جمعه ٠٣ خرداد ١٣٩٨
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید. لطفا نقطه نظرات؛ پیشنهادات و انتقادات خود را در خصوص مطالب و محتوای این پایگاه از طریق منو " ارتباط با ما" گزینه" فرم ارتباط" برای ما ارسال فرمایید. با تشکر
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (6%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (2%)

6


تعداد کل اراء :(218)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 168715
 بازدید امروز : 84
 کل بازدید : 559606
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.4844
ساعت
اخبار > شاعر معاصر: شهریار در سرودن شعر ترکی یگانه است


  چاپ        ارسال به دوست

شاعر معاصر: شهریار در سرودن شعر ترکی یگانه است

اسماعیل امینی روز شنبه به مناسبت فرارسیدن 27 شهریور ماه روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد سیدمحمد حسین شهریار در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: اهمیت استاد شهریار در شعر فارسی و ترکی دو مقوله جداگانه است، کسانی که زبان ترکی را خوب بلد هستند متوجه می شوند که شعرهای فارسی و ترکی وی قابل قیاس نیست.
وی ادامه داد: شعرهای عاشقانه شهریار تحت تاثیر شاعران بزرگ سبک عراقی و بیشتر حافط است، البته نوآوری های او قابل توجه است، برای اینکه در روزگاری شعر می گوید که شعر نو و پیشنهادهای نیما غزل فارسی را متحول کرده است.
نویسنده کتاب «لبخند سعدی» افزود: گرچه استاد شهریار شاعر شعر نیمایی نیست اما از این دوره و تحولات آن تاثیر گرفته، از جمله اینکه بسیاری از اشعار او روایتگر رخدادهای عینی و زبانی است که خیلی زبان ادیبانه و جدای از زبان مردم نیست.
وی گفت: نیما نیز این بحث را داشت که زبان شعر را به زبان مردم نزدیک کند و در همین راستا تعابیر روزمره در شعر شهریار دیده می شود.
امینی خاطرنشان کرد: با همه اینها شهریار در شعر ترکی، در طراز دیگری است و بدون تردید سرآمد شاعران معاصر ترکی است، یعنی هیچ کسی در طراز او نیست.
وی در پاسخ به این سئوال که شهریار برخلاف بسیاری از شعرا به موضوعات روز نیز در شعر خود پرداخته و آیا این نقطه قوتی از نظر ادبی برای او هست یا نه گفت: اگر از منظر ادبی نگاه کنیم، شعرهایی که به وقایع روز می پردازد خوب نیست، اما اگر از منظر تحلیل اجتماعی نگاه کنیم اینکه یک شاعر در باره وقایع روز چیزی بگوید مهم است.
این استاد دانشگاه همچنین در مورد اینکه جای کدام کار تحقیقی و پژوهشی در زمینه آثار استاد شهریار خالی است، پاسخ داد: در شعر ترکی شهریار که دلبستگی بیشتری به آن دارم باید کار سبک شناسی انجام شود، برای اینکه بسیاری از مجادلات ادبی که از گذشته تا امروز درباره شعر ترکی وجود داشته، با کار سبک شناسانه در شعر بزرگانی چون استاد شهریار پاسخ مناسب خواهد یافت.
امینی گفت: مثلا اینکه وزن طبیعی شعر ترکی کدام است، وزن عروضی یا وزن هجایی؟ زبان متداول شعر ترکی، نوشتاری است یا به زبان گفتاری تمایل بیشتری دارد و موضوعات شعر ترکی کدام است آثار تعلیمی و عرفانی یا آثاری که به زندگی مردم مربوط است؟
نویسنده کتاب «دکتر بازی» یادآور شد: پاسخ بسیاری از این سئوالات در اشعار شهریار داده شده و با تحقیقات بیشتر باید به لحاظ زبانی، بلاغت و اندیشه در شعرهای وی این سئوالات و سئوالات دیگر را پاسخ داد.
سید محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به «شهریار» در سال 1285 در تبریز متولد شد.
وی از جمله شاعران سرآمد معاصر است که به زبان ترکی و فارسی شعر سروده ست.
مهمترین اثر شهریار، منظومه «حیدربابایه سلام» (سلام به حیدربابا) است که از شاهکارهای ادبیات ترکی آذربایجانی به شمار می رود.
غزل «علی ای همای رحمت ...» و «آمدی جانم به قربان ولی حالا چرا...» جز مشهورترین غزل های استاد شهریار است.
استاد شهریار 27 شهریور سال 1367 دارفانی را وداع گفت.


٠٩:٢٦ - 1395/06/27    /    شماره : ٦٥٩٨٣٣    /    تعداد نمایش : ٦٩٢خروج