جمعه ٠٨ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 188396
 بازدید امروز : 446
 کل بازدید : 781065
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.6091
ساعت
اخبار > منابع علمی منتشر شده در حوزه گفت وگوهای فرهنگی بین المللی در قرقیزستان


  چاپ        ارسال به دوست

منابع علمی منتشر شده در حوزه گفت وگوهای فرهنگی بین المللی در قرقیزستان

 

منابع علمی منتشر شده

در حوزه گفت وگوهای فرهنگی بین المللی در قرقیزستان

در جمهوری قرقیزستان توسط دانشگاه های این کشور از جمله دانشگاه ملی قرقیزستان، دانشگاه قرقیزی - روسی اسلاویانی، دانشگاه علوم انسانی شهر بیشکک، دانشگاه ترکی - قرقیزی ب "ماناس" و ...، سازمان های مختلف مردم نهاد قرقیزستان، نهادهای دولتی این کشور و سازمان های بین المللی مانند یونسکو، سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری اروپا، بنیاد جورج سوروس" و غیره چندین همایش ها، میزگردها، کنفرانس های علمی و تجربی، نمایشگاه ها و مراسم های مختلف در زمینه گفت و گوی فرهنگی برگزار می گردد و در پایان آن مقالات شرکت کنندگان جمع آوری شده و در قالب کتاب، گزارش و یا مقاله چاپ و منتشر می شود.

به عنوان مثال در اواخر سال 2017 میلادی (1396 شمسی) همایش علمی بین المللی "تقارب فرهنگ ها، بنیان صلح و توسعه" توسط موسسه بین المللی تقارب فرهنگ ها و با مشارکت دانشگاه بین المللی قرقیزستان و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهر بیشکک با حضور نهادهای دولتی، نخبگان و فعالان مدنی قرقیزستان، ایران، چین، روسیه، قزاقستان، ازبکستان، ترکیه، هند، لیبی، تاجیکستان و همچنین اساتید و دانشجویان آکادمی ملی علوم قرقیزستان برگزاری گردید و طی این همایش 39 مقاله در قالب 4 محور: 1. تقارب فرهنگ ها و ادیان توحیدی، 2. تقارب فرهنگ ها و نهادهای جهانی، 3. تقارب فرهنگ ها و امنیت جهانی و 4. تقارب فرهنگ ها و مواریث فرهنگی و تمدنی؛ ارائه گردید و مقرر شده بود مجموعه مقالات پس از ترجمه به زبان های روسی، فارسی و انگلیسی در قالب یک کتاب چاپ و سایر مراکز علمی و فرهنگی کشورهای دیگر ارسال گردد.

لیستی از منابع  علمي در حوزه گفت وگوهای فرهنگی بین المللی که  درقالب كتاب، مقاله و گزارش در قرقیزستان چاپ و منتشرشده است به موارد زیر ارائه می گردد:

1.      در سال 2004 در شهر چالپان آتا (استان ایسیکول، قرقیزستان) همایشی در سطح عالی با عنوان "اوراسیا در قرن XXI: گفت و گوی فرهنگ ها یا تصادم تمدن ها؟" به ابتکار عسگر آقایف رئیس جمهور سابق جمهوری قرقیزستان و سازمان یونسکو برگزار شده بود. در افتتاحیه این همایش عسگر آقایف رئیس جمهور سابق این کشور، کایچیرو ماتسورا، دبیر کل یونسکو و امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان سخنرانی نمودند. در جریان این همایش توجه خاص به فعالیت کشورهای آسیای مرکزی در امور تامین امنیت، رفع مشکلات توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، حفظ محیط زیست، تامین آب آشامیدنی، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی داشته اند.

در این همایش  ابطحی معاون وقت رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران،  سید محمود راهین وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان، الچین الیاس آغلی افندیف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان، حسین چلیک وزیر آموزش کشور ترکیه، رئیس منیر احمد وزیر گردشگری، ورزش و امور جوانان پاکستان، برغنیم آیتیموا معاون نخست وزیر قزاقستان، النورا میتروفونوا معاون وزیر امور خارجه روسیه و دانشمندان و روشنفکران بیش از 20 کشور جهان شرکت داشته اند.  ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و سید محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران پیام تبریکات ارسال کرده بودند و آن توسط نمایندگان دفتر روسای جمهور خوانده شد.

