يکشنبه ٠٩ آذر ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 164775
 بازدید امروز : 250
 کل بازدید : 705157
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.5312
ساعت
اخبار > سفر معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به بیشکک


  چاپ        ارسال به دوست

سفر معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به بیشکک

  سفر معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

 به بیشکک

آقای خزاعی معاون محترم توسعه مدیریت و منابع سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی که برای بررسی میدانی فعالیت ها و عملکرد نمایندگی های فرهنگی ج.ا.ایران در آسیای مرکزی به قرقیزستان سفر کرده بود؛ درتاریخ۱۲/۱۱/۱۳۹۸ و همزمان با آغازین روز دهه فجر و چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران؛  از رایزنی فرهنگی کشورمان دربیشکک بازدید نمود و از نزدیک درجریان فعالیت ها وعملکرد نمایندگی فرهنگی قرار گرفت.

در این بازدید آقای پرویز قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک  گزارشی از فعالیت ها وعملکرد رایزنی فرهنگی در طول ۱۰ماه حضور خود در این کشور ( از ابتدای سال1398 ) ارائه نمود . وی فعالیت ها در حوزه زبان فارسی در قرقیزستان ( بخصوص برگزاری اولین هفته زبان فارسی در قرقیزستان با حضور معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی ؛ تقدیر از ایرانشناسان برجسته قرقیزستان ؛ برگزاری اولین دوره بازآموزی مدرسان زبان فارسی؛ حمایت از آموزش زبان فارسی در دانشگاه ها و مدارس؛ تامین کتب و منابع جدید آموزشی زبان فارسی پس از 6 سال؛ افتتاح  اتاق زبان فارسی دریکی از مدارس و ...) ؛ دریافت نشان تقدیر دانشگاه دولتی بیشکک بخاطر تلاش ها ؛ فعالیت ها و حمایت از آموزش زبان فارسی در قرقیزستان؛ حضور پررنگ در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی روس و قرقیز زبان و فعالیت های رسانه ای؛ ، فعالیت های گسترده در حوزه  پژوهش؛ رصد و پایش محیطی( انتخاب نمایندگی بیشکک بعنوان نمایندگی برتر در حوزه رصد و پایش محیطی در منطقه آسیا واقیانوسیه در هفته پژوهش سال 98 سازمان)،  ارتباط با دانشگاه ها و مراکزعلمی و نیز تلاش و اهتمام  برای رونق فعالیت های الهدی بیشکک  را از جمله فعالیت های شاخص نمایندگی در طول 10 ماه گذشته ذکر نمود و در پایان مستندات و گزارش های دوره ای و نوبتی سازمان و انعکاس و پوشش مناسب گزارش های نمایندگی در سایت سازمان و خبرگزاری های داخل کشور را گواهی بر موفقیت ها و دستاوردهای نمایندگی بیشکک  علیرغم مشکلات و محدودیت های موجود عنوان نمود.

در ادامه این دیدار برخی مشکلات کاری مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.خزاعی و حسین پور سپس در جمع کارکنان محلی نمایندگی بیشکک حضور یافته و در نشستی صمیمی به استماع دیدگاه ها و نقطه نظرات همکاران نمایندگی پرداختند. در ابتدای نشست آقای خزاعی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به تفصیل درخصوص ایرانشناسی و اهمیت آن ؛ تغییر شرایط پس از فروپاشی شوروی و تاثیر آن بر فعالیت های ایرانشناسی و ایرانشناسان؛ تاثیر توجه به اشتراکات فرهنگی در تقویت انگیزه های معنوی؛  نقش کارکنان محلی در موفقیت و پیشبرد امور و اهداف نمایندگی های فرهنگی مطالبی را مطرح نمود و با اشاره به گذشت 10 سال از تاسیس رایزنی فرهنگی کشورمان در قرقیزستان و تغییرات مثبت صورت گرفته در نمایندگی در ماه های اخیر؛  به سوابق و پیشینه فعالیت های آقای قاسمی رایزن فرهنگی پرداخت و از فعالیت های رایزنی فرهنگی در دوره جدید تشکر نمود .

