پنج شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٨
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید. لطفا نقطه نظرات؛ پیشنهادات و انتقادات خود را در خصوص مطالب و محتوای این پایگاه از طریق منو " ارتباط با ما" گزینه" فرم ارتباط" برای ما ارسال فرمایید. با تشکر
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (6%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (2%)

6


تعداد کل اراء :(218)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 181313
 بازدید امروز : 55
 کل بازدید : 589471
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.3125
ساعت
اخبار فرهنگی ایران و قرقیزستان


اسلام نباید در قرقیزستان ایزوله شود. این کار اشتباه و خطرناک است.
پس از استقلال چمهوری قرقیزستان جریان های جدید دینی وارد این کشو شدند. در میان آنان هم جریان های مختلف مسیحی وجود دارد و هم جریان ها و جنبش های مختلف اسلامی که متمایز از آن چیزی هستند که در بین قرقیزها بعنوان اسلام سنتی شناخته و مورد پذیرش قرار گرفته است. همه اینها منجر به این شد که در کشور کوچک کوهستانی قرقیزستان که تنوع قومی را از دوران شوروی با خود به ارث برده بود ؛ تنوع دینی نیز شکل بگیرد. این تنوع در قرقیزستان اکنون در مقایسه با همسایگان آسیای مرکزی اش در حال رشد می باشد دلیل آن هم این است که دولت مدت ها تقریبا هیچ نظارت و کنترلی بر این حوزه نداشته است.
 ١٣:٤٥ - 1398/06/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
در دیدار رایزن فرهنگی ایران در بیشکک با رئیس کتابخانه کودکان و نوجوانان قرقیزستان ضرورت رونق بخشیدن به فعالیت های مرکز ایرانشناسی فردوسی مورد تاکید قرار گرفت.
بمنظور رونق بخشیدن به فعالیت های فرهنگی و آموزشی مرکز ایرانشناسی فردوسی وابسته به ایران در کتابخانه کودکان و نوجوانان قرقیزستان؛ روز چهارشنبه 6/6/98 آقای پرویز قاسمی رایزن فرهنگی ایران در بیشکک با رزا سلطان قاضی یوا رئیس کتابخانه مذکور دیدار و گفتگو نمود.
 ٢١:٤٠ - 1398/06/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
بررسی آسیب های اجتماعی و ناهنجاریهای اخلاقی در جانعه قرقیزستان
در هیج یک از کشورهای جهان نمی توان جامعه ای پیدا کرد که دچار آسیب اجتماعی نشده باشد و یا می توان گفت که وقتی یک جامعه وجود دارد آسیب همراه با آن نیز وجود دارد و این تنها مختص قرقیزستان نیست. سیستم آموزشی ناسالم و بی عدالتی های نظام آموزشی، تضعیف نظام خانواده، فقر مادی، دگرگونی ارزش ها و تغییرات اجتماعی و فرهنگی، خشونت های ساختاری و بنیادی در یک جامعه مثل کتک زدن کودکان، تولید فیلم های ترسناک، همسر آزاری و غیره مهمترین عوامل ایجاد آسیب اجتماعی هستند.
 ١٤:٠٠ - 1398/05/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
بررسی وضعیت و جایگاه زبان روسی در قرقیزستان
از سال 1991 در جمهوری قرقیزستان ؛ حوزه فرهنگ و نامه نگاری به سوی زبان قرقیزی، علم، آموزش و فناوری به سوی زبان های انگلیسی و چینی و دین، فرهنگ و آموزش به سوی زبان عربی گرایش پیدا کرده است.
 ٠٩:٠٠ - 1398/05/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
نگاهی به زندگی و آثار علی‌قول عثمان ‌اف، نخستین ستاره شعر قرقیز
علی قول عثمان اف شاعر کلاسیک، مترجم و نمایشنامه نویس برجسته قرقیزستان است. او متولد 21 مارس سال 1915 در روستای کپتال اریک منطقه پانفیلوف استان چوی قرقیزستان است. تاریخ وفاتش بر اساس آنچه در بیوگرافی اش بچشم می خورد 12 دسامبر سال 1950 در شهر فرونزه – بیشکک فعلی- می باشد. به پاس خدمات و نقشی که علی قول عثمان اف در توسعه ادبیات ملی قرقیزستان داشته است؛ دولت جمهوری قرقیزستان طی مصوبه شماره 173 مورخه 1 آوریل 2015 میلادی نام کتابخانه ملی این کشور را به نام کتابخانه ملی علی قول عثمان اف تغییر نام داد.