بعضی از مقالات ارائه و در قالب کتاب چاپ شده ای در نتیجه این همایش:

-         چینگیز آیتماتوف نویسنده مشهور قرقیزستان، موضوع مقاله: بادبان های ایسیکول تحت تاثیر بادهای یونسکو

-         فرهاد طالب اف، دانشمند ازبکستان، موضوع مقاله: آسیای مرکزی از لحاظ فضا، سیاست، ملت و تقدیر

-         مهدی پرویزی امینه، نماینده ایران، موضوع مقاله: جهانی شدن و اسلامی سیاست: چالش های معاصر

-         باتلر، نماینده یونسکو، موضوع مقاله: روابط بین مذهبی و تنوع دینی

-         مهدی سنایی نماینده ایران، جهانی شدن و گفتگوی بین مذهبی

-         نورمانوف، نماینده قرقیزستان، توسعه پایدار فرهنگ و تمدن

2.      در سال 2007 در ساحل دریاچه ایسیکول همایش بین المللی "هویت و گفت وگوی فرهنگی در عصر جهانی شدن" به ابتکار جمهوری قرقیزستان به خصوص بنیاد اجتماعی "گفت وگوی فرهنگ ها و تمدن ها" که رئیس آن خانم آداش تاکتاسونوا است، برگزار شد. در این کنفرانس بین المللی محمد توکل دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، خانم گلینا ساچکو دانشیار دانشگاه چلیابینسک کشور روسیه، خانم جیلدیز اورمانبیتوا دکترای علوم فلسفه و خانم چالپان یعقوبوا رئیس مرکز حقوقی "عدالت" شرکت و سخنرانی کرده اند. به قول خانم تاکتاسونوا، در این نشست روندهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی از محور فرهنگ بحث و گفتگو شد.

به گفته وی، در این کنفرانس نمایندگان 9 کشور: مغولستان، فرانسه، روسیه، قزاقستان، اوکراین، ازبکستان، ایران، تاجیکستان و قرقیزستان حضور داشته اند. این مراسم به همت سازمان یونسکو، بنیاد فریدریخ ایبرت ، سازمان امنیت و همکاری اروپا و بنیاد "سوروس- قرقیزستان" برگزار شد.

در پایان این همایش سندی تصویب شده است که در کنفرانس کلی یونسکو در شهر پاریس ارائه شد.

3.      از تاریخ 2017 به بعد هر سال همایش بین المللی با عنوان "دانش آیتماتوف: گفت وگوی فرهنگی" به میزبانی و ابتکار گروه استراتژیک "روسیه-جهان اسلام" (سازمان روسیه) برگزار می شود و در این همایش فعالین مشهور فرهنگی از کشورهای عربی، آسیای مرکزی و روسیه دور هم جمع می شوند. همایش بین المللی نویسندگان و نخبگان "دانش آیتماتوف: گفت و گوی فرهنگی" سال 2017 در میدان خود فعالان مشهور فرهنگی، نویسندگان و نخبگان از روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، مصر، چین، عمان، سوریه، لیبی، فلسطین، اردن و مراکش را جمع کرده بود.

این همایش در چارچوب اجرای توافقات دوجانبه بین الماسبیک آتامبایف رئیس جمهور سابق قرقیزستان و رستم مینیهانوف رئیس جمهور تاتارستان برگزار شده است. هدف از این همایش تبلیغ  میراث چینگیز آیتماتوف، ایده های گفت و گوی فرهنگی و همکاری تمدن ها می باشد.

و هر سال در پایان همایش ضمن تصویب بیانیه، تمام مقالات جمع شده، منتشر می شود و علاوه بر این به طور ویدئیویی غیر از شبکه های تلویزیونی در یوتوب نیز بازتاب می گردد.

4.      در قرقیزستان و در کشورهای مشترک المنافع  سالانه همایش بین المللی "گفتگوی زبان ها و فرهنگ های کشورهای مشترک المنافع و سازمان همکاری های شانگهای در قرن XXI" به میزبانی وزارت آموزش و علوم فدروسیون روسیه، بنیاد بین دولتی همکاری های بشردوستانه کشورهای مشترک المنافع، سازمان همکاری های شانگهای، سازمان امور زبان و فرهنگ کشورهای مشترک المنافع و دانشگاه های دولتی کشورهای عضو سازمان های مذکور برگزار می گردد.