 خزاعی همچنین تقویت ارتباطات چهره به چهره با نخبگان و اصحاب فرهنگی قرقیزستان و همراهی هر چه بیشتر مجموعه همکاران نمایندگی بمنظور پرداختن  هرچه بیشتر به  مسائل کلان و کارهای فکری و فرهنگی را مورد تاکید قرار داد .در پایان این نشست هر یک از کارکنان محلی ضمن معرفی خود و سوابق همکاری با رایزنی فرهنگی؛ نقطه نظرات و دیدگاه های  خود را  در خصوص وضعیت کنونی فعالیت های نمایندگی فرهنگی در مقایسه با گذشته و نیز با توجه به شرایط و محدودیت های موجود مطرح نمودند.

                                                        بازدید از دفتر نمایندگی الهدی در بیشککک

 

بازدید از دفتر نمایندگی الهدی  در بیشکک و بررسی و مقایسه شرایط و وضعیت کنونی آن با 12 سال پیش ؛ یعنی زمانی که جناب آقای خزاعی بعنوان مدیرعامل سابق الهدی از آن بازدید بعمل آورده بود ؛ آخرین بخش از برنامه های قبل اظهر معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان را تشکیل داده بود. جناب آقای خزاعی  که اینک در کسوت معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به بیشکک سفر نموده و از نمایندگی الهدی در بیشکک بازدید می نمود؛ طبیعتا الهدی کنونی را با الهدایی که حداقل 15 سال پیش و در دوران  نبود رایزنی فرهنگی تاسیس شده بود؛ مقایسه می نمود و البته که در طول این حداقل 12-15 سال سه دوره رایزنی فرهنگی سپری شده و شرایط محیطی نیز بطور کلی تغییر یافته است. همین مقایسه وضعیتی و شرایطی  را می توان در ارتباط با الهدای  12 سال پیش در باکو؛ دوشنبه و عشق اباد  نیز  مطرح نمود. آقای خزاعی در بازدید از الهدی بخش های مختلف دفتر نمایندگی- از نمای ساختمان و تابلو و سر در و در ورودی گرفته تا ویترین ها؛ کتب و اقلام فرهنگی به نمایش گذاشته شده؛  اتاق آموزش؛ سالن؛ انبار کتاب و امکانات  و اقلام فرهنگی موجود - را مورد برررسی و ارزیابی قرار داد.  

دید ار با سفیر ج.ا.ایران در قرقیزستان

بعد از ظهر روز شنبه مورخه 12 بهمن 1398 معاون توسعه مدیریت و منابع  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با آقای خرازی سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان دیدار نمود. آقای خرازی  کمتر از یک هفته است که جایگزین آقای روزبهانی سفیر قبلی شده است . دراین دیدار که آقای چوپانی کارشناس  دیپلماسی عمومی سفارت نیز حضور داشت؛ شرایط  ؛ وضعیت و محدودیت های موجود و تاثیر آن بر کیفیت حضور فرهنگی در خارج از کشور ؛ فعالیت ها و همکاری های فرهنگی موجود؛هم افزایی و تعامل خوب رایزنی فرهنگی و سفارت و ضرورت تداوم این هم افزایی و هماهنگی کارها در دوره جدید  مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. نکته جالب مطرح شده در دیدار هیات ایرانی با سفیر کشورمان در قرقیزستان در خصوص وضعیت و فعالیت های کنونی الهدی بود. در حالیکه  نظر جناب آقای خزاعی در خصوص فعالیت های الهدای بیشکک مستند به فعالیت ها و عملکرد آن در دوران قبل از تاسیس نمایندگی فرهنگی که حداقل 10 سال از آن دوره گذشته ؛ بوده است؛ نظر همکاران سفارت بخصوص آقای روزبهانی سفیر سابق که اخیرا به ایران بازگشته است و نیز آقای چوپانی کارشناس دیپلماسی عمومی سفارت حاکی از ایجاد تغییرات محسوس در الهدای بیشکک و رونق ان نسبت به سال گذشته بوده است. 

گفتنی است در برنامه کاری سفر یک روزه آقای خزاعی به بیشکک؛ بازدید از مسجد امام علی(ع) و نیز شرکت در مراسم رونمایی و معرفی  خط هوایی تهران بیشکک (هواپیمایی وارش) در هتل اوریون پیش بینی شده بود که بعلت حجم زیاد دیدارها و بازدیدها  امکان حضور در آنها میسور نگردید.

 معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان  بامداد روز یکشنبه 13 بهمن 1398 با بدرقه آقای قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران؛ بیشکک را به مقصد  کشورمان ترک نمود. 

رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک

14/12/98


١٥:٢٧ - 1398/11/15    /    شماره : ٧٤٣٩٥٢    /    تعداد نمایش : ١٣١خروج