چهارشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 161737
 بازدید امروز : 55
 کل بازدید : 693585
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 2.1250
ساعت
اخبار > کرونا در قرقیزستان ( گزارش روایی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران )


  چاپ        ارسال به دوست

کرونا در قرقیزستان ( گزارش روایی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران )

 

کرونا در قرقیزستان( گزارش روایی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران)

صبح پنج شنبه است 28 فروردین1399( 16 آوریل 2020)؛ از روزهای کرونایی قرقیزستان. همین دیروز آخرین روز مهلت اعلام شده وضعیت فوق العاده در قرقیزستان بخاطر کرونا بود. پس از بررسی های بسیار این وضعیت را برای دو هفته دیگر یعنی تا پایان ماه آوریل تمدید کردند. البته با دوساعت کاهش در محدودیت ترددها . برای  تمدید وضعیت فوق العاده و رای گیری در خصوص این پیشنهاد؛ رئیس جمهور قرقیزستان  به پارلمان رفت و  براساس تجربه سایر کشورها اعلام نمود پیک شیوع کرونا در قرقیزستان نیمه دوم ماه آوریل خواهد بود.

" طبق پیش بینی ها و اعلام کارشناسان ذیربط آامار  مبتلایان به کرونا در قرقیزستان روند روبه رشدی دارد. همانگونه که تجریبه دیگر کشورها نشان می دهد سیر نزولی تعداد مبتلایلان به کرونا  پس از گذشت 40-35 روز از قرنطینه شروع می شود". 

 وضعیت در سایر کشورهای آسیای مرکزی هم تقریبا بهمین منوال است. این موجود ریز؛ عجیب و ترسانگر - ویروس کرونا- تقریبا نیمه دوم اسفند98 پایش به قرقیزستان بازشد. همراه سه نفر از  جزیره العرب! ورودش همراه حاجیانی بود که از جنوب قرقیزستان- جلال آباد- برای حج کوچک عمره- اعزام شده بودند. فیلمش هم چند وقت پیش در شبکه های اجتماعی قرقیزستان دست به دست می شد.

اکنون بسیاری از کشورها درگیر مبارزه با کرونا هستند و آمارهای موارد ابتلا؛ بهبودیافتگان و جانباختگان هر روز از طریق خبرگزاری ها و منابع رسمی کشورها اعلام می شود و وضعیت  منحنی و رنکینگ آنها را نیز می توان در نمودار جهانی مبتلایان که هر روز توسط سازمان جهانی بهداشت اعلام می شود؛ مشاهده نمود. در قرقیزستان هم خبرگزاری اسپوتنیک بطور مرتب آخرین وضعیت کرونایی کشور را به تفکیک استانی اعلام می کند.

نیمه دوم اسفند 98تعداد مبتلایان درقرقیزستان 3 نفراعلام شده بود. اکنون این تعداد - تا لحظه تنظیم گزارش- به 466 نفررسیده و 5 نفر نیز  فوت کرده اند. ادارات و مراکز دولتی غالبا بصورت دورکار و با حداقل پرسنل کارمی کنند؛ مراکز آموزشی- دانشگاه ها -  به شیوه معمول سایرکشورها- آموزش از راه دور- را جایگزین کرده اند؛ آموزش در مدارس از طریق تلویزیون و یا شبکه های اجتماعی دنبال می شود؛ در رفت و آمدهای روزانه مردم نیز محدودیت هایی اعمال شده است( تردد صرفا برای تهیه مایحتاج ضروری؛  تهیه دارو از داروخانه و مراجعه به بیمارستان).

 روزهای اول مردم کرونا را مثل ایران جدی نگرفته بودند ولی الان با رشد امار مبتلایان کمی تا قسمت زیادی وضعیت فرق کرده است. پلیس نظارت هایی را در خیابان ها و اماکن مختلف شهری برای رعایت مقررات و دستورالعمل های وضعیت فوق العاده انجام می دهد و برای هر منطقه نیز یک نفر بعنوان فرمانده  انتخاب شده است. هر از چندگاهی نیز گزارش هایی درسایت ها درخصوص جریمه افرادی که  مقررات را جدی نگرفته و نقض کرده اند منتشر می شود. به عنوان نمونه براساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک؛ از ساعت 21 دیشب تا 6 صبح امروز در قرقیزستان 70 نفر بخاطر نقض مقررات وضعیت فوق العاده بازداشت شده اند. از این تعداد 39 نفر از ساکنان بیشکک بوده اند. کمترین آمار مربوط به 14 آوریل  است که در آن تنها 46 نفر( 40 از بیشکک)  بخاطر نقض محدودیت تردد بازداشت شده بودند.