این همایش سالانه بیش از 60 نماینده علمی و آموزشی از کشورهای مشترک المنافع و سازمان همکاری شانگهای  جمع می کند. شرکت کنندگان مسائل چند زبانی، چند فرهنگی و چند مذهبی در محیط علمی و آموزشی، مشکلات تعاملات زبان ها و فرهنگ ها در شرایط معاصر و موضوعات مهم روز را در میان می گذارند. همچنین در چارچوب این همایش کارآموزها برای مترجمان، اساتید، دانشجویان برگزار می شود. مقالات اجرا شده در این همایش جمع و در قالب مقاله به کتابخانه دانشگاه های دولتی کشورهای مشترک المنافع و سازمان همکاری شانگهای ارسال می گردد.

 

 

5.      میزگرد گفت و گوی فرهنگی در قرقیزستان:دیروز.امروز. فردا"

همچنین هر سال توسط مرکز علمی و فرهنگی روسیه در شهر بیشکک همایش و میزگرد با عنوان "گفت و گوی فرهنگی در قرقیزستان:دیروز.امروز. فردا" با حضور نخبگان علمی و مقامات دو کشور برگزار می شود.

 به عنوان مثال در میزگرد سال 2011 رئیس جمهور آن زمان خانم رزاآتونبایوا شرکت کرده بود. درمیزگرد مذکور رونمایی "کورمانجان داتکا" کتاب سارانبای جوسویف نویسنده مشهور قرقیزستان به زبان روسی برگزار شده بود. در هر سال طی این مراسم یک اثر ادبی قرقیزی به زبان روسی و یا یک اثر ادبی روسی به زبان قرقیزستان رونمایی می گردد. علاوه بر این طی این میزگرد مسائل تعاملات فرهنگی، حمایت از ابتکارات فرهنگی، تقارب جوامع چند فرهنگی، تقویت تفاهم و ادغام سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بحث و گفتگو می شود.

علاوه بر  مراسم ها و ویزه برنامه ها در سطح دولتی در موضوع گفت و گوی فرهنگی، دانشگاه های دولتی نیز سالانه مراسم های مختلفی را در این زمینه برگزار می نمایند:

-         از سال 2010 در دانشگاه ملی قرقیزستان کنفرانس علمی و تجربی بین دانشگاهی با عنوان "گفت و گوی مردمان و فرهنگ ها- ضمانت امنیتی و ثباتی در آسیای مرکزی" برگزاری می شود. در این کنفرانس فعالان علمی و اساتید قرقیزستان سخنرانی و مقاله های خود را اجرا می نمایند. در کنفرانس قبلی مقاله های شخصیت های زیر اجرا شد:

1.      اسن آرموشیف، استاد دانشگاه شرقی موسوم به محمود کاشغری، موضوع: توسعه شیوه های گفت و گوی مردمان آسیای مرکزی در زمان جهانی شدن

2.      ز. غلیف، استاد دانشگاه ملی قرقیزستان، موضوع: قرقیزستان-2010: وضعیت اجتماعی و سیاسی

3.      ا.دانانبایف، استاد دانشگاه دولتی موسوم به آرابایف، موضوع: روابط متقابل بین مذهبی در قرقیزستان معاصر: مشکلات و پتانسیل آن

-         از سال 2018 در شهر بیشکک کنفرانس علمی-دانشجویی بین المللی "بازی های جهانی عشایر: تقارب ملت ها و فرهنگ ها" برگزار می شود. در سال 2018 نخستین کنفرانس بین المللی به میزبانی دانشگاه علوم انسانی شهر بیشکک همکاری با وزارت آموزش و علوم و دبیرخانه بازی های جهانی عشایر برگزار شده است.

در کنفرانس "بازی های جهانی عشایر: تقارب ملت ها و فرهنگ ها" بیش از 20 دانشجوی دانشگاه علوم انسانی بیشکک، دانشگاه ملی قرقیزستان، دانشگاه قرقیزی - ترکی "مناس"، دانشگاه تکنیکی قرقیزستان و دانشگاه های دیگر مقالات خود را خوانده اند. هدف اصلی از این کنفرانس- اجرای اصول گفت و گوی فرهنگی، تقارب ملت ها به وسیله برگزاری بازی های جهانی عشایر می باشد.

علاوه بر این در دانشگاه علوم انسانی شهر بیشکک مراسم های مختلف روز فرهنگی زبان های تدریسی دانشگاه برگزار می شود.

