شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 187859
 بازدید امروز : 105
 کل بازدید : 779116
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.6372
ساعت
اخبار > بازدید از دانشگاه دولتی اوش و مرکز ایرانشناسی و اتاق زبان فارسی آن


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید از دانشگاه دولتی اوش و مرکز ایرانشناسی و اتاق زبان فارسی آن

بازدید از دانشگاه دولتی اوش و دیدار با مسئولان آن

پرویز قاسمی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک که برای شرکت در برنامه چادر رمضان اوش و سخنرانی در موضوع  روز جهانی قدس به اوش پایتخت جنوبی قرقیزستان سفر کرده است ؛ روز پنج شنبه مورخه 9/3/98  از دانشگاه دولتی اوش بازدید و با مسئولان دانشگاه در خصوص روابط و همکاری های فرهنگی و آموزشی فیمابین دیدار و گفتگو نمود. دیدار با رئیس دانشگاه ؛ دیدار و گفتگو با رئیس دانشکده روابط بین الملل و بازدید از مرکز ایرانشناسی و اتاق زبان فارسی از برنامه های پیش بینی شده  این دیدار بود . با توجه به اینکه رئیس دانشگاه بر اساس ضرورت بوجود امده؛ صبح روز دیدار عازم بیشکک شده بود لذا دیدار رایزن فرهنگی کشورمان ابتدا با  ضمیر بجونوف معاون اول ایشان  صورت گرفت. در این دیدار آقای بجونوف ضمن خیر مقدم به نماینده فرهنگی ج.ا.ایران؛ اطلاعات و آمار و ارقامی  را در خصوص دانشگاه  ارائه نمود و اظهار داشت که دانشگاه 20 سال است در زمینه زبان فارسی و ایرانشناسی با ایران سابقه همکاری دارد و دانشجویان زبان فارسی دانشگاه در گروه منطقه شناسی دانشکده روابط بین الملل دانشگاه تحصیل می نمایند. وی از 25 ساختار در زیر مجموعه دانشگاه دولتی اوش و آمار 32 هزار نفری دانشجویان آن گفت و اظهار داشت که زبان فارسی و فرهنگ ایران در بین دانشجویان این دانشگاه علاقمندان زیادی دارد. وی در سخنان خود از همکاری های قبلی صورت گرفته و حمایت های طرف ایرانی از بخش زبان فارسی دانشگاه تشکر نمود و امضای تفاهم نامه همکاری با رایزنی فرهنگی و برگزاری  روزهای فیلم ایران در دانشگاه اوش درسال 97 با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران را از جمله همکاری های صورت گرفته در سال های اخیر پ برشمرد. در این دیدار قاسمی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک نیز ضمن اظهار خرسندی از سفر به اوش و بازدید از دانشگاه دولتی این شهر در ماه های اول حضورش در جمهوری قرقیزستان؛  از حمایت ها و همکاری های مسئولان دانشگاه از بخش زبان فارسی تشکر نمود و آمادگی رایزنی فرهنگی را بر تداوم این همکاری و درچارچوب تفاهمات  قبلی و موجود اعلام نمود. نماینده فرهنگی کشورمان ابراز امیدواری نمود که با حمایت مسئولان دانشگاه هر سال یک برنامه همکاری مشترک از سوی طرف ایرانی در اوش برگزار گردد. در این دیدار که رئیس کتابخانه دانشگاه و نیز صیقل ابراهیم اوا رئیس مرکز ایرانشناسی و استاد زبان فارسی نیز حضور داشت تعدادی کتب و آثار و اقلام فرهنگی از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به دانشگاه دولتی اوش اهدا گردید.

در ادامه این دیدار آقای قاسمی در دانشکده روابط بین الملل دانشگاه نیز حضور یافته و پس از دیدار و تبادل نظر با آلس ارکبایف رئیس دانشکده روابط بین الملل؛ از مرکز ایرانشناسی و گروه زبان فارسی دانشکده نیز بازدید نمود. ارکبایف آماری از دانشجویان دانشکده و گروه های آموزشی زیر مجموعه دانشکده داد و از حمایت های سفارت و رایزنی فرهنگی در تجهیز کلاس زبان فارسی و بخصوص در اعطای سالانه بورس به دانشجویان زبان فارسی دانشگاه تقدیر و تشکر نمود.  گفتنی است که در این دانشکده سه زبان فارسی ؛ چینی و ژاپنی در ذیل گروه منطقه شناسی چزو زبان های اصلی محسوب می شوند.

 


به گفته ابراهیم اوا درحال حاضر 7 نفر دانشجوی گروه منطقه شناسی به تحصیل در حوزه ایران و زبان فارسی اشتغال دارند و 5 نفر از انها از سوی رایزنی فرهنگی ایران بورس شده اند. دانشجویان زبان فارسی این دانشگاه مرکب از 7 نفر( 6 نفر دختر و یک نفر پسر) در سال دوم تحصیلی هستند و هنوز هیچکدام فرصت حضور در دوره های دانش افزایی در این را بدست نیاورده اند. امکان حضور این دانشجویان در دوره های کوتاه مدت دانش افزایی در ایران و نیز برگزاری دوره های کوتاه مدت دانش افزایی در بیشکک که سال های قبل نیز از سوی رایزنی فرهنگی و با هماهنگی دانشگاه علوم انسانی قرقیزستان برگزار می شد از جمله پیشنهادات صیقل ابراهیم اوا رئیس مرکز ایرانشناسی و استاد زبان فارسی دانشگاه اوش در دیدار با رایزنی فرهنگی کشورمان بود.

گفتنی است در دیدار رایزن فرهنگی کشورمان از دانشگاه دولتی اوش هدایایی از سوی رایزنی به رئیس دانشگاه؛ رئیس دانشکده روابط بین الملل و استاد زبان فارسی دانشگاه اعطا گردید. همچنین رایزنی فرهنگی با اعطای لوح تقدیر از تلاش ها و فعالیت های صیقل ابراهیم اوا استاد زبان فارسی دانشگاه تقدیر بعمل آورد.

رازنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک 

  10/3/1398


٠٩:٠٠ - 1398/03/11    /    شماره : ٧٣١٠٦٤    /    تعداد نمایش : ٢٤٤خروج