پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧
پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشكك حضور حضرتعالی را ارج می‌نهد و از محضرتان تقاضا دارد در صورت پیشنهاد و انتقاد در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» گزینه‌ «فرم ارتباط» نظر خود را برای ما ارسال فرمایید.
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 102399
 بازدید امروز : 30
 کل بازدید : 485931
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 1.2500
ساعت
اخبار > برگزاری محفل معرفتی : «قرآن کریم؛ رمز وحدت و برادری اسلامی» دربیشکک


  چاپ        ارسال به دوست

درسال اخلاق ، تربیت و فرهنگ انجام گرفت؛

برگزاری محفل معرفتی : «قرآن کریم؛ رمز وحدت و برادری اسلامی» دربیشکک

به مناسبت ماه مبارک رمضان، ایام ارتحال امام خمینی (ره) و سال ااخلاق، تربیت و فرهنگ در جمهوری قرقیزستان محفل معرفتی  تحت عنوان "قرآن کریم؛ رمز وحدت و برادری اسلامی" با حضور قاریان ایرانی و قرقیزی در تاریخ 18 خرداد 1396 به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران  برگزار گردد.

همچنین، نمایشگاهی از قرآن های چاپ شده در جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان و تعدادی از آثار مرتبط با امام خمینی(ره) نیز ترتیب یافت.

آقای روزبهانی سفیر ج.ا.ایران ضمن افتتاح برنامه محفل معرفتی گفت: برای اینجانب و کلیه همکارانم در سفارت جای بسی خوش وقتی و خرسندی است که در ماه مبارک رمضان که ماه بهار قرآن است میزبان محفل پر مفهومی در ارتباط با این کتاب آسمانی باشیم.

قرآن کریم جامع ترین کتاب آسمانی است که از طرف خداوند متعال توسط جبرئیل فرشته وحی به آخرین پیامبر الهی حضرت محمد مصطفی (ص) نازل گردیده است و تصدیق کننده کتابهای آسمانی نازل شده بر پیامبران قبلی و در برگیرنده تمامی مفاهیم آنهاست.

دستورات قرآن برای راهنمایی و سعادت بشریت است. خداوند متعال این کتاب را وسیله تبیین همه چیز و وسیله هدایت و رحمت و مایه بشارت می داند. همچنین قرآن وسیله تمیز دادن و جدا کردن حق از باطل است. قرآن بزرگترین معجزه پیامبر اسلام است که هیچ شک، خلل و تعارضی در آن وجود ندارد. از این رو انس با قرآن برای انسان مومن می تواند مایه رستگاری و هدایت به راه مستقیم حق و درستکاری قرار گیرد. برای بهره گرفتن از منبع لایزال و بی  منتهای قرآن یک مسلمان نباید تنها به تلاوت آیات قرآن و یا گوش فرا دادن به آن اکتفا نماید بلکه باید ارتباط خود با قرآن را بسیار نزدیک نماید و به اصطلاح ارتباطش با قرآن قلبی شود، تا قلب وی معیار ارزیابی و تشخیص درستی یا نادرستی رفتار و کردارش را بر اساس آموزه های قرآن قرار دهد.

آقای غنی بیک ایمان علی اف نماینده مجلس قرقیزستان که به عنوان مهمان ویژه در این برنامه حضور داشت گفت:

قرآن کریم کتابی است که تمامی مسلمانان جهان را زیر یک چتر به هم نزدیک کرده است. کتابی است راهگشا و رافع مشکلات انسان است.

وی افزود: زبان عربی و زبان فارسی در ورود و گسترش اسلام در قرقیزستان تأثیر بسزایی داشته اند. قرقیزها همواره پیرو اسلام سنتی و میانه رو بوده اند و به آداب و رسوم و فرهنگ ملی خود تعلق خاطر خاصی داشته اند. این ویژگی های فرهنگ ملی قرقیزی با اسلام به خوبی عجین شده است و نوع اسلام سنتی قرقیزی در این کشور بوجود آمده است. ما هیچ وقت نباید این دو را در مقابل هم قرار دهیم.

آقای حسن آرموشف مشاور محترم رئیس دانشگاه شرق شناسی محمود کاشغری و معاون انجمن دوستی ایران و قرقیزستان مقاله خود را  تحت عنوان "قرآن کریم از دیدگاه امام خمینی" ارائه دادند. وی به عنوان یک تاریخدان ، اسلام شناس و ایران شناس در سال گذشته کتابی تحت عنوان "امام خمینی و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران" را به زبان قرقیزی تألیف نموده اند که مورد استفاده مخاطبان قرقیزی قرار گرفت.

 

وی گفت: "این ایام مصادف است با ایام رحلت امام خمینی رهبر بزرگ انقلاب اسلامی ایران. امام خمینی یکی از مجذوبان و شیفتگان قرآن مجید بوده است که سالیان دراز معتکف آستان این رَشحه الهی بوده و در یک کلام آن را به عنوان کتاب انسان سازی و رافع کلیه نیازهای فردی و اجتماعی و امور دنیوی و اخروی معرفی نموده است.

