شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 187856
 بازدید امروز : 88
 کل بازدید : 779099
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.1741
ساعت
اخبار > گزارش روایی رایزن فرهنگی ایران در قرقیزستان از حال و هوای روزعیدفطر در بیشکک و مسجد امام علی(ع) آن


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش روایی رایزن فرهنگی ایران در قرقیزستان از حال و هوای روزعیدفطر در بیشکک و مسجد امام علی(ع) آن

 

نماز عید فطر در مسجد امام علی(ع)  بیشکک برگزار شد.

امروز چهارشنبه 15 خرداد 1398 در قرقیزستان نیز همچون ایران اسلامی عید سعید فطر اعلام شده بود. پایان 30 روز روزه داری و حضور باشکوه در جایگاه های نماز در بامداد روز عید برای ادای فریضه نماز عید فطر. باشکوهی نماز عیدفطر بیشکک را می شد از شلوغی و ترافیک سنگین خیابان های منتهی به محل عمومی برگزاری نماز عید فطرش حدس زد کما اینکه پیشتر به نمازگزاران مسجد امام علی بیشکک نیز گفته بودند که برای حضور بموقع در نماز عیدفطر ملاحظه ترافیک صبحگاهی را داشته باشند. نماز عید فطر در بیشکک راس ساعت 30/7 دقیقه بامداد آغازشد . زمان شروعش را قبلا مفتیات این جمهوری به تمامی مراکز اقامه نماز و مساجد اعلام نموده بود و امسال گویا در برگزاری این نماز در ساعتی مشخص تاکید زیادی هم داشته اند. این را از صحبت های امام جماعت مسجد شیعیان بیشکک می گویم. . چهار روز پیش ایشان در لابلای سخنرانی هایش ساعت برگزاری نماز در این مسجد را 30/8صبح اعلام نموده بود ولی گویا در آخرین روز ماه مبارک از طرف مفتیات این جمهوری نامه یا ابلاغیه ای به تمامی مساجد ارسال شده و در آن از امامان مساجد تاکیدا خواسته شده بود نماز جماعت عید فطر را جملگی راس ساعت 30/7 صبح آغاز نمایند.

ساعت 7 صبح خودم را به مسجد امام علی بیشکک رساندم. در بین راه که از ترافیک خیابان های پایتخت می گذشتم و دسته دسته مردم را در طرفین خیابان وپیاده روها برای رفتن به نماز عید فطر می دیم پیش خودم می گفتم کاش روز عید ما با روز عید اینها یک روز نبود تا می توانستم در نماز عید قرقیرها نیز حضور داشته باشم. جمعیت قابل توجهی آمده بودند. حاح آقا ایمانی امام مسجد طبق معمول همیشه در جای تقریبا ثابت و همیشگی خود نشسته بود. خراسانی هم بود ؛ همون تاجر ایرانی که سالهاست یعنی همزمان با تاسیس رایزنی فرهنگی در قرقیزستان؛ دراین شهر بنوعی مقیم شده و روحیه وصبغه دینی فرهنگی هم دارد و مشارکت خوبی در برخی برنامه های مناسبتی همچون رمضان دارد. در لابلای جمعیت داخل مسجد که اینک لحظه به لحظه برتعدادشان افزوده می شد؛ افرادی با ملیت های مختلف  دیده می شدند.  سه چهار نفر پاکستانی نیز بودند که اولین بار آنها را درمسجد می دیدم. اینها  غیر از اون پاکستانی هایی بودند که در طول ماه مبارک پای ثابت برنامه های محفل انس با قرآن؛ سخنرانی ها و نمازجماعت مسجد بودند. ساعت تقریبا 15/7 دقیقه بود که مسجد دیگر تقریبا پرشده بود و خراسانی ای که ذکر خیرش رفت درپشت تریبون قرارگرفت و به اجرای برنامه و ذکر دعاهای مخصوص روزعید فطر پرداخت و حاضران در مسجد امام علی بیشکک نیز با او همراه و هم آوا شدند.  ساعت دقایقی از 35/7 دقیقه نگذشته بود که حجت الاسلام ایمانی امام جماعت آذری تبار تنها مسجد بنام شیعیان آسیای مرکزی نمازعید فطر را شروع کرد و پس از نماز نیز بطور مفصل به سخنرانی پرداخت. سخنرانی به زبان های فارسی و آذری. مسلط و منسجم. قبلا هم گفته ام سخنرانی ها و خطابه هایش بنوعی یادآور سخنرانی های اجاق نژاد در جمهوری آذربایجان است. معلوم است که پیش از هر سخنرانی ساعت ها مطالعه می کند و برای هرسخنرانی اش نیز موضوع و تم مشخصی دارد. در پایان هم از حاضران در نماز عید فطر پذیرایی به عمل امد.

 شیعیان وپیروان اهل بیت قرقیزستان از نعمت بزرگی برخوردار هستند و البته در این مقوله از دولت قرقبیزستان نیز باید تشکر کرد که چنین شرایطی را برای حضور و فعالیت پیروان اهل بیت فراهم آورده و پیروان همه ادیان می توانند آزادانه مناسک دینی خود را در اماکن دینی شان برگزار نمایند.

 بیست و هشتمین روز از ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی بود تا بر اساس برنامه ریزی اولیه از کسانی که در طول این ماه  حضور و مشارکت فعالی بخصوص در برنامه های قرآنی ( محفل انس با قرآن) داشته اند؛ یادی و تقدیری بعمل آید. بر همین اساس؛ با ابتکار رایزن فرهنگی و با مشورت و همفکری جناب آقای ایمانی سه نفر  انتخاب شدند و در پایان برنامه های شب 29 ماه مبارک رمضان ؛ اینجانب( پرویز قاسمی رایزن فرهنگی)  ضمن سخنرانی در خصوص فعالیت های رمضانی مسجد درماه رمضان و تشکر از زحمات و تلاش های جناب آقای ایمانی و دیگران عوامل و دست اندرکاران با اعطای هدایایی به سه تن ازفعالان قرآنی مسجد از آنان  تقدیر عمل آوردم.

گفتنی است در مسجد دیگری در شهر بیشکک در منطقه لنینسکی نیز در طول ماه مبارک رمضان ( البته در برخی روزها با اعلام قبلی) مراسمی برگزار می گردید. در یکی از برنامه های این مسجد- شب آخرین جمعه ماه مبارک رمضان اینجانب باتفاق جناب آقای روزبهانی سفیر کشورمان و چوپانی و قاسمی کارشناسان سفارت شرکت نموده و در خصوص روز جهانی قدس؛ اهمیت و ضرورت راهپیمایی این روز و ضرورت وحدت مسلمانان برای دفاع از حقوق مردم فلسطین و آزادی قدس شریف سخنرانی نمودم. 

پرویز قاسمی

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک

15/3/1398

 


٠١:٤٥ - 1398/03/16    /    شماره : ٧٣١٢٥٣    /    تعداد نمایش : ٣٤٢خروج