جمعه ٠٨ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 188386
 بازدید امروز : 413
 کل بازدید : 781032
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 2.9342
ساعت
اخبار > درچارچوب هفته فیلم ج.ا.ایران در قرقیزستان صورت گرفت:نمایش فیلم های ایرانی در دانشگاه دولتی اوش


  چاپ        ارسال به دوست

درچارچوب هفته فیلم ج.ا.ایران در قرقیزستان صورت گرفت:نمایش فیلم های ایرانی در دانشگاه دولتی اوش

درچارچوب هفته فیلم ج.ا.ایران در قرقیزستان صورت گرفت:

نمایش فیلم های ایرانی در دانشگاه دولتی اوش

در چارچوب ویژه برنامه های رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان  بمناسبت 41 مین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛ روز جمعه مورخه 25/11/ 98 رئیس؛ استادان و دانشجویان دولتی اوش به تماشای دو فیلم ایرانی با دوبله روسی نشستند. در دانشگاه دولتی اوش که بیش از 35000 نفر دانشجو دارد؛ سالهاست زبان فارسی نیز در دانشکده شرقشناسی آن تدریس می شود و رئیس این دانشکده نیز خانم صیقل ابراهیم اوا است که در عین حال استاد زبان فارسی دانشگاه هم می باشد. رئیس این دانشگاه آقای خدای بردی غفار علی اویچ سه ماه بیشتر نیست که به این سمت منصوب شده است.

پیش از اکران فیلم های ایرانی؛ آقای قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک با آقای غفار علی اویچ دیدار و درخصوص همکاری های فرهنگی آموزشی فیمابین در چارچوب قرارداد همکاری موجود؛ سوابق و زمینه همکاری ها؛ آموزش زبان فارسی در دانشگاه و برنامه های آتی از جمله برگزاری روزهای فرهنگی ایران در شهر اوش در سال 1399 گفتگو و تبائدل نظر کردند. رایزن فرهنگی ایران انتصاب غفارعلی یوچ ر ابه عنوان رئیس دانشگاه تبریک گفت و همچون گذشته آمادگی رایزنی فرهنگی را برای تداوم و تقویت همکاریهای فرهنگی در دوره جدید اعلام نمود و در عین حال از مساعدت دانشگاه برای برگزاری روزهای فیلم های ایرانی در آن دانشگاه و اختصاص اصلی ترین و بزرگترین سالن به این برنامه تقدیر و تشکر بعمل آورد.

در پایان این دیدار که صیقل ابراهیم اوا رئیس دانشکده شرقشناسی و استاد زبان فارسی این دانشگاه نیز حضور داشت یک جلد شاهنامه فروسی ترجمه بیاس تورال به زبان قرقیزی یهمراه یک عدد صنایع دستی ایرانی به رئیس دانشگاه اهدا گردید. پس از این دیدار با حضور رئیس دانشگاه اوش و رایزن فرهنگی ایران در جمع اساتید و دانشجویان درسالن اصلی دانشگاه؛ بخش رسمی مراسم نمایش فیلم های ایرانی با پخس سرود ملی ج.ا.ایران و جمهوری قرقیزستان و سخنرانی اولیه و خوشامدگویی صیقل ابراهیم اوا رئیس دانشکده شرقشناسی دانشگاه آغاز گردید.

 آقای غقار علی یویچ رئیس دانشگاه دولتی اوش در سخنرانی خود  از ابتکار رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در برقراری تعامل و همکاری با دانشگاه و برگزاری روزهای فیلم های ایرانی در بیشکک و اوش و نیز حمایت از زبان فارسی تشکر نمود و با اشاره به دو بار بازدید رایزن فرهنگی ایران از این دانشگاه در کمتر از یکسال ؛ ابراز امیدواری نمود روابط و همکاری های فرهنگی و آموزشی فیمابین در دوره جدید توسعه و گسترش یابد. قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان نیز  طی سخنانی از حمایت مسئولان دانشگاه برای برگزاری روزهای فیلم ایرانی تشکر کرد و در ادامه سخنرانی خود که به زبان روسی ایراد می شد بطور مفصل درخصوص وضعیت و جایگاه سینمای ایران در قبل و پس ازانقلاب و بخصوص دستاوردهای انقلاب در حوزه سینما بطور آماری اطلاعااتی را ارائه نمود.

پس از پایان بخش رسمی مراسم  و پخش ویدئوکلیپی درخصوص دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در حوزه های مختلف در 41 سال گذشته(با زیرنویس روسی) و نمایش شعری از لودمیلا آودی یوا شاعره روس و همسر آخرین رایزن فرهنگی شوروی در ایران بر روی اکران در مورد فوریه 1979  - بهمن 1357-  همراه با دکلمه رایزن فرهنگی به زبان روسی؛  فیلم طلا و مس به کارگردانی همایون اسعدیان در سانس اول و  فیلم "به همین سادگی" به کارگردانی رضا میرکزیمی درسانس دوم (هر دو با دوبله روسی)  پخش گردید.

گفتنی است در چارچوب برنامه برگزاری روزهای فیلم های ایرانی در اوش؛ آقای قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران علاوه بر دیدار و تبادل نظر با رئیس دانشگاه دولتی اوش و رئیس دانشکده شرقشناسی از اتاق زبان فارسی نیز بازدید و در جریان وضعیت و مشکلات آموزش زبان فارسی و پیشرفت تحصیلی دانشجویان قرار گرفت. بازدید از بخش های مختلف کتابخانه اصلی استان اوش( کتابخانه ساتیل گانووا) و نیز بازدید از استادیوم در دست احداث توسط مهندسان ایرانی در اوش دیگر برنامه های این سفر را تشکیل می دادند.

گفتنی است کتابخانه ساتیل گانووا سومین کتابخانه درسطح قرقیزستان محسوب می شود و در بازدید از بخش های مختلف آن و گفتگو با رئیس کتابخانه؛ جای کتاب ها و آثار ایرانی در آن بخوبی احساس می شد لذا مقرر گردید در اسرع وقت ارسال و اهدای تعدادی کتاب و آثار موجود در رایزنی فرهنگی و الهدی بیشکک به این کتابخانه در دستور کار قرار گیرد.

استادیوم دردست احداث توسط مهندسان ایرانی در اوش نیز که ساخت آن از فروردین ماه سالجاری آغاز شده؛ به گفته مهندس پرویز محبعلی پیمانکار ایرانی آن تا80  درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امید می رود در صورت فراهم بودن شرایط؛ قبل از موعد اعلام شده کار ساخت آن تکمیل و آماده بهره برداری گردد.


٢٢:٥٦ - 1398/11/26    /    شماره : ٧٤٥٦٠١    /    تعداد نمایش : ٢٥٤خروج