جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشكك حضور حضرتعالی را ارج می‌نهد و از محضرتان تقاضا دارد در صورت پیشنهاد و انتقاد در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» گزینه‌ «فرم ارتباط» نظر خود را برای ما ارسال فرمایید.
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 112508
 بازدید امروز : 67
 کل بازدید : 521873
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.0469
ساعت
اخبار > سخنرانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه ملی قرقیزستان


  چاپ        ارسال به دوست

باهدف معرفی نظام حقوقی ایران انجام گرفت:

سخنرانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه ملی قرقیزستان

علی حکیم پور رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک به دعوت دانشگاه ملی قرقیزستان در جمع دانشجویان رشته حقوق دانشگاه ملی قرقیزستان قرارگرفت و درزمینه  نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کرد.

 

          رایزن فرهنگی کشورمان ضمن ابراز خوشنودی از حضور خود درمیان دانشجویان رشته حقوق ، با این پرسش که آیا میان دین ودموکراسی سازگاری وجود دارد یا نه ، سخن خود را آغاز کرد و گفت : هنوزکسانی هستند که اعتقاد دارند میان دین و دموکراسی نسبت معقولی وجود ندارد.این درحالی است ، با وقوع انقلاب اسلامی ایران به تجربه ثابت شد که می توان زیر پرچم دین پرچمدار مردم سالاری نیز شد.به طوری که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به این پرسش مثبت پاسخ داد ه است ، ازاین رو، می توان نظامی دیندار و درعین حال، مردم سالار داشت.وی در توضیح این امر، به معرفی اصولی از قانون اساسی ایران که جایگاه دین را درنظام جمهوری اسلامی ایران تثبیت می کند پرداخت و گفت:

براساس ، اصل چهارم قانون اساسی ایران :" کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزایی، مالی، اقتصادی، اداری، فرهنگی، نظامی، سیاسی و غیر اینها باید بر اساس موازین اسلامی باشد. این اصل بر اطلاق یا عموم همه اصول قانون اساسی و قوانین و مقررات دیگر حاکم است و تشخیص این امر بر عهده فقهاء شورای نگهبان است."

وی افزود: در نظام جمهوری اسلامی ایران نهاد هایی چون رهبری ، شورای نگهبان ، مجمع تشخیص مصلت و ... اسلامیت نظام را تحکیم می بخشند.

رایزن فرهنگی کشورمان با تاکید بر اینکه به حکم آیه کریمه «ان هذه امتکم امة واحدة و أنا ربکم فاعبدون» همه مسلمانان یک امت‌اند و دولت جمهوری اسلامی ایران سیاست های کلی خود را بر پایه ائتلاف و اتحاد ملل اسلامی قرار می دهد ، گفت: ایران و قرقیزستان به عنوان دوکشور دوست و ازپیکره امت اسلامی می توانند نقش موثرتری در وحدت منطقه ای داشته باشند.وی با اشاره به اینکه براساس قانون اساسی ایران دین رسمی ایران اسلام است و بقیه مذاهب اسلامی نیز از احترام کامل برخوردار هستند، یاد آور شد که حتی اقلیت های دینی هم درجمهوری اسلامی ایران می توانند مراسم دینی خود را آزادانه برگزارکنند.دراین میان، کسانی نیز که مسلمان و اهل کتاب نیستند، براساس تاکید قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با آنان نیز باید به نیکی رفتار کرد.به طوری که اصل 14 قانون اساسی ایران می گوید: 

"به حکم آیه شریفه «لا ینهاکم الله عن الدین لم یقاتلوکم فی الدین و لم یخرجوکم من دیارکم ان تبروهم و تقسطوا الیهم ان الله یحب المقسطین» دولت جمهوری اسلامی ایران و مسلمانان موظفند نسبت به افراد غیر مسلمان با اخلاق حسنه و قسط و عدل اسلامی عمل نمایند و حقوق انسانی آنان را رعایت کنند. این اصل در حق کسانی اعتبار دارد که بر ضد اسلام و جمهوری اسلامی ایران توطیه و اقدام نکنند."

وی افزود:  درقانون اساسی ایران اصول مربوط به حقوق ملت نیز برگرفته ازدیدگاه سلامی است. اصولی ازقبیل : برخورداری همه افراد ملت اعم از زن و مرد ازحمایت یکسان قانون، تضمین حقوق زن با ایجاد دادگاه صالح ، حمایت ازمادران و زنان بیوه و سالخورده ، ارائه آموزش رایگان درمدارس ،آزادی تشکیل احزاب وانجمن ها با رعایت استقلال ، آزادی ، وحدت ملی و موازین اسلامی ، لزوم تامین مسکن افراد بی بضاعت و...

در ادامه جلسه دانشجویان سوالاتی از رایزن فرهنگی کشورمان کردند. وی ضمن ارائه پاسخ های حقوقی به پرسش های دانشجویان خاطرنشان کرد: خوشبختانه وزارت علوم وتحقیقات جمهوری اسلامی ایران همه ساله تعدای بورس به علاقه مندان ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی در دانشگاه های ایران می اعطا می کند.ازاین رو،رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد تعدادی از شما را درمقاطع بالاتر  به وزارت علوم معرفی کند. 

 


٠٨:١١ - 1396/07/20    /    شماره : ٦٨٧٥٥٠    /    تعداد نمایش : ٣٦٢خروج