 

نمودار  امار افرادی که از روز اول برقراری حالت فوق العاده در کشور( از 26 مارس تا 16 آوریل) بخاطر نقض مقررات تردد بازداشت و جریمه شده اند.

 

قرقیزها برای مقابله با کرونا تلاش های زیادی مصروف کرده اند و در این موضوع بویژه روی کمک های خارجی حساب بازکرده اند. کشورهای مختلف از چین و ترکیه و روسیه و آمریکا گرفته تا موسسات و بنیادهای مختلفی همچون صندوق بین المللی پول و سوروس..... کمک های قابل توجهی به این کشور کرده اند ولی آنچه مشخصا می توان گفت اینکه زیرساخت های کشورهای آسیای مرکزی  بخصوص قرقیزستان  در بسیاری از حوزه های اجتماعی و خدمات  عمومی و بویزه در حوزه بهداشت و درمان بسیار ضعیف و آسیب پذیر است. در این حوزه ج.ا.ایران از جمله کشورهایی است که دارای امکانات و نیز کادر درمانی و بهداشتی بسیار آبرومندی است و گزارش ها و آمارها هم نشان می دهد در مسئله مبارزه با کرونا تا به امروز توانسته است موفق عمل کند. موفقیتی که تحسین سازمان جهانی بهداشت  را بدنبال داشته است.

از این  نکته مهم نیز نباید غافل شد که ج.ا.ایران امروز همزمان با دو ویروس مبارزه می کند ویروس کرونا و ویروس بزرگتری به نام تحریم. تحریم های حداکثری ظالمانه ای که ایالات متحده علیه ایران بزرگ اعمال کرده است. درکوران تحریم ها و توطئه های دشمنان علیه انقلاب اسلامی؛ مردم ایران آبدیده شده و موفقیت های چشمگیری را به اتکای توان داخلی و دانش جوانان خود کسب نموده اند.. امروز ایران با همه مشکلات کوچک و بزرگ ناشی از تحریم ها و تقابل ها و توطئه های دشمنان؛  حرف های زیادی - در حوزه های درمانی و پزشکی؛ فناوری های نوین ؛سلول های بنیادین؛زیرساخت ها ؛ صنایع مختلف و..... - برای گفتن دارد. 

از همان روزهای اول مطرح شدن جدی کرونا در منطقه ؛ پروازهای هوایی بین الملی و بین کشوری اولین بخش هایی بودند که تحت تاثیر آن قرار گرفتند. این مسئله تنها مختص قرقیزستان نیست و تقریبا تمامی کشورها در زمره اولین اقدامات وتدابیر خود برای مقابله باشیوع کرونا مرزهای هوایی خود را برای ترددهای هوایی بستند( و حتی مرزهای زمینی) . فعلا بخاطر کرونا امکان هیچگونه ترددی از قرقیزستان به سایر کشورها و بالعکس تقریبا وجود ندارد حتی پروازهای روزانه روسیه به بیشکک و اوش( از مقاصد مسکو و نووسیبیرسک)  نیز کلا لغو شده است. تعدادی زیادی از شهروندان قرقیز که خواهان بازگشت به کشورشان هستند در روسیه با مشکل بازگشت مواجه شده اند کما اینکه  برخی دیگر از کشورها نیز برای بازگشت اتباع شان به کشورهای خودد چار مشکلات و محدودیت های مشابه شده  اند که از جمله آنها در حوزه کشورهای سی آی اس می توان مشکلات بازگشت تعدادی از ایرانیان مقیم را مورد اشاره قرار داد.

.............................................................................................................................................................................................

 ............................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................

امیدوار هستیم با تدابیر دولت ها و کشورها ؛ تلاش های کادر بهداشتی و درمانی و همکاری مردم؛  هر چه زودتر این گرفتاری و مشکل- کرونا- از جهان رخت بربندد و مردم کشورها به زندگی و فعالیت های عادی خود برگردند.

قاسمی

رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک


٠٩:٤٠ - 1399/01/28    /    شماره : ٧٤٨٢٠٨    /    تعداد نمایش : ١٤٥خروج