دوشنبه ١٠ آذر ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 164813
 بازدید امروز : 58
 کل بازدید : 705295
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.5937
ساعت
اخبار > دیدار در دانشگاه اسلاویانی قرقیزستان و بازدید از دانشکده روابط بین الملل و مرکز ایرانشناسی آن


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار در دانشگاه اسلاویانی قرقیزستان و بازدید از دانشکده روابط بین الملل و مرکز ایرانشناسی آن

 

دیدار رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک

با رئیس دانشکده روابط بین الملل دانشگاه اسلاویانی و بازدید از مرکز ایرانشتاسی آن

پرویز قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان روز سه شنبه مورخه 17/2/98 ضمن دیدار با صلوات عثمان اف رئیس دانشکده روابط بین الملل دانشگاه قرقیزی- روسی اسلاویانی و ملاحت مامداوا  رئیس مرکز ایرانشناسی و استاد زبان فارسی دانشکده ؛ از نزدیک وضعیت  و سابقه  تدریس زبان فارسی در این دانشگاه  و امکانات؛ مسائل و مشکلات آن را  مورد بررسی و تبادل نظر قرار داد. وی همچنین در جمع تعدادی از دانشجویان زبان فارسی دانشگاه حضور یافت و در خصوص جایگاه زبان فارسی و ضرورت های یادگیری و آموزش آن در آسیای مرکزی و خاصه قرقیزستان سخنرانی کرد.

    در  دانشکده  روابط  میان الملل  دانشگاه قرقیزی-روسی « اسلاویانی»  زبان  فارسی  به عنوان  زبان  دوّم  خارجی  از سال   1997  تدریس  می‌شود .  دانشکده  روابط  میان الملل این دانشگاه رشته‌های  گوناگونی  دارد  از جمله:  روابط  میان الملل،  علوم  سیاسی،  اقتصاد  جهانی،  اقتصاد  منطقه‌ای،   خبرنگاری،  دین شناسی.  تدریس  زبان‌های  دوّم  خارجی   (یکی از زبان‌های فارسی، ترکی، کره‌ای، چینی، آلمانی و انگلیسی)  از سال  دوّم یا از سال  سوّم  دوره تحصیلی  شروع می‌شود. بخش آموزش  دانشگاه برای  هر  رشته  چند  تا  زبان  دوّم  مشخص  می‌کند  و دانشجویان زبان  مورد علاقه شان را  انتخاب  می‌کنند  و بعد   گروه  زبان را  تشکیل  می‌دهند.  در حال  حاضر دو گروه  زبان  فارسی  وجود  دارد  که  برای هر کدامش در مدّت  دو سال  آموزش  زبان  فارسی  در نظر گرفته  شده  است:

در آغاز هر سال تحصیلی برنامه آموزشی تدوین می‌شود که شرح هر جلسه در آن می‌آید و به تأیید رئیس گروه می‌رسد. تعداد دانشجویانی که مشغول یادگیری زبان فارسی هستند 18 نفر از رشته های اقتصاد، خبرنگاری و روابط بین المللی هستند و یک استاد خانم ملاحت مامدوا (سابقه کار 34 سال، استاد زبان فارسی) مشغول تدریس زبان فارسی در این دانشگاه می باشد. 

تاریخچه تأسیس دانشگاه :

  دانشگاه قرقیزی-روسی اسلاویانی در سال 1993 براساس قرارداد دوستی، همکاری و کمک متقابل میان قرقیزستان و روسیه و موافقتنامه میان دولت‌های روسیه مبنی بر تأسیس این دانشگاه و اسناد مصوبات دیگر تأسیس شد. در سال 2004 این دانشگاه به نام نخستین رئیس جمهور روسیه بوریس یلتسین نام گذاری شد .

جایگاه علمی دانشگاه:

  این دانشگاه در فعال سازی همکاری های آموزشی، علمی و فرهنگی کشورهای مشترک المنافع  سهم بسزایی داشته و دارد. امروزه بالاترین درصد دانشجویان ورودی وارد  این دانشگاه می شوند. این دانشگاه به دانشجویان خود دو مدرک تحصیلی استاندارد روسیه و قرقیزستان را صادر می کند. این دانشگاه از امکانات خوب برخوردار است و دارای 16 ساختمان در سطح شهر می باشد. در کنار رشته علوم انسانی ، رشته های پزشکی، معماری، حقوق و روابط میان الملل این دانشگاه قوی هستند.

تعداد دانشجویان: 12000 نفر

تعداد رشته های تحصیلی: 50

تعداد اعضای هیئت علمی: 2080 نفر

تفاهم نامه همکاری با دانشگاه های ایران: دانشگاه الزهرا ، دانشگاه مازندران

دانشگاه اسلاویانی از چمله چهار دانشگاه دولتی روسیه در خارج از کشور می باشد که از سوی فدراسیون روسیه تأمین مالی و مدیریت می شود. دانشجویان این دانشگاه دو مدرک استاندار آموزشی روسیه و قرقیزستان را می گیرند. در حال حاضر حدود 12000 دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند و این دانشگاه رتبه اول را در پذیرش دانشجو دارد. قرقیزستان همه ساله به 100 نفر و روسیه به 500 نفر بورس تحصیلی می دهد. بقیه دانشجویان بصورت پرداخت شهریه تحصیل می کنند. مهمترین رشته های این دانشگاه پزشکی، روابط بین الملل، معماری و عمران، علوم انسانی می باشند که زبان فارسی در دانشگاه روابط بین الملل تدریس می شود.

