جمعه ٠٨ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7878
 بازدید امروز : 373
 کل بازدید : 780992
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.1111
ساعت
گردهمایی شخصت های علمی آسیای مرکزی
گردهمایی شخصت های علمی آسیای مرکزی تاریخ ثبت : 1394/05/26
طبقه بندي : ,,
عنوان : گردهمایی شخصت های علمی آسیای مرکزی
نويسنده : سلطان اف :رئیس انستیتوی ملی پژوهش استراتژیک جمهوری قرقیزستان
تهيه و تدوين : رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در قرقيزستان
مترجم : رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در قرقيزستان
منبع : رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در قرقيزستان
ارسالي : رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در قرقيزستان
كشور : قرقيزستان
زبان اصلي : فارسي
تاريخ ورود اطلاعات : 1394/05/26
خلاصه مقاله : گردهمایی شخصت های علمی آسیای مرکزی تحت عنوان «تشریک مساعی ارگان های دولتی و انستیتوهای پژوهشی برای مقابله با افراط گرایی و رادیکالیسم دینی »
متن كامل : <#f:5088/>
متن مقاله :

گردهمایی  شخصت های علمی  آسیای مرکزی تحت عنوان «تشریک مساعی ارگان های دولتی و انستیتوهای پژوهشی برای مقابله با افراط گرایی و رادیکالیسم دینی »

 

سلطان اف :رئیس انستیتوی ملی پژوهش استراتژیک جمهوری قرقیزستان

« لازم است برای جلوگیری از افراط گرایی اقدامات مؤثری را طرح ریزی کنیم»

  جمهوری قرقیزستان از زمان کسب استقلال،کشور به سمت آزادی وجدان و دین حرکت نموده و برای توسعه ی آزاد حوزه دینی  شرایط مناسبی فراهم گردیده است، روابط جدید بین حکومت و دین بنیان نهاده شده و در زمینه همکاری بین حکومت و انجمن های دینی فراهم گردید ه است

          اما اکنون در قرقیزستان مانند بعضی از کشور های منطقه و دنیا با پدیده تروریسم و افراط گرایی رو به رو هستیم.در حال حاضر با افزایش سازمانهای تروریستی و افراط گرایی در خاور نزدیک ونقاط دیگر دنیا با سرعت در حال رشد هستند، سازمان هایی که  گسترش ایدئولوژی آنها برای تمام منطقه خطر بالقوه دارد.      در این ارتباط باید تأکید کنم که برای جلوگیری از افراط گرایی طرح ریزی اقدامات مشخص و مؤثر ضروی  است.

اکنون با مسائلی از این قبیل مواجه ایم :

·                    افراط گرایی در سطوح مختلف در حال گسترش است درسطح جهانی، منطقه ای ، کشوری، محلی و حتی در خانوادها،پدران و مادران بسیاری تصور می کنند فرزندانشان در مسکو شغول به کارند اما جسد وی را از خاور نزدیک دریافت می کنند.

·                    افراط گرایی تنها ریشه اقتصاد ی ندارد بلکه  از ریشه های سیاسی و اجتماعی هم برخوردار است

·                    افراطیون  مذهبی تنها از اقشار فقیر جامعه نیستند بلکه  از طبقات متوسط و برخوردار جامعه هم کسانی به افراط گرایی رو آورده اند  

 

·                    در قرقیزستان تصور عمومی این است که به طور سنتی فقط ارگانهای نظامی باید با افراط گرایی مبارزه کنند در حالی که لازم است  سازمانهای سیاسی ،اقتصادی، اجتماعی وفرهنگی و دینی به طور فعال در موضوع جلوگیری از افراط گرایی مذهبی نقش ایفاء کنند ضمن انکه مساعدت نهادهای  دینی و کارشناسان نیز  برای حل این مسـئله لازم است

·                    با توجه به اینکه  یکی از مهمترین روش های گسترش تفکرات افراطی اینترنت است و در دنیا، اینترنت به طور کلی دراختیار شرکت های خصوصی قرار دارد. به همین خاطر، شرکت های youtube ، facebook و google می توانند در جلوگیری از گسترش ایده های افراطی نقش مهمی را ایفاء کنند.