 ٠٨:٥٩ - 1398/05/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
بررسی مسائل و مشکلات حوزه ادبیات و نویسندگی در قرقیزستان
در نشستی ویژه در محل اتحادیه نویسندگان جمهوری قرقیزستان؛ مسائل و مشکلات حوزه ادبیات و نویسندگی در این جمهوری مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. در این نشست که عظمت جامانقول اف وزیر فرهنگ، اطلاع رسانی و گردشگری؛ نورلان قالی بیک اف رئیس اتحادیه ملی نویسندگان، رئیس خانه کتاب، جمعی از نویسندگان و شعرا و اهالی فرهنگ جمهوری قرقیزستان حضور داشتند شرکت کنندگان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را در خصوص مشکلات و موانع موجود در این زمینه مطرح نمودند. هزینه های بالای چاپ و نشر در کشور و نبود کتابفروشی دولتی (!) در پایتخت کشور و مراکز استان ها؛ نبود سالن کنفرانس ویژه جلسات اعضای اتحادیه نویسندگان قرقیزستان، برگزاری مراسم رونمایی کتاب و برگزاری جلسات انجمن های ادبی از جمله موانع و مشکلاتی بودند که از سوی شرکت کنندگان در نشست مطرح گردید.
 ٠٨:٣١ - 1398/05/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
156 هزار نفر بیکار در قرقیزستان وجود دارد.
بر اساس مطالعات اخیر کمیته آمار؛ در قرقیزستان 156 هزار نفر بیکار بزرگتر از سن 15 سال به سر می‌برند. بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری در قرقیزستان در سطح 6.2 درصد قرار دارد.
 ٢٣:٥٩ - 1398/04/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
اهمیت سفر روحانی به بیشکک، بعد از دیدار قاطع رهبر انقلاب با آبه
طبعا در این شرایط جدید، کشورهایی با موقعیت ژئوپلیتیک و دغدغه‌های ایدئولوژیک بسیار ویژه مانند ایران، باید طراحی‌های دقیق و چندلایه برای پیشبرد منافع خود در فضای تقابل قدرت‌های جهانی داشته باشند. اهمیت نمادین این سفر، بلافاصله بعد از دیدار رهبر انقلاب با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، در آن‌جاست که عرصه اصلی تقابل و جبهه‌بندی در صحنه بین‌المللی، افول قدرت غرب و احیای دوباره قدرت آسیا است که از یک سو، ایالات متحده فرماندهی اردوگاه غرب را بر عهده دارد و در سمت شرقی، جبهه‌ای با محوریت چین و روسیه شکل گرفته است که در حال حاضر، عرصه اصلی تقابل هم «اقتصاد» است و البته قطعاً این تقابل در زیرپوست وقایع، در حوزه‌های سیاسی و نظامی هم در حال پیشروی است. این را باید در نظر داشت که هم چین و هم روسیه، متحد سنتی و قدیمی جمهوری اسلامی ایران هستند که در دوره قبلی تحریم‌ها، در کنار ایران ایستادند.
 ٠٠:٣١ - 1398/03/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
سفر روحانی به بیشکک آغاز دور جدیدی ازهمکاری‌های دو کشور است.
سفر روحانی به قرقیزستان انگیزه جدیدی برای افزایش همکاری‌های بیشکک-تهران می‌باشد. ضمن آنکه مسائل مربوط به توسعه همکاری‌های سیاسی، تجاری-اقتصادی، تبادلات فرهنگی، فن‌آوری، حمل و نقل و تدارکاتی، امنیتی و مبارزه با تروریسم در دیدارهای دوجانبه با آتامبایف و ژئن‌بک‌اف مورد بحث قرار خواهند گرفت.
 ٠٦:٢٢ - 1398/03/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
درگیری در اوروک: بحث پیرامون حضور سفیر ترکیه در محل رویداد
اخیرا در روستای اوروک منطقه سوکولوک (استان چوی) بین ساکنان محلی به دلیل دعوا بین نوجوانان ترک و قرقیز درگیری روی داد. خبرنگارانی که در اوج درگیری در محل رویداد حضور داشتند از حضور چنگیز کامل فرات، سفیر ترکیه در قرقیزستان خبر دادند.این ابتکار سفیر ترکیه بحث گسترده ای را در رسانه ها و شبکه های اجتماعی قرقیزستان به بار آورد.
 ١٩:٥٠ - 1398/03/18 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>