 رئیس دانشگاه اسلاویانی و رئیس دانشکده روابط بین الملل آن تاکنون دو بار به ایران سفر کرده اند که حاصل این سفرها امضای توافقنامه همکاری با دانشگاه بابلسر بوده است.

به گفته عثمان اف ؛ مرکز ایرانشناسی دانشکده از جمله نخستین مراکز زبان های خارجی بوده است که در این دانشگاه تأسیس شده است و دو سال پیش بیستمین سالگرد تأسیس آن طی مراسمی جشن گرفته شد.  

ملاحت مامدوا رئیس مرکز ایران‌شناسی دانشگاه اسلاویانی در خصوص تاریخچه این مرکز و وضعیت آموزش زبان فارسی در این دانشگاه می گوید: " مرکز ایران شناسی با کمک مالی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ماه ژویه 1997 تأسیس شده و از جمله نخستین مراکزی بوده است که دانشجویان رشته روابط بین الملل را با گرایش زبان فارسی تربیت می نماید.  این مرکز در 14 فوریه سال 2005 میلادی با حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان مجددا تجهیز و بازسازی شده است.

 در طول سال های فعالیت خود این مرکز کارهای بسیار در راستای ایجاد بنیه آموزشی و علمی ایران شناسی و شرق شناسی با مشارکت سفارت ایران انجام داده است. کتابخانه خوب حاوی کتاب های آموزشی، علمی و تحلیلی به زبان های فارسی و غربی گردآوری شده است. مرکز نیز مجهز به وسایل سمعی و بصری آموزش زبان فارسی و فرهنگ ایرانی می باشد.

  مرکز ایران شناسی اهمیت بسیار به تحقیقات علمی-پژوهشی در موضوع تاریخ و توسعه معاصر ایران و منطقه می دهد. میزگردها، همایشها و دیدارهای مختلف با محققان و سیاستمداران از کشورهای مختلف با مشارکت سفارتخانه ها، سازمان ها و بنیادهای بین المللی برگزار گردیده است. موضوع این برنامه ها در خصوص وضعیت منطقه است.

  یکی از دیگر فعالیات های اصلی مرکز برنامه آموزش زبان فارسی، تاریخ و سیاست خارجی ایران در سیستم روابط بین الملل می باشد. زبان فارسی از سال 1997 همزمان با گشایش مرکز ایران شناسی به عنوان زبان دوم در این دانشکده راه اندازی شد. دانشکده روابط بین الملل متخصصانی را در رشته‌های روابط بین الملل، علوم سیاسی، اقتصاد جهان، اقتصاد منطقه ای، خبرنگاری بین المللی، دین شناسی تربیت می نماید.

  در این مدت دانشگاه حدود 80 متخصص را با گرایش زبان فارسی تربیت نموده است که اکنون در حوزه های مختلف از جمله وزارت امور خارجه قرقیزستان و سازمان های بین المللی مشغول بکار هستند.

این دانشگاه علاقمند به همکاری نزدیک با سفارت جمهوری اسلامی ایران و رایزنی فرهنگی بوده که همایش‌ها، سمینارها و میزگردهای برگزار شده تأییدگر آن است. هر یکی از سفرای وقت جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان در جمع دانشجویان این دانشگاه سخنرانی داشته است. این دانشگاه علاقمند به تقویت زبان فارسی است زیرا هر سال گروه جدید از دانشجویان را پذیرش می کند.

به گفته مامدوا ؛ تدریس  زبان‌های  دوّم  خارجی (یکی از زبان‌های فارسی، ترکی، کره‌ای، چینی، آلمانی و انگلیسی) از سال  دوّم  یا از سال  سوّم  دوره‌ی تحصیلی شروع می‌شود. بخش آموزش  دانشگاه برای هر رشته چند  زبان دوّم مشخص  می‌کند  و دانشجویان زبان مورد علاقه¬اشان را انتخاب می‌کنند سپس گروه زبان را تشکیل  می‌دهند.  در حال  حاضر سه گروه  زبان  فارسی  وجود  دارد  که  برای هر کدام در مدّت  دو سال  آموزش  زبان  فارسی  در نظر گرفته  شده  است. تعداد دانشجویان دانشگاه اسلاویانی 29 نفر است و  از دانشجویان سال تحصیلی سوم رشته¬های اقتصاد جهانی و خبرنگاری هفته¬ای یک جلسه و دانشجویان سال سوم تحصیلی دین¬شناسی هفته¬ای دو جلسه زبان فارسی می¬خوانند. همچنین غیر از کلاس¬های زبان دانشجویان بخش فارسی در برنامه¬های مرکز «ایران شناسی» شرکت می¬کنند. یک اتاق ایران¬شناسی در اختیار دانشجویان این دانشگاه است که تجهیزات آن نیاز به تجهیز و حمایت ویژه دارد.

 


٠٢:٠٣ - 1398/02/19    /    شماره : ٧٢٩٨٨٣    /    تعداد نمایش : ١٠٠خروج