پنج شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٨
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید. لطفا نقطه نظرات؛ پیشنهادات و انتقادات خود را در خصوص مطالب و محتوای این پایگاه از طریق منو " ارتباط با ما" گزینه" فرم ارتباط" برای ما ارسال فرمایید. با تشکر
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (6%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (2%)

6


تعداد کل اراء :(218)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 17387
 بازدید امروز : 57
 کل بازدید : 589473
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.3594
ساعت
اخبار > تلاش دولت قرقیزستان برای برگرداندن اتباع خود از عراق و سوریه


  چاپ        ارسال به دوست

تلاش دولت قرقیزستان برای برگرداندن اتباع خود از عراق و سوریه

تلاش دولت قرقیزستان برای برگرداندن اتباع خود از عراق و سوریه 

در نشست جنیش رزکاف معاون نخست وزیر قرقیزستان با مقامات دولتی این کشور نحوه بازگرداندن شهروندان قرقیزی در عراق و سوریه مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

 بر اساس گزارش این نشست، در حال حاضر مذاکرات دولت قرقیزستان با عراق در بخش شناسایی اتباع قرقیز تمام شده و مسائل بازگشت آنها مورد بررسی قرار گرفته است.

همچنین برنامه جامع در همکاری با دولت سوریه برای شناسایی اتباع قرقی در حال انجام است. چندی پیش به دستور کابینه دولت قرقیزستان گروه کاری شامل مقامات وزارت امور خارجه، کمیته امنیت ملی، وزارت کشور، سرویس ثبت نام دولتی، وزارت بهداشت و غیره برای حل این مسائل تشکیل شد. این برنامه توسط دفتر نخست وزیر نظارت می‌شود.

اقدام دولت قرقیزستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی برای برگرداندن اتباع خود از سوریه و عراق در حالی است که در زمان جنگ در این کشورها در حدود 5 هزار شهروند این کشورها به عضویت گروههای افراطی از جمله داعش درآمدند.

هم اکنون حدود 850 تبعه قرقیزی از جمله زنان و کودکان در سوریه به سر می برند. اما به ظاهر مقامات قرقیزستان نگرانی و عجله ای برای بازگشت اتباع خود از این کشورها ندارند و این مسئله بیشتر دغدغه فکری مدافعان حقوق و خبرنگاران قرقیز شده است.

آرتور مدت بیک اف کارشناس مسایل تروریسم و امنیت منطقه ای در یکی از دیدارهای مربوط به بازگرداندن اتباع قرقیزستان از سوریه و عراق گفت: افرادی که از قرقیزستان به مقصد کشورهای سوریه و عراق عزیمت کرده اند؛ فریب خوردند. خانواده های آنان اکنون در اردوگاه های این کشورها به سر می برند. ما هنوز نمی دانیم در صورت بازگشت این افراد عواقب و پیامدهای حضور آنان در قرقیزستان چگونه خواهد بود؟ از طرف دیگر اگر بخواهیم تابعیت قرقیزی را از آنان سلب کرده و اجازه بدهیم در اردوگاه های تروریستی بمانند بر خشم و کدورت آنان از حکومت و مردم قرقیزستان افزوده خواهد شد.

عزیزه عبدالرسول اوا رئيس مرکز مدافعه از حقوق بشر سه رویکرد نسبت به بازگرداندن اتباع قرقیزی از سوریه و عراق را پیشنهاد داده است:

رویکرد سیاسی: داشتن استراتژی برای بازگشت و توانمند سازی روحی و روانی زنان و کودکان قرقیز ؛

رویکرد حقوقی: نیروی انتظامی نسبت به هر کدام از افراد اعزام شده باید رویکرد مخصوص داشته باشد. ارگان های قضایی نباید سیاست های مشابه و مجازات یکسان نسبت به همه افراد بازگشت شده اعمال کنند.

