

مناسبت: اول شهریور روز همدان در تقویم فرهنگی ایران

https://www.youtube.com/watch?v=04n0KQxVzNw&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0I73mJsNXIMOwKtG81yYk4EpGWdUMtgfzYBK5bb0QcqrVQo-oYqi2j9pw

اول شهریور روز همدان در تقویم فرهنگی ایران

29 مرداد روز جهانی مسجد گرامی باد

نورپردازی برج آزادی و پارک طبیعت تهران به رنگ پرچم لبنان به نشانه همبستگی و همدردی ایرانیان با مردم آن کشور

در پی انفجارهای مهیب بیروت 15/5/1399

14 مرداد روز تبریز در تقویم ایرانی

حج ابراهیمی و عرفه

تسلیت و ابرازهمدردی با خانواده های قربانیان کرونا

پنج شنبه 30 ژوئیه(9/5/1399) روزعزای عمومی درقرقیزستان بمناسبت یادبود قربانیان کرونا

مستند " اردبیل "( ترجمه و صداگذاری به زبان روسی)

مناسبت: ۴مرداد روز استان اردبیل

https://www.instagram.com/p/CDAvSCRpznS/

هواپیمای حامل پزشکان روسی برای کمک به قرقیزستان در مبارزه با کرونا در فرودگاه ماناس بیشکک به زمین نشست. آمار مبتلایان و فوتی های روزانه ناشی از کرونا دراین کشور اسیای مرکزی نگران کننده شده است.1/5/99

"اخراجی ها"

https://www.instagram.com/p/CCtJNXspOFl/

ترجمه و زیرنویسی ویدئوهای کوتاه و یک دقیقه ای در موضوع دفاع مقدس بمناسبت چهل سالگی دفاع مقدس

(14 ویدئو به زبان های روسی و قرقیزی)

درگذشت چوباک حاجی جلیل اف مفتی سابق  و یکی از شخصیت های مطرح دینی قرقیزستان بر اثر ذات الریه

20/4/1399

رنگین کمان،همین الان بیشکک، یکشنبه ساعت۲۰/۰۵مورخه۲۸ژوئن۸تیر۹۹

7/4/1399

خورشیدگرفتگی(کسوف) در قرقیزستان-1/3/1399

عکس از خبرگزاری اسپوتنیک

بیشکک؛ خیابان عشق آباد؛ کوچه ای که رایزنی فرهنگی ایران سالهاست یعنی از زمان تاسیس ؛ در آن جاخوش کرده است. این کوچه خاکی و بشدت ناهموار بالاخره زیر آسفالت رفت؛ جالب اینکه دقیقا در ایامی که  به جد دنبال جابجایی و انتقال به ساختمانی دیگر بودیم.حالا شرایط برای ماندگاری و تداوم حضور در این ساختمان بمراتب بهتر از گذشته شده است. مشکل سیسیتم گرمایشی آن تقریبا برای همیشه حل شده و کارهای زیادی نیز برای بازسازی نمای درونی و تبدیل این مکان به یک مرکز آبرومند فرهنگی ایرانی صورت گرفته است.

صنایع دستی ایران( ویدئو بازیرنویس روسی)

بمناسبت 20 خرداد روز جهانی صنایع دستی

سخنرانی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان در میزگرد بررسی تاثیر دیدگاه های امام خمینی بر جهان اسلام

پبیشکک-15 خرداد1399

نمایشگاه عکس امام و آثار وکتب ترجمه شده به روسی و قرقیزی درخصوص امام راحل درحاشیه میزگرد بررسی تاثیر دیدگاه های امام خمینی برجهان اسلام-15/3/1399

میزگرد بررسی دیدگاه های امام خمینی بر جهان اسلام

بیشکک-15/3/1399

آمار مبتلایان به کرونا در قرقیزستان در هفته منتهی به 4/3/1399:  تعداد کل مبتلایان:1403 نفر/ بهبود یافتگان: 980 نفر/ فوتی ها:15 نفر

همایش بین المللی ویدئویی "فلسطین درد جهان اسلام" درقرقیزستان

2/3/1399

میزگرد تخصصی وبیناری قدس و معامله قرن باحضور شخصیت های سیاسی دینی و فرهنگی ایران؛ روسیه و جمهوری آذربایحان

و رایزنان فرهنگی ج.ا.ایران درمسکو؛ بیشکک و باکو-1/3/1399

آمار مبتلایان به کرونا در قرقیزستان در هفته منتهی به 28/2/1399:  تعداد کل مبتلایان:1138 نفر/ بهبود یافتگان: 804 نفر/ فوتی ها:14 نفر

روز جهانی قدس( ویدئو با زیرنویس روسی)

حکیم ابوالقاسم فردوسی در بیانات رهبر معظم انقلاب(ویدئو)

شگفتانه های زبان فارسی(ویدئو)

 ترجمه و زیرنویسی  به روسی  بمناسبت ۲۵اردیبهشت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روزپاسداشت زبان فارسی

روز جهانی قدس

آمار مبتلایان به کرونا در قرقیزستان در هفته منتهی به 20/2/1399: تعداد کل مبتلایان:1002 نفر/ بهبود یافتگان: 675 نفر/ فوتی ها:12 نفر

تصاویری زیبا از طبیعت و کوه های اطراف روستای چون-آریک-قرقیزستان                                                

 صنایع دستی ایران با زیرنویس روسی(ویدئو)

آنلاین : کرونا ویروس در قرقیزستان (کلیک بر روی تصویریا لینک زیر)

https://rus.azattyk.org/a/30504395.html

هوای پاک در غروب زیبای بیشکک(14 اردیبهشت99)

