جمعه ٠٨ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 188411
 بازدید امروز : 475
 کل بازدید : 781094
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 2.2201
ساعت
اخبار > شخصیت فعال اجتماعی قرقیزستان: ایران علیرغم تمامی مشکلات روی پای خود ایستاده است به دلیل تحریم ها چیزی در این کشورمتوقف نشده است


  چاپ        ارسال به دوست

شخصیت فعال اجتماعی قرقیزستان: ایران علیرغم تمامی مشکلات روی پای خود ایستاده است به دلیل تحریم ها چیزی در این کشورمتوقف نشده است

در میزگرد بررسی تاثیر دیدگاه های امام خمینی بر جهان اسلام که در تاریخ15/3/1399 و   در سی و یکمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در بیشکک برگزار شد؛ شخصیت های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی قرقیزستان ازجمله تعدادی از نمایندگان سابق پارلمان، رییس سابق پارلمان وسفیر اسبق قرقیزستان درایران، رییس دانشگاه آرابایف، نمایندگانی از دانشگاههای دولتی بیشکک و اسلاویانی،  تعدادی از فعالان اجتماعی ؛نویسندگان و مترجمان و نیز نمایندگان رسانه های گروهی و .....حضور داشته و در سخنرانی ها و مقالات خود ؛ افکار، اندیشه ها و دیدگاه های  حضرت امام خمینی (ره)  و تاثیرات آن برجهان اسلام را مورد بررسی وتبادل نظرقرار دادند.

تورسونبای بکیراولو سفیرسابق قرقیزستان  درمالزی ؛ نماینده سابق پارلمان و از فعالان اجتماعی سیاسی قرقیز از جمله سخنرانان این میزگرد بود. بکیراولو درابتدای سخنرانی خود از ایتکه توفیق نداشته شخصا در زمان حیات امام خمینی با ایشان ملاقات نماید ؛گفت:  "من بسیار متاسف هستم که نتوانسته ام در زمان حیات امام خمینی ایشان را ملاقات کنم، اما توانستم در مراسم سالگرد ارتحال ایشان در راس هیات قرقیزی به ایران سفر کنم. گفته ها و نحوه زندگی ایشان بسیار بر روی من تاثیر گذاشت".

وی در ادامه جمله ای از حضرت امام  را برای شرکت کنندگان درمیزگرد یادآورشد :" زمانی که امام خمینی کشور را ترک می کردند گفتند سربازان من در گهواره هستند و زمانی که من بازگشتم در کنفرانسی گفتم جوانان قرقیزستان کجا هستید؟ " و در ارتباط با نامه امام خمینی (ره) به گورباچف نیز اظهارعقیده نمود که اگر گورباچف حرف امام را قبول می کردند کل آسیای مرکزی از وی حمایت می کردند.

تورسونبای بکیراولو  مراسم روز جهانی قدس که همه ساله و در آخرین جمعه  ماه مبارک به ابتکار حضرت امام برگزارمی شود را مورد اشاره قرار داد و گفت: " امام خمینی درباره صهیونیست ها نیز درست می گفتند که اسرائیل با گروه های عربی همکاری می کند و وحدت در میان امت های اسلامی وجود ندارد و متاسفانه ایده امام در مورد فلسطین اجرا نمی شود و نیاز است که مسلمانان با یکدیگر متحد شوند. به لطف وی جمعه آخر ماه رمضان روز قدس نامیده می شود. که این ایده وی در جهان اسلام به صورت همه گیر حمایت می شود.

باید نکات مشترک را یافت و امروز مشکلات جهانی نیاز به همکاری جهانی دارد و به دلیل دشمنان مشترک نیاز به اتحاد داریم. ایران علیرغم تمامی مشکلات روی پای خود ایستاده است به دلیل تحریم ها چیزی در این کشورمتوقف نشده است. قرقیزستان با وجودی که تحت تحریم هیچ کشوری قرار ندارد به اندازه ایران رشد نکرده است.


١٧:٥٠ - 1399/03/17    /    شماره : ٧٥٢٢٠٤    /    تعداد نمایش : ٣١٧خروج