جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشكك حضور حضرتعالی را ارج می‌نهد و از محضرتان تقاضا دارد در صورت پیشنهاد و انتقاد در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» گزینه‌ «فرم ارتباط» نظر خود را برای ما ارسال فرمایید.
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 112516
 بازدید امروز : 84
 کل بازدید : 521890
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.0938
ساعت
اخبار > همایش علمی بین المللی تعاملات فرهنگی ایران و آسیای میانه


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد روابط ایران و قرقیزستان برگزارشد:

همایش علمی بین المللی تعاملات فرهنگی ایران و آسیای میانه

همایش علمی بین المللی "تعاملات فرهنگی ایران و آسیای مرکزی" به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط میان ایران و قرقیزستان در تاریخ 15 آذر 1396 با مشارکت رایزنی فرهنگی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه علوم انسانی بیشکک در محل آن دانشگاه برگزار گردید.

هدف از برگزاری این همایش بررسی تاثیرات فرهنگی ایرانیان و اقوام ترک زبان آسیای مرکزی  با استناد به مشترکات تاریخی، فرهنگی ، زبانی و ادبی، از یک سو و روابط فرهنگی دو کشور ایران و قرقیزستان از زمان استقلال تا کنون ازسوی دیگر بوده است.

در این همایش اساتید و دانشجویان از دانشگاه های علوم انسانی، ملی، قرقیزی-ترکی ماناس، انجمن دوستی ایران و قرقیزستان، انجمن تاجیکان رودکی، نویسندگان، شعرا و صاحب نظرانی از کشورهای ایران و تاجیکستان شرکت کردند.

شرکت کنندگان موضوعاتی نظیر روابط و تعاملات اقوام ایرانی و آسیای مرکزی در زمینه زبان های فارسی و ترکی، نقش واسطه ای زبان های تاجیکی و جغتایی در روابط ایرانیان و ترک زبانان، تأثیر شعر و ادبیات فارسی در ادبیات کشورهای آسیای مرکزی، پیوندهای علمی و معنوی میان اقوام ایرانی و آسیای مرکزی در دوره های باستان و سده میانه، اهمیت منابع فارسی در مطالعه و تحقیق تاریخ و فرهنگ ملت های آسیای مرکزی و قرقیزستان، روابط فرهنگی قرقیزستان و ایران را مورد بررسی قرار دادند.

 

در این همایش 35 مقاله در سه گروه تحت عناوین «اهمیت منابع فارسی در تاریخ و فرهنگ اقوام آسیای مرکزی و قرقیزستان»، «تعاملات ملت های ایرانی و ترکی و آسیای مرکزی»  و «تاثیر ادبیات فارسی در ادبیات ملت‌های آسیای مرکزی» ارائه گردید. 


٠٩:٤٢ - 1396/09/15    /    شماره : ٦٩٥١١٥    /    تعداد نمایش : ٣٢٤خروج