-           در دانشگاه شهر اوش نیز مراسم های مختلف در این حوزه برگزار می شود، در سال گذشته به مناسبت 3018  مین سالگرد پایتخت جنوبی کشور در دانشگاه قرقیزی و ازبکی نشست علمی-تجربی بین المللی با عنوان "گفت و گوی فرهنگی در شهر قدیمی اوش" برگزار شده است. طی این نشست معاون رئیس دانشگاه دولتی اوش، معاون شهردار شهر اوش و اساتید دانشگاه های این شهر سخنرانی کرده اند.

در چارچوب نشست شرکت کندگان زیر مقاله های خود را اجرا کرده اند:

1.      خانم خانیشه نوردین اوا (قرقیزستان)- استاد دانشگاه دولتی شهر اوش، موضوع مقاله: "وضعیت فعلی روابط بین المللی در قرقیزستان"

2.      خانم چینیخان ساتیبالدی اوا، دانشیار دانشگاه دولتی شهر اوش، موضوع مقاله: جهان بینی قرقیزها: "انعکاس موازی فرهنگ ها"

3.      خانم لیلیانا مدیچ (صربستان) موضوع مقاله: "رهبران جهان در قرقیزستان. فرهنگ- اصول زندگی"

-          در دانشگاه اسلاویانی نخستین نشست بین الملی "کلمات روسی در گفت و گوی فرهنگی روسیه و قرقیزستان" به ابتکار دانشگاه دولتی آلتای و به همکاری دانشگاه قرقیزی و روسی اسلاویانی شروع شد. این پروژه در چارچوب برنامه دولتی روسیه "زبان روسی" برای سال های 2016-2020 اجرا می گردد.

در برنامه این نشست کنفرانس، سمینارهای آموزشی و جشنواره فرهنگ های سنتی قرقیزستان و روسیه مطرح شده است.

علاوه بر موارد ذکر شده، در جمهوری قرقیزستان از سال 1997 جهت ترویج ایده های دموکراسی، فرهنگ صلح، بردباری، همگرایی، گفت و گو بین ادیان، گفت و گوی شرق و غرب، بررسی عوامل خشونت و پیشگیری از اختلافات در منطقه آسیای مرکزی و قلمروی کشورهای شوروی سابق مجله علمی- آموزشی "آسیای مرکزی و فرهنگ صلح" فعالیت می نماید. از تاسیس این مجله به بعد 14 شماره این نشریه منتشر شده است. نسخه های این نشریه به کتابخانه های مهم کشورهای شوروی سابق و نیز دفتر یونسکو در پاریس ارسال می شد.

علاوه بر این در سال  گذشته آقای  حکیم پور رایزن فرهنگی وقت سفارت جمهوری اسلامی ایران طی میزگرد به مناسبت روز آموزش در دانشگاه بین المللی قرقیزستان اعلام کرد که رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک با همکاری دانشگاه بین الملل قرقیزستان مجله "گفت و گوهای فرهنگی آسیای مرکزی و ایران" منتشر می کنند. رایزن فرهنگی ابراز امیدواری کرد که نخستین شماره این مجله به همت نمایندگی فرهنگی ایران در بیشکک در اوایل سال 2019 منتشر می شود. نام قبلی مجله "گفت و گوهای فرهنگی آسیای مرکزی و ایران" "آسیای مرکزی و فرهنگ صلح" بوده است. ایده تاسیس این مجله متعلق به خانم آداش توکتوسون اوا استاد علوم سیاسی دانشگاه بین المللی قرقیزستان می باشد.

در حال حاضر نیز در دوره جدید مدیریتی رایزنی فرهنگی سوابق اقدامات و فعالیت های گذشته در حوزه گفتگوهای فرهنگی با قرقیزستان و  تلاش ها برای انتشار نشریه ای مشترک در این موضوع مورد توجه قرار گرفته و رایزنی فرهنگی امید وار است با  حمایت ستاد  و مرکز ذیربط در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هم افزایی مراکز و نهادهای علمی تخصصی  فراسازمانی همچون دانشگاه مازندران بتواند گام هایی موثری دراین حوزه که مورد اقبال و خواست طرف  قرقیز نیز می باشد؛ بردارد.

 

رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک

مرداد1398

 


١١:٣٨ - 1398/06/07    /    شماره : ٧٣٤٨٧١    /    تعداد نمایش : ٢١٨خروج