·                    آنچه به نام  «داعش» شهرت یافته  یک جریان بدون مرز است که قوانین بین المللی را رعایت نمی کند و اصلاً اسلامی نیست. آنها مسلمانان را به شکل دردناکی می کشند ما باید برای این جریان نام جدیدی را مشخص کنیم که ماهیت آن را دقیق تر روشن کند  .

 

پیشنهادات

          برای مبارزه با داعش  تلاش های جهانی لازم است اما  کاررا باید درسطح محلی، حکومتی و منطقه ای نیز شروع کنیم. در این ارتباط کارشناسان اقدامات زیر را پیشنهاد می کنند

·                    علماء و انستیتوهای پژوهشی منطقه لازم است  در زمینه عناصر اساسی افراط گرایی  وشناخت بیشتر  این پدیده  مطالعه و تحقیق نمایند

·                    در زمینه مبارزه با افراط گرایی باید اقدامات جامع طرح ریزی و وظائف ارگا ن های  دولتی در بخش های مختلف  اعم از آموزشی، اجتماعی ودینی مشخص شود.

·                    در مبارزه با افراط گرایی باید با جوانان کار سازمان یافته صورت گیرد هدف باید روشنگری به جوانان برای مقابله با اندیشه های مخرب افراط گرایان باشد.

·                    برنامه های بازپروری، اعاده ی حیثیت کسانی که قبلاً عضو داعش بوده اند و اکنون از آن جدا شده اند مد نظر باشد نیز به این نکته توجه گردد که زندان ممکن است محلی باشد برای اعضا داعش که بتوانندآنجا  عضو گیری نمایند .

·                    لازم است در رسانه ها  برنامه های با حضور کسانی که قبلاً عضو داعش بوده اند تهیه شود  و گفتگوها یی در زمینه واقعیت های داعش با حضور این افراد طرح شود تا جامعه به شناخت مطلوبی از این جریان دست یابد.

o                   طرح ریزی اقداماتی برای مقابله با ایده ها ی تروریستی که تدابیر زیر را پیش بینی و تجویز نماید

o                   آشنایی با روش های گسترش ایده های تروریستی

o                   تأکید بر تأثیر منفی افراط گرایی بر خانواده و جامعه.

o                   استفاده از اینترنت، ودیگر ابزارهای ارتباطی جدید برای اطلاع رسانی به مردم در زمینه اهداف و روش  مورد عمل  گروه های افراط گر.

·                    تأمین اشتغال جوانان. لازم است برای جوانان امکانات کافی فراهم شود و از بیکاری جوانان جلوگیری به عمل آید .

·                    انجام اصلاحات آموزشی .

·                    آمادگی جوانان مستعد برای ایفاء نقش راهنما همچنین حمایت از معلمین، روحانیون دینی، با هدف همکاری در زمینه  تقویت  آگاهی مردم در خصوص رادیکال شدن مدارس، انجام اقدامات لازم در دانشگاه ها در ارتباط با حساس کردن معلمین و کارمندان دیگر برای مقابله با افراگرائی .

o                   تدرس علوم دینی برای آشنایی بیشتر با  دین نه فقط در مدارس، بلکه در مؤسسات آموزشی تخصصی نیز مراکز آموزش عالی جمهوری قرقیزستان.

o                   برگزاری همایش های منظم برای روحانیون کشور در موضوع اهمیت تفسیر صحیح دین و شریعت برای  جامعه.

·                    کنترل دايمی جریان دینی کشور برای نظارت مؤثرجهت جلوگیری از اختلافات مذهبی.

·                    توجه بیشتر دولت به  مسایل اجتماعی مناطق مختلف کشور، مخصوصاَ مناطق جنوبی به جهت فقیر بودن مردم این مناطق و ضرورت حل مشکلات اجتماعی آنها

·                    برگزاری برنامه های دایمی  توسط ارگان های محلی در جهت  آگاهی بخشی به مردم  در باره ی خطر تروریسم و افراط گرایی دینی

نکته اخر اینکه  توجه به  بهبود سیستم اداره  کشور در مبارزه مؤثر با فساد با هدف به دست آوردن اعتماد مردم، تأکید بر توسعه دموکراتیک کشور، برقراری عدالت، امکانات برابر برای همه مردم و اعتماد به آینده مثبت می تواند شهروندان را از گرایش به گرو ه های افراط گرا باز دارد .

تصوير : <#f:5090/>
تعداد نمایش : 880 <<بازگشت