جمعه ٢٦ دی ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 169241
 بازدید امروز : 124
 کل بازدید : 720525
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.9844
ساعت
اخبار > پیام نوروزی ایرانشناسان؛ استادان و دانشجویان زبان فارسی قرقیزستان و ابراز همدردی و همدلی با ایرانیان در مبارزه باکرونا


  چاپ        ارسال به دوست

پیام نوروزی ایرانشناسان؛ استادان و دانشجویان زبان فارسی قرقیزستان و ابراز همدردی و همدلی با ایرانیان در مبارزه باکرونا

پیام نوروزی ایرانشناسان؛ استادان و دانشجویان زبان فارسی قرقیزستان و ابراز همدردی و همدلی با ایرانیان در مبارزه باکرونا

از ماه های آخرسال1398 جهان و منطقه میزبان میهمان ناخوانده ای به نام کروناست. کرونا از ووهان چین آغاز شد و  در حالیکه چینی ها بشدت مشغول قرنطینه و مبارزه با این ویروس بودند بتدریج  کشورها و مناطق دیگری نیز به این ویروس آلوده شدند.  اوایل اسفند بود که میهمان مذکور به ایران رسید و اینک که در ایام نوروزی قرار داریم استان های مختلف کشورمان و  کشورهای زیادی در نقاط مختلف جغرافیایی با این پدیده دست و پنجه نرم می کنند. آثار و علائمی از این موجود بسیار ریز ویرانگر که مدتهاست دانشمندان و مراکز پزشکی تحقیقاتی دنیا درشمال و جنوب و شرق و غرب بدنبال بررسی؛ شناسایی و کنترل ان هستند در هفته پایانی اسفند98 در آسیای مرکزی و قرقیزستان دیده شد.  قرقیزها نیز  همچون ایران و کشورهای دیگری که درگیر کرونا بودند تدابیرو اقداماتی رابرای مقابله و پیشگیری ازشیوع این ویروس اتخاذنمودند  که از جمله انها می توان به لغو پروازهای خارجی و تمامی برنامه های فرهنگی؛ کنسرت ها؛ برنامه های تئاتر؛ میزگردها؛ سمینارها و در اخر نیز لغو کلیه برنامه های نوروزی و اعلام وضعیت فوقرالعاده و محدودیت آمد و شد در مناطق مختلف کشور اشاره نمود. در اماراولیه اعلامی مبتلایان به کرونا درقرقیزستان در روزهای پایانی سال 98 سه نفر بوده و امروز-13 فروردین 98- تعداد به 111 نفر رسیده است. 

با توجه به گستردگی شیوع ویروس کرونا دربرخی کشورها ازجمله ایران از یک سو و تحریم های حداکثری امریکا علیه ج.ا.ایران از دیگر سو و بخثصوص مشکلاتی که از لحاظ تهیه دارو برای درمان بیماران در شرایط تحریم بودجود امده است؛ در ایام نوروز 99 کمپین های مختلفی چه درایران و چه در خارج ازکشور برای ابراز همدردی و همدلی با مردم ایران ؛ درخواست برای ماندن در خانه و نیز کمپین " نه به تحریم" شکل گرفت. ایرانشناسان ؛ ایراندوستان؛ مترجمان؛ استادان و دانشجویان زبان فارسی در کشورهای مختلف از جمله اولین گروه هایی بودند که با امضای بیانیه و تهیه و ارسال ویدئوها و کلیپ های مختلف ضمن تبریک عید نوروز به ایرانیان مراتب حمایت ؛ همدلی و همدردی خود را با مردم ایران در مبارزه با گرونا و لغو تحریم های امریکا دراین شرایط سخت اعلام نمودند. از جمهوری قرقیزستان نیز در طول روزهای گذشته منتهی به امروز 13 فروردین تعدادی از ایرانشناسان؛ مترجمان؛  استادان  و دانشجویان زبان فارسی پیام های ویدئویی به زبان فارسی در تبریک عید نوروز ارسال نموده و در انها  ضمن تبریک عید نوروز به مردم ایران همدلی  و همراهی خود را با انان  درمبارزه با کرونا اعلام نمودند. در این پیام ها با اشاره به اینکه قرقیزستان نیز همچون ایران درگیر این پدیده- کرونا- می باشد توجه جدی به اصول و راه های پیشگیری ازشیوع کرونا (که یکی ازمهمترین آن ها ماندن در خانه می باشد ) راه برون رفت از این معضل و شکست کرونا عنوان شده است. 

از جمله افرادی که بهمین بمناسبت  پیام ویدئویی به رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک ارسال نموده اند عبارتند از :

- صیقل ابراهیم اوا رئیس دانشکده شرقشناسی و روابط بین الملل و استاد زبان فارسی دانشگاه دولتی اوش

- آسیه عیسی بایوا ایرانشناس و مترجم برجسته قرقیزستان

-النورا نوسوبعلی یوا مدرس زبان فارسی و مترجم فارسی - قرقیزی

 ارمک کنشوف مترجم فارسی - قرقیزی

-دانشجویان زبان فارسی دانشگاه دولتی بیشکک

13/1/1399


٠٠:٠٢ - 1399/01/14    /    شماره : ٧٤٧٣٧٧    /    تعداد نمایش : ١٠٩خروج