جمعه ٠٨ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 188399
 بازدید امروز : 459
 کل بازدید : 781078
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.5861
ساعت
اخبار > حقیقت همیشه زنده تاریخ. سخنرانی رایزن فرهنگی ایران در میزگرد تاثیردیدگاه های امام خمینی برجهان اسلام


  چاپ        ارسال به دوست

حقیقت همیشه زنده تاریخ. سخنرانی رایزن فرهنگی ایران در میزگرد تاثیردیدگاه های امام خمینی برجهان اسلام

متن سخنرانی  آقای پرویز قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک

 در میزگرد بررسی تاثیر دیدگاه های امام خمینی برجهان اسلام

( ارائه به زبان روسی)

15/3/1399

میهمانان گرامی؛ اساتید ؛ کارشناسان ؛ نویسندگان و اصحاب فرهنگ و هنر حاضر در میزگرد  سلام. در ابتدا به عنوان رایزن فرهنگی ایران از شما تشکر می کنم بخاطر حضور در مراسمی که بمناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود. 

"امام خمینی حقیقت همیشه زنده تاریخ" این عنوانی است که  حضرت آبت الله خامنه ای مقام معظم رهبری در خصوص بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران گفته اند و عنوان مطالب بنده هم همین است که درقالب یادداشت تهیه شده است. در خرداد1368 یران شخصیتی را از دست داد که دیگر مانندی برای او نخواهد یافت . مراسم تشییع اش به عنوان مراسمی با بیشترین تعداد شرکت کننده در کتاب گینس ثبت شد.. به استناد اظهارات مقامات رسمی 10 میلیون و 200 هزار نفر در این مراسم شرکت داشته‌اند که در حدود یک ششم جمعیت آن زمان ایران بوده است. هرسال این موقع ها یعنی حوالی خرداد ایران حال و هوای دیگری دارد. خرداد ماه و درست در نیمه آن- دوستداران و علاقمندانش خود را برای گرامیداشت یاد و نامش و تجدید بیعت با آرمان هایش آماده می کنند. حرم مطهرش هرسال این موقع  ها برای میزبانی خیل عظیم علاقمندانش از گوشه و کنار کشور و حتی از سایر نقاط دنیا آماده می شود. خودم چندین سال پی در پی عضو ستاد بزرگداشت مراسم ارتحال امام بوده ام؛ عضو ستادخارجی و بین المللی اش

این از خوشوقتی و سعادت من و هم نسلی های من بوده که دوره حضور و دوره رهبری امام خمینی در ایران را درک کردیم ؛ حداقل ده سال از این دوره پربرکت را با حضورش؛ رهبری داهیانه  و نفس مسیحایی اش زندگی کردیم؛ ساعت ها مشتاقانه سخنرانی هایش را در دیدارها و  مناسبت های مختلف از رادیو و تلویزیون با شور واشتیاق  و با گوش جان گوش دادیم.  به عینه شاهد عشق مثال زدنی مردم سرزمینم و بخصوص جوانانش به امام رئوف بودم. این عشق و محبت به رهبری در جوانان ایرانی  مثال زدنی بود . این داستان و قصه نیست که در کتابها نوشته باشند  و ما صرفا آنها رال خوانده باشیم. این را به عینه و بلاواسطه  دیدیم . این عشق و علاقه به  حدی بود که با سرانگشت اشاره اش جوانان سرزمین من 8 سال جنگ تحمیلی صدام حسین به نیابت از غرب علیه ایران را پشت سرگذاشتند و با کمترین امکانات اجازه ندادند دشمن تا بن دندان مسلح و مستظهر به حمایت قدرتهای بزرگ  شرق و غرب یک وجب از خاک میهن مان را غصب نماید. همان جوانان آموزش دیده در مکتب امام خمینی بودند و هستند که کشور را در دوران 8 سال جنگ و پس از آن و اینک  در سخت ترین شرایط و تحریم ها که دشمن از آن بعنوان فشار یا تحریم حداکثری یادمی کند؛ اداره می کنند.

 عشق به امام و  تاثیرات آموزه ها و پیامش از جغرافیای ایران فراتر رفته است.  عشق به  او  جغرافیا نمی‌شناسد. میزان تأثیرات و تألمات مسلمانان ایران و جهان در پی رویداد تلخ ارتحال امام به حدی بود که رسانه‌ها و مطبوعات سراسر دنیا رحلت حضرت امام خمینی(ره) را بزرگترین فاجعه و رویداد تاریخ معاصر جهان ذکر کردند. برهمین اساس است که  به زندگی در دوره رهبری اش و حس ملموس و عینی دوره اش افتخار می کنم و به خود می بالم.

 قدرت های بزرگ و دشمنان ریز و درشت نمی خواستند انقلاب امام به مسیر خود ادامه دهد و تمام تلاش خود را برای ناکامی و به شکست کشاندن آن بکاربستند ولی همه توطئه ها و نقشه ها بخاطر رهبری داهیانه امام خمینی و وحدت و اتحاد مردم و قرار گرفتن آنها در پشت سر رهبری ناکام ماند.  صحبت از توکل و ایمان و اراده شخصیت و مبارز دوراندیشی است که  قبل ازانقلاب و زمان شاه می گفت طرفداران من در رحم مادرانشان هستند و چه زیبا این گفته و فرمایش ایشان درسالهای پس از انقلاب و امروز در غیاب و فقدان ایشان تعبیر شده است.

کشتی انقلاب همچنان و بااطمینان به حرکت خود ادامه می دهد و پیام و آموزه های امام و انقلاب اسلامی اش  و امواج بیداری آن امروزه  در جهان الهام بخش بسیاری از مبارزات و نهضت های اسلامی و آزادیبخش شده است.  دوسال پیش را بیاد اورید زمانی که ایران اسلامی خود را برای جشن های چهلمین سال انقلابش  اماده می کرد. توئیت وزیرخارجه وقت امریکا را می گویم که نوشت  انقلاب اسلامی ایران  چهلمین سال خود را نخواهد دید.  ما امروز درچهل و دومین سال انقلابمان در شرایط خوب منطقه ای و بین المللی قرار داریم. درست است مشکلات هست ؛ سنگ اندازی ها هست ولی مهم این است که انقلاب با هدایت و رهبری مقام معظم رهبری؛  راه امام خمینی را پرقدرت تر از گذشته ادامه می دهد. همان راهی را که رهبر معظم انقلاب در خصوصش گفته اند :" نام او پرچم این انقلاب و راه او راه این انقلاب و اهداف او اهـداف ایـن انـقـلاب اسـت . راه او راه مـا، هـدف او هـدف مـا، و رهـنـمـود او مشعل فروزنده ماست ".


٠٢:٠٧ - 1399/03/17    /    شماره : ٧٥٢١٣١    /    تعداد نمایش : ٣٥٣خروج