دردوره قرنطینه کرونا؛ افزایش قیمت دلار ؛ تعطیلی کسب و کار و مشکلات اقتصادی مردم

طبیعت زیبای بهاری بلوار "میر" بیشکک

Весенняя красота проспекта Мира

پست قرنطینه کرونا در شهر تالاس-قرقیزستان

 عدم رعایت فاصله اجتماعی روزهای کرونایی (فست فود خیابان میکرورایون 4بیشکک)

عکس  روز ارسالی مخاطبان خبرگزاری آکی پرس

طبیعت زیبای روستای کاشکاسو حومه بیشکک

بامداد 4 می

آمار مبتلایان به کرونا در قرقیزستان در هفته منتهی به 14/2/1399:

تعداد کل مبتلایان:795 نفر/ بهبود یافتگان: 564 نفر/ فوتی ها:10 نفر

10 اردیبهشت روز بیشکک در تقویم قرقیزستان

بیشکک 142 ساله شد.

10 اردیبهشت روز ملی خلیج فارس- ویدئوبازیرنویس روسی ( کلیک بر روی تصویر)

مسابقه سبک زندگی کرونایی ویژه دانشجویان ایرانی خارج از کشور

آمارمبتلایان به کرونا در قرقیزستان(به تفکیک استانی)

در پایان هفته منتهی به 5/2/1398

نمایی از شهرداری شهر بیشکک

خانه ما؛ دانشگاه ما

دانشجویان زبان فارسی دانشگاه دولتی بیشکک از آموزش در شرایط کرونایی می گویند(ویدئو)

آمار مبتلایان به کرونا در قرقیزستان(به تفکیک استانی) درپایان هفته منتهی به 30/1/1399(18 آوریل 2020)

پیام دکتر ابراهیمی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به رهبران ادیان جهاندر خصوص کرونا و محکومیت تحریم های آمریکا علیه ج.ا.ایران

رادیو الماس قرقیزستان:  مورخه 22 /1/1399(پادکست)

محکومیت تحریم های آمریکا علیه ج.ا.ایران در نامه دبیر کل شورای جهانی کلیسا ها به دونالد ترامپ رئیس جمهور آن کشور

آمارمبتلایان به کرونا در قرقیزستان(به تفکیک استانی)

در پایان هفته منتهی به 24/1/1398

بازگشت زمستان به بیشکک در ماه آوریل- 20 فروردین(ویدئو)

بیشک برفی-21/1/1399

بیشکک؛ بلوار زیبای ارکیندیک در فصل بهار(ویدئو)

کرونا ویروس در قرقیزستان(آمار روزانه؛پراکندگی جغزافیایی)

نوروز و آداب و رسوم آن در ایران

رادیو الماس قرقیزستان- ۱۹مارس۲۰۲۰

"برخی جنبه های مثبت تجربه تلخ کرونا": یادداشت دکترحداد عادل رئیس فرهنگستان زبان وادب فارسی و بنیاد سعدی

 پخش جمعه 15 فروردین ساعت13 از رادیو الماس قرقیزستان

تبریک و پیام نوروزی آسیه عیسی بایوا ایرانشناس ومترجم برجسته قرقیزستان و ابراز همدردی و همدلی با مردم ایران در مبارزه با کرونا

تبریک و پیام نوروزی صیقل ابراهیم اوا استاد برجسته زبان فارسی دانشگاه دولتی اوش و ابراز همدردی و همدلی با مردم ایران در مبارزه با کرونا

12 فروردین روز جمهوری اسلامی گرامی باد!

 پایتخت قرقیزستان در وضعیت اضطراری و قرنطینه بخاطر کرونا 

کشورهای حوزه نوروز

دیدار خرازی سفیر ج.ا.ایران در قرقیزستان با رئیس پارلمان این کشور

اسفند1398

مسابقه فرهنگی- معرفتی" 50 نماد ایران" بمناسبت نوروز 1398 در قرقیزستان

نمایندگی الهدی در بیشکک

عرضه کننده کتب و آثار ادبیات ایرانی به زبان های روسی؛فارسی و قرقیزی و اقلام فرهنگی و صنایع دستی

سخنرانی رایزن فرهنگی ایران در مراسم روزجهانی زن در فیلارمونی بیشکک

اسفند1398

هفته فیلم ج.ا.ایران درقرقیزستان-22لغایت25 بهمن98

(ویدئو-پخش از شبکه نورتی وی)

گرامیداشت روز جهانی زبان مادری با اجرای فارسی آموزان مدرسه 31

در کتابخانه بایالین اف/30بهمن98

حضور  گروه فارسی در جشنواره فرهنگ ملل مدرسه51 بیشکک

بمناسبت روزجهانی زبان مادری 2/12/98

۲۱فوریه روزجهانی زبان مادری(ویدئو)

نمایش و اکران فیلم های ایرانی در دانشگاه دولتی اوش

25  11  98

دیدار قاسمی رایزن فرهنگی ایران با غفارعلی یویچ رئیس دانشگاه دولتی اوش

25  11  98

دیدار با دانشجویان زبان فارسی دانشگاه دولتی اوش-25بهمن98

دیدار با رئیس کتابخانه ملی قرقیزستان درحاسیه مراسم روز ملی ج.ا.ایران

24/11/98

روزملی ج.ا.ایران درقرقیزستان-24/11/98

تقدیم استوارنامه آقای خرازی سفیرجدید ج.ا.ایران به رئیس جمهورقرقیزستان

24/11/139

پیوندها


موسسه فرهنگی هنری و انتشارات بین المللی الهدی