رویکرد دفاع از حقوق بشر: دولت قرقیزستان چه رویکرد و رابطه ای برای همگرایی هرچه زودتر افراد بازگشت شده در جامعه قرقیزستان فراهم می کند؟

به گزارش سازمان دفاع از حقوق بشر قرقیزستان هم اکنون 4 تن از زنان و 11 نفر از کودکان قرقیز در زندان های عراق محبوس شده اند. ۴۶ خانواده افرادی که اکنون در سوریه و عراق بسر می برند شخصا به این سازمان مراجعه کرده و درخواست کمک برای بازگرداندن آنان کردند. بدتر از همه این است که زنان قرقیزی را چند بار به شبه نظامیان شوهر می دادند و آنان کودکانی از پدران مختلف می آورند. ۱۲ نفر دیگر هم هستند که هنوز نتوانستیم رد آنها را در کشورهای سوریه و عراق بگیریم.

گلناز عیسی اوا مسئول بخش تحلیل کمیسیون دولتی امور ادیان معتقد است که آقایان در اعزام همسران خود به سوریه تاثیر داشتند. براساس نتایج تحقیق سازمان ملل متحد در خصوص زنان، بسیاری از زنان این راه را به خاطر همسران خود انتخاب کردند. در واقع نظام مردسالاری حاکم در قرقیزستان به زنان اجازه نداده است که برای خود انتخابی در زندگی داشته باشند. حتی خانواده و پدر یک زن که همسرش قصد سفر به سوریه و عراق را دارد مانع آن نمی شود.

به گفته عزیزه عبدالرسول آوا بسیاری از اتباع قرقیزستان از وی درخواست می کنند که اقوام آنان را از سوریه و عراق بازگردانیم. اما افرادی نیز هستند که به رغم خویشاوندی نزدیک حاضر نیستند بستگان خود را در قرقیزستان بپذیرند. برادر دو خانم قرقیز که در زندان بغداد هستند گفت که دو خواهر وی نه فرزند در عراق دارند که وی حاضر نیست آنها را در قرقیزستان به سرپرستی قبول کند زیرا توان مالی آن را ندارد.

اقبال جان میرسعیداف کارشناس مستقل گفت: از سال 2014 در این حوزه مشغول بکار بودم و با مشارکت نیروی انتظامی به افراد اعزامی هشدار می دادم که این راه جهاد نیست بلکه فریب است. هیچ کس آنها را از کشور قرقیزستان فراری نداده است و اکنون هم ما موظف نیستیم آنان را به کشور خود برگردانیم. چگونه می توانیم جنگی را که آنان دیده اند از اذهانشان پاک کنیم؟

 

https://rus.azattyk.org/a/kyrgyzstan-syria-return-citizen/29981217.html

ملاحظه:

·        در طول بحران و جنگ در عراق و سوریه تعداد زیادی از اتباع آسیای مرکزی نیز کشته شدند و در حال حاضر خانواده‌های آنان در عراق و سوریه بی سرپرست و تحت نظارت سازمان های دولتی این کشورها قرار دارند.

بر اساس گزارش های دادستانی کل در سال 2018 نیروهای انتظامی قرقیزستان 110 پرونده جنایی در خصوص افرادی که به مناطق جنگی سوریه سفر کرده اند تشکیل داده اند. طبق این پرونده ها 111 نفر محکوم شده اند. از میان محکومین 76 درصد اهالی استان اوش و 12 درصد اهالی استان جلال آباد قرقیزستان بودند. 94 درصد آنان آقا و بقیه خانم هستند. حدود 60 درصد محکومین افرادی زیر ۳۰ سال هستند.

·        براساس آمار سازمان کمیته امنیت ملی قرقیزستان؛  تا کنون بیش از 800 نفراز اتباع قرقیزی عازم مناطق جنگی سوریه شدند که 200 نفر از آنان در همانجا کشته شده اند. گفته می شود که از میان حدود 140 تبعه قرقیزی ملحق شده به داعش تعددای نیز زن  هستند.

وزارت امور خارجه هنوز تصمیم نگرفته است که اتباع قرقیزی را چگونه از سوریه و عراق برگرداند. اما کشورهای همسایه از جمله قزاقستان تا کنون در سه نوبت اتباع خود را از مناطق جنگی نجات داده و 357 نفر از اتباع قزاقی را بازگردانده اند . ازبکستان نیز 156 نفر از اتباع خود را از سوریه و عراق برگردانده است. تاجیکستان هم در اوایل ماه مه 84 نفر کودک را از عراق بازگردانده است.

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک

20.3/98


٢٠:٢٨ - 1398/03/21    /    شماره : ٧٣١٥٢١    /    تعداد نمایش : ٢١خروج