پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧
پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشكك حضور حضرتعالی را ارج می‌نهد و از محضرتان تقاضا دارد در صورت پیشنهاد و انتقاد در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» گزینه‌ «فرم ارتباط» نظر خود را برای ما ارسال فرمایید.
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 16325
 بازدید امروز : 31
 کل بازدید : 485932
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.7500
ساعت
اخبار > با حضور رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان فرهنگی کشور های دیگر


  چاپ        ارسال به دوست

معارفه رئیس دانشگاه ملی قرقیزستان انجام گرفت:

با حضور رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان فرهنگی کشور های دیگر

به دعوت دانشگاه ملی قرقیزستان ، علی حکیم‌پور رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و  تعدادی از نمایندگان کشورهای خارجی  در بیشکک در 31 خرداد 1396 در مراسم معارفه رئیس جدید این دانشگاه حضوریافتند.

آقای کانات صادق اف رئیس دانشگاه ملی یوسف بلاساغونی ضمن خوش آمدگویی به میهمانان برنامه گفت: این دانشگاه یکی از دانشگاه های برتر و پیشرو قرقیزستان بوده و اهمیت ویژه به گسترش روابط علمی-آموزشی با کشورهای خارجی می دهد. این دانشگاه در چارچوب سیاست های اصلی دولت قرقیزستان و نظر ریاست جمهوری این کشور ، سیاست چندزبانی را دنبال می کند که زبان های کشورهای مختلف در این دانشگاه تدریس می شود.

کنسول افتخاری لهستان در قرقیزستان گفت: از زمان آغاز همکاری کشور لهستان با دانشگاه ملی قرقیزستان 18 سال می گذرد. هیئت های متعدد از اساتید و دانشگاه های لهستان از جمله دانشگاه کراکوف از این دانشگاه دیدار داشته اند. امروزه زبان لهستانی در گروه زبان و ادبیات روسی تدریس می شود. سفارت لهستان اتاق زبان لهستانی را در این دانشگاه دایر و مجهز نموده است.

کنسول قزاقستان در قرقیزستان گفت: هم اکنون حدود 3000 نفر از دانشجویان قزاقی در کشور قرقیزستان مشغول به تحصیل هستند که بیشترین تعداد آنان در این دانشگاه هستند. امیدوارم این دانشجویان برای هر دو کشور خدمت کنند.  

معاون مرکز هماهنگی فرهنگی روسیه گفت: روسیه همه ساله 500 بورس تحصیلی را به دانشجویان قرقیزی اختصاص می دهد و در واقع پل ارتباطی دانشگاه های قرقیزستان و دانشگاه های روسیه می باشد.

وابسته فرهنگی چین در قرقیزستان گفت: دولت چین از بدو برقراری روابط رسمی بین دو کشور همکاری های خود را در حوزه افتتاح رشته های زبان چینی و چین شناسی با دانشگاه های قرقیزستان و از جمله دانشگاه ملی آغاز نموده است. دانشجویان رشته زبان چینی این دانشگاه ضمن شرکت در مسابقات چین شناسی منطقه ای و بین المللی همواره رتبه های برتر می آورند. از سال 2009 نیز در سه دانشگاه و چند مدرسه قرقیزستان اتاق چین گشایش یافت و زبان چینی آغاز به تدریس گردید. امروزه موسسه کنفوسیوس موفق شده 30 عنوان از کتب درسی ویژه مقاطع مختلف (حتی پیش دبستانی) با کمک اساتید قرقیزی تألیف نموده  در اختیار دانش آموزان و دانشجویان قرقیزی بگذارد.

آقای علی حکیم‌‎پور رایزن فرهنگی سفارت کشورمان ضمن تبریک انتصاب ایشان به این مقام مهم گقت: رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روزهای اول پس از انتصاب با آقای صادق اف دیدار کرده و نیز ترتیبی برای دیدار رئیس دانشگاه محقق اردبیلی  و امضای تفاهم نامه همکاری بین دو دانشگاه را اتخاذ نموده است. همچنین توافق گردید در چند ماه آینده همایش بین المللی "جلوه های فرهنگ ایرانی اسلامی در ورارودان" با مشارکت این دانشگاه برگزار گردد. امیدوارم با حسن توجه ایشان به توسعه همکاری های بین المللی فصل جدیدی در روابط علمی و آموزشی دو کشور باز شود. وی در پایان تابلوی مینیاتور اثر محمود فرشچیان را به آقای صادق اف اهدا نمود.  رئیس موسسه تیکای ترکیه گفت: این موسسه در سال گذشته ضمن اختصاص کمک بلاعوض به مبلغ 40 هزار دلار آزمایشگاه دانشکده علوم زیستی وفیزیک این دانشگاه را مجهز به دستگاه های جدید کرد.

در ادامه برنامه اعضا و نمایندگان موسسه جایکای ژاپن، برنامه اراسموس موندوس اتحادیه اروپا، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان و... سخنرانی کردند.

شایان ذکر است که  این دانشگاه در سال 1932 تأسیس گردید. هم اکنون 1576 نفر استاد : از جمله آنها 541 دارای مدرک کارشناسی، 541 نفر کارشناسی ارشد و 117 نفر دکتری هستند. تعداد دانشجویان این دانشگاه 23333 نفر بوده ،ازجمله 2162 نفر دانشجویان بورسیه و 21171 نفر دانشجویان غیر بورسیه ، 2723 نفر در مقطع  کاردانی و 191 نفر در مقطع آموزش متوسطه عمومی مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه در مقطع کارشناسی دارای 65 رشته تحصیلی، در مقطع کارشناسی ارشد دارای 35 رشته تحصیلی و در مقطع دکتری دارای 6 رشته تحصیلی می باشد. 


١١:٥٦ - 1396/04/01    /    شماره : ٦٨٠٨٦٨    /    تعداد نمایش : ٣٥٠خروج