وی افزود: امام خمینی از برکت پیروی از قرآن کریم توانسته انقلاب اسلامی را در ایران به پیروزی برساند. انقلاب اسلامی در ایران تنها نمونه انقلاب های دینی در جهان است. کمتر قانون اساسی در جهان یافت می شود که اصول آن براساس مبانی قرآنی نوشته شده باشد"

رایزن فرهنگی کشورمان درقرقیزستان ضمن ابرازخشنودی از تقارن محفل قرآنی با سال ایمان ، ادب و فرهنگ درقرقیزستان، بزرگداشت ارتحال امام خمینی و ماه مبارک رمضان مقاله خود را با عنوان "اوصاف قرآن و تاثیر آن بر علوم دیگر" قرآئت کرد وگفت :

سروران گرامی و میهمانان عزیز 

مایه خشنودی است که درایام ماه مبارک رمضان ، دراین محفل معنوی حول محور قرآن کریم ؛ یعنی آخرین کتاب وحیانی دور هم نشسته ایم و گفتگومی کنیم .نیک می دانید که این کتاب مبارک به لحاظ اعتبار، زیبایی، ایجازگویی،تنوع ،اثرگذاری،سلیس بودن، محتوا وترکیب ویژگی بی مانندی دارد. به طوری که ، ازابتدای نزول تا کنون منبع جوشان بسیاری ازپژوهش ها، تحلیل ها  ومطالعات اسلامی است. هزاران کتاب،رساله ومقاله مهم درزمینه قرآن کریم و آیات روشنگرآن به زبان های مختلف نوشته شده است.حتی اندیشمندان ونویسندگان غربی نیز خودرا بی نیاز ازمطالعه آن نمی دانند؛ چراکه منبعی نظیر آن درزندگی واندیشه مسلمانان ومناسبات آنان با ملل دیگروجود ندارد.تحول شگرف زبان وادب عربی نیزمرهون آن است.

وی افزود: این کتاب درکنار تاثیر شگرف در تحول وشکوفایی زبان وادبیات عرب و زبان های منطقه ، ازجمله فارسی وترکی درمعارف دیگر به ویژه الهیات ، کلام ، فلسفه هستی ، فقه، اصول ،زبان شناسی، ادبیات،شعر، نثر، امثال و حکم، جغرافیای دینی، تاریخ انبیاء،کیهان شناسی،تمدن اسلامی ، سیاست بدون دروغ و تزویر ، مبانی اقتصاد سالم ، قضاوت عادلانه ، بهداشت جسم وروان ، تغذیه حلال، اخلاق وتربیت ، روانشناسی اسلامی ، عرفان ،جامعه شناسی،حکمت و...تاثیربه سزایی گذاشته است.به گونه ای که مطالعه معرفت های اسلامی ؛چون فقه ،اصول،کلام، عرفان، تفسیر، حدیث، اخلاق،عرفان و...بدون بهره گیری ازآیات روشنگر آن ممکن نیست.

آقای حکیم پور درادامه سخنان خود به تبیین اجمالی اوصاف وجایگاه قرآن پرداخت و تاکید کرد :

این کتاب مبارک خودرا با چهار ویژگی تبیان، هادی ، رحمت وبشارت توصیف کرده است: " وَنَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ تِبْيَانًا لِّكُلِّ شَيْءٍ وَهُدًى وَرَحْمَةً وَبُشْرَى لِلْمُسْلِمِينَ؛ و اين كتاب را كه روشنگر هر چيزى است و براى مسلمانان رهنمود و رحمت و بشارتگرى است بر تو نازل كرديم(نحل،89) . ازبررسی آیات قرآن چنین برمی اید که روشنگری آن بیشتردرامور هدایتی ، ایمانی، اخلاقی، فکری، جهان بینی، هویت بخشی و...است.

وی  افزود :  قرآن کریم نه کتاب جغرافیاست ، نه کتاب تاریخ است، و نه کتاب حدیث، منطق، فلسفه ، عرفان ، اخلاق و فقه است بلکه قرآن ، قرآن است. آری این متن وحیانی کتابی است که اعجاز آور وآموزنده ، و دریک کلام بی نظیراست!

 آقای نوجیگیت قادربیک اف رئیس بنیاد فرهنگ معنوی ایمان در مقاله اش با موضوع "قرآن و اخلاق " گفت: اخلاق  و تربیت انسان ها از مهم ترین مباحث قرآنى است و اهمیت و جایگاه آن بر کسى پوشیده نیست. علم اخلاق و مسائل مربوط به آن، با ارزش ترین مباحث علوم دینى است و در اسلام بر آن تأکید فراوان شده است.

رئیس بنیاد ایمان در ادامه با ذکر احادیثی از حضرت پیامبر  به شرح موضوعاتی ؛ چون لزوم احترام به پدر و مادر، خودداری از غیبت، فساد و ... پرداخت. در ادامه برنامه دو تن از قاریان ایرانی ، شهرام یادگاری و قرقیزی ، سوران اولو عبدالقادر به تلاوت آیاتی از قرآن پرداختند که مورد استقبال حاضران قرارگرفت.

 

 

 

 

 


٠٩:٢١ - 1396/03/25    /    شماره : ٦٨٠٤١٢    /    تعداد نمایش : ٢٩٦خروج