شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 187855
 بازدید امروز : 85
 کل بازدید : 779096
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.4781
ساعت
اخبار > مراسم احیای شب قدر در بیشکک مرکز جمهوری قرقیزستان


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم احیای شب قدر در بیشکک مرکز جمهوری قرقیزستان

 

مراسم احیای شب قدر در بیشکک مرکز جمهوری قرقیزستان

مشارکت پیروان اهل بیت قرقیزستان در برنامه های رمضانی مسجد امام علی(ع) بیشکک ستودنیست.

مساجد جمهوری قرقیزستان از اولین روزهای ماه مبارک رمضان شاهد حضور مومنان روزه دار چندملیتی است؛ روزه دارانی با ملیت های تاجیک؛ آذری؛ قزاق؛ قرقیز ؛ افغان؛ ازبک و تاتار و ایرانی . و البته در همان روزهای اول ماه مبارک فضای رسانه ای این کشور تحت تاثیر یک رویداد قرار گرفت. سفیر ترکیه در قرقیزستان که به افطاری مفتیات این جمهوری دعوت شده بود وقتی متوجه حضور رئیس  شبکه مدارس ثبات در این مراسم می شود؛ مراسم را به علامت اعتراض ترک می کند و در این حین مفتی را خطاب قرار داده و می گوید: " " قرقیزستان بایستی بین ترکیه و تروریسم یکی را انتخاب کند." منظور ایشان حضور طرفدراران فتح الله گولن در محافل دینی قرقیزستان و در این افطاری بوده است. دولت ترکیه  فتح الله گولن را عامل کوتای ناموفق سال 2016 در آن کشور می داند و بدنبال این کودتا بود که آنکارا از  قرقیزستان و برخی کشورهای دیگر خواست مدارس وابسته به گولن را در کشورهایشان تعطیل کنند؛  درخواستی که البته مورد توجه قرار نگرفت و مقامات قرقیزستان آن را دخالت در امور داخلی کشور خود دانستند.

و اما در گوشه ای از شهر بیشکک مسجد دیگر و بلکه منحصر بفردی وجود دارد که حال وهوای دیگری دارد. این مسجد مزین به نام شهید این ماه مبارک است؛ " مسجد امام علی(ع) بیشکک" ؛ با نمایی زیبا و معماری ایرانی.  سوار ماشین که می شوید براحتی با مکان یاب محلی یا همان "ویزی" که در ایران مان این روزها زیاد مورد استفاده قرار می گیرد می توانید خودتان را به مسجد برسانید.

 امسال نیز همچون سنوات گذشته مسجد امام علی بیشکک  با ویژه برنامه های رمضانی خود پذیرای  پیروان اهل بیت است ؛ پیروانی از ملیت های مختلف که در قرقیزستان و شهر بیشکک ساکن هستند از ایرانی و آذری گرفته تا تاجیک ؛ افغانی و هندی و پاکستانی. برنامه های این مسجد در این ماه مبارک از ساعت 19:30 با تلاوت یک جزء قرآن کریم آغاز می شود. مومنان روزه دار در این برنامه ها مشارکت خوبی دارند .

پس از آن نمازجماعت مغرب و عشا به امامت حجت الاسلام ایمانی امام جماعت مسجد اقامه می شود. پس از  نماز روزه داران حاضر در مسجد مورد اطعام و پذیرایی قرار می گیرند. با برنامه ریزی خوب صورت گرفته توسط مدیریت مسجد هر روز در اینجا افطاری برپاست و تا  آخر رمضان نیز برنامه افطاری رزرو و تکمیل شده است. 

سخنرانی های موضوعی و باصطلاح سلسه واری  جناب  آقای ایمانی بمدت نیم ساعت؛ مدیحه سرایی و قرائت جوشن کبیر ( در لیالی قدر) بخش های دیگری از  مراسم را تشکیل می دهند.

دیشب هم شب نوزدهم ماه مبارک رمضان بود؛ شب ضربت خوردن مولا امام علی (ع).  استقبال خیلی خوب بود . تا پاسی از شب  ویژه برنامه های اولین شب قدر در این مسجد ادامه داشت و انتظار می رود در شب های 21 و 23 رمضان جمعیت بیشتری در برنامه های مسجد حضور داشته باشند.

 


٠١:٤٣ - 1398/03/06    /    شماره : ٧٣٠٨٥٢    /    تعداد نمایش : ١٩٦خروج