دوشنبه ١٠ آذر ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 164800
 بازدید امروز : 23
 کل بازدید : 705260
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.2969
ساعت
اخبار > اعلام آمادگی فعال رسانه ای قرقیزستان برای همکاری در حوزه رسانه و فضای مجازی و معرفی ایران امروز در قالب رسانه های نوین در این کشور


  چاپ        ارسال به دوست

اعلام آمادگی فعال رسانه ای قرقیزستان برای همکاری در حوزه رسانه و فضای مجازی و معرفی ایران امروز در قالب رسانه های نوین در این کشور

 

اعلام آمادگی فعال رسانه ای قرقیزستان برای همکاری در حوزه رسانه و فضای مجازی

و معرفی ایران امروز در قالب رسانه های نوین در این کشور

در دبدار 13 اردیبهشت 98 آقای پرویز قاسمی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک با رستم خوش مرادف فعال رسانه ای قرقیزستان؛ روابط و همکاری های دو کشور در حوزه رسانه و فضای مجازی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. در این دیدار که در دفتر شبکه ( ایستگاه) رادیویی الماس صورت گرفت؛ رایزن فرهنگی ایران ضمن بازدید از استودیو و آشنایی با امکانات رادیو مذکور؛ روابط و همکاری های فیمابین رایزنی فرهنگی و رادیو الماس در گذشته و راهکارهای تداوم و توسعه این همکاری ها را در شرایط جدید مورد بررسی و تبادل نظر قرار داد.

رستم خوش مراداف مدیرشبکه رادیویی الماس ضمن خوشامدگویی به نماینده فرهنگی ایران؛ به فعالیت های برخی کشورها از جمله ترکیه و چین و حتی اقوام و اقلیت های مقیم در قرقیزستان در حوزه رسانه اشاره کرد و  برداشتن گام های عملی در این حوزه پس از گذشت بیش از 25 سال از حضور ج.ا. ایران در منطقه آسیای مرکزی را به عنوان یک ضرورت مورد تاکید قرار داد.

قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران نیز در این دیدار ضمن تشکر از دعوت خوش مرادف مدیر شبکه الماس و  تمایل و علاقمندی ایشان برای توسعه همکاری ها در حوزه رسانه ؛ آمادگی رایزنی فرهنگی را برای تداوم و تقویت همکاری ها  بر مبنای قراردادها و توافقات قبلی و موجود مورد تاکید قرار داد.

گفتنی است که خوش مرادف رئیس و صاحب امتیاز شبکه رادیویی الماس در قرقیزستان پیشتر با رایزنی فرهنگی کشورمان در بیشکک قرارداد همکاری در حوزه فضای مجازی داشته و اخبار ؛ مطالب و گزارش های مرتبط با ایران به زبان های روسی و قرقیزی در سایتی که توسط ایشان طراحی شده بود ( سایت ایران . کی جی) بارگذاری و در دسترش عموم قرار می گرفت.

  همچنین بر اساس توافق دیگر موجود بین رایزنی فرهنگی و رادیو الماس  مطالبی که از سوی نمایندگی فرهنگی در اختیار رادیو الماس قرار می گرفت؛ روزهای جمعه  هر هفته از طریق این رادیو پخش می شد.

متاسفانه از پاییز سال 1397 همکاری های موجود بین رایزنی فرهنگی و این فعال رسانه ای علاقمند به توسعه روابط با ایران تعطیل شده بود.

 بر همین اساس؛  در دوره جدید فعالیت های رایزنی فرهنگی و با توجه به خلا موجود و محسوس در امر اطلاع رسانی درست و بهینه درمورد ایران به جامعه قرقیزستان از یک سو و بستر فراهم شده از گذشته برای همکاری و فعالیت دراین حوزه, مدیریت جدید نمایندگی فرهنگی توجه و  اهتمام بیشتری را به کار و فعالیت دراین حوزه معطوف داشته  و در تلاش است از پتانسیل ها و ظرفیت های موجود حداکثر بهره برداری را بعمل آورد. در دیدار امروز رایزن فرهنگی با رستم خوش مراداف  که در واقع دومین دیدار در یکماه گذشته  محسوب می شود؛ نمونه ها و مصادیقی  از فعالیت های رقبا ( از جمله چین و ترکیه) در عرصه رسانه و فضای مجازی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. بر همین اساس مقرر گردید سایت دو زبانه روسی و قرقیزی  ایران کی جی( iran.kg)  که  در چارچوب فعالیت های رسانه ای رادیو آالماس طراحی شده است؛ بر اساس امضای قراردادی جدید با  انتشار مطالب و گزارش ها و اخبار در مورد ایران به زبان های قرقیزی و روسی ( با محوریت زبان قرقیزی ) و نیز ایجاد دسترسی به آهنگ ها و موسیقی سنتی ایرانی فعالیت های خود را از سر بگیرد.  

در مورد همکاری ها در حوزه تولید و پخش برنامه های تلویزیونی ایرانی نیز که عمد مباحث این جلسه را به خود اختصاص داده بود؛ واریانت های مختلف فعالیت برخی کشورها در این عرصه در جمهوری قرقیزستان چه در قالب  شبکه مستقل تلویزیونی( کابلی 24 ساعته) و چه در ترکیب برنامه های دیگر بصورت چند ساعت در روز با امکان تکرار مورد بررسی قرار گرفت و طرف قرقیزی آمادگی  خود را برای همکاری جدی در این زمینه اعلام نمود. 

                                                                                 رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک

13/2/1398

 

 


٢١:٥١ - 1398/02/15    /    شماره : ٧٢٩٦٩٤    /    تعداد نمایش : ١٢٠خروج