چهارشنبه ٠١ خرداد ١٣٩٨
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید. لطفا نقطه نظرات؛ پیشنهادات و انتقادات خود را در خصوص مطالب و محتوای این پایگاه از طریق منو " ارتباط با ما" گزینه" فرم ارتباط" برای ما ارسال فرمایید. با تشکر
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (6%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (2%)

6


تعداد کل اراء :(218)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 124064
 بازدید امروز : 73
 کل بازدید : 559392
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.1094
ساعت
اخبار > مصاحبه شبکه تلویزیونی قرقیزستان با رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت روز فرهنگ عمومی انجام گرفت:

مصاحبه شبکه تلویزیونی قرقیزستان با رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک

به مناسبت روز فرهنگ عمومی شبکه تلویزیونی قرقیزستان درمحل رایزنی با علی حکیم پور، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک دیدارومصاحبه کرد.

رایزن فرهنگی کشور مان در پاسخ سوال خبرنگار شبکه درباره اهمیت فرهنگ گفت:روابط انسانی بدون فرهنگ بسیارخشک و بی روح می شود.ملت های بزرگ  ابتدا درعرصه فرهنگ به اعتلا ، رشد و باوری رسیده اند. ایران فرهنگی  با این منطقه  نیز قبل ازهرچیزدرعرصه  تمدنی و میراث فرهنگی تعامل داشته است که حاصل این همه تعاملات درسده های گذشته، استمرار بالندگی اندیشه و فرهنگ مشترک است..به طوری  که  امروز آثار آنرا در منطقه می بینیم.وی افزود: ایران فرهنگی با بارش فرهنگ ومعرفت خود به این خطه خدمت بزرگی دررشد وباوری درخت مدنیت اسلامی کرده و براین خدمت خود افتخار می کند.

آنگاه در پاسخ پرسش دیگر خبرنگار شبکه قرقیزستان در زمینه همکاری های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با قرقیزستان در ساحه فرهنگ اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ازابتدای تاسیس جمهوری قرقیزستان به این سرزمین مدنی با دید فرهنگ و دوستی و معرفت نگاه کرده  است.وی افزود: خیلی ازکشورها تمام تلاش خود را معطوف به انتقال فرهنگ خود به قرقیزستان می کنند.این درحالی است رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در انتقال فرهنگی بیش از هرچیز به عنصر مشترکات توجه کرده است.برای اینکه مشترکات دو کشور به قدری زیاد است که نوبت به مسائل دیگر نمی رسد.به طوری که به ترجمه وانتشار آثاری ؛ چون گلستان سعدی ، شاهنامه فردوسی ، رباعیات خیام و اثار فاخر دیگر پرداخته است.این درحالی است همه این آثار مورد علاقه و توجه مردم قرقیزستان است.

علی حکیم پور افزود: درکنار معرفی جمهوری اسلامی ایران رسالت دیگری نیز به دوش ماست و آن معرفی اندیشه و فرهنگ و تمدن درخشان این منطقه به مردم ایران است.ازاین رو، این نمایندگی با مجموعه مقالاتی به نام "قرقیزنامه" به این امر مبارت می کند.درمقابل، ازطریق فصلنامه "راه ابریشم" فرهنگ و اندیشه ایرانی را به مردم خوب و فهیم جمهوری قرقیزستان معرفی می کند.همچنین با برگزاری همایش هایی؛ چون همایش تقارب فرهنگ ها با همکاری دانشگاه بین المللی و نیز همایش تعاملات فرهنگی ایران و آسیای میانه با مشارکت دانشگاه علوم انسانی که درآینده نزدیک در بیشکک برگزارخواهد شد به رشد آگاهی های اندیشمندان ، مقامات و نویسندگان دوکشورازدیدگاه های فکری ، علمی و فرهنگی یکدیگر کمک می کند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که در سایه تداوم همکاری های صمیمی مقامات ارشد روابط فرهنگی دو کشور روز به روز گسترش یابد.


١٠:١٠ - 1396/08/12    /    شماره : ٦٨٩١١٣    /    تعداد نمایش : ٤٧٢خروج