جمعه ٠٣ خرداد ١٣٩٨
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید. لطفا نقطه نظرات؛ پیشنهادات و انتقادات خود را در خصوص مطالب و محتوای این پایگاه از طریق منو " ارتباط با ما" گزینه" فرم ارتباط" برای ما ارسال فرمایید. با تشکر
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (6%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (2%)

6


تعداد کل اراء :(218)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 168723
 بازدید امروز : 106
 کل بازدید : 559628
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.3281
ساعت
اخبار > جنتی: ایران گفت وگو با ادیان و فرهنگ ها را با هدف نهادینه کردن صلح دردستور کار دارد


  چاپ        ارسال به دوست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجمع جهانی فرهنگ در اندونزی مطرح کرد

جنتی: ایران گفت وگو با ادیان و فرهنگ ها را با هدف نهادینه کردن صلح دردستور کار دارد

به گزارش ایرنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این اجلاس که در مرکز همایش های بین المللی جزیره بالی اندونزی برگزار شد، گفت: کشورم با بهره گیری از پشتوانه تمدنی و فرهنگی دیرینه خود همواره بر اصل گفت وگو تاکید دارد.
وی تنوع فرهنگی را نعمتی خدادادی و ثروت عظیمی دانست که به دلیل ارزش های خاص موجود در آن می تواند سهم سازنده ای در غنای میراث فرهنگی جهان و همچنین گسترش چشم انداز همکاری های مشترک میان ملت ها در قالب گفت وگو میان فرهنگ ها بر عهده گیرد.
جنتی همچنین گفت: مجمع جهانی فرهنگ در بالی می تواند از ظرفیت های موجود در برخی نهادهای فرهنگی بین المللی در مسیر تحقق اهداف خود بهره گیرد.
وی با اشاره به مجمع گفت وگو و همکاری های آسیا که هفته جاری با شرکت دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در بانکوک پایتخت تایلند برگزار شد، این مجمع را از ظرفیت هایی اعلام کرد که مجمع جهانی فرهنگ می تواند از آن بهره گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: این مجمع که برپایه گفت وگو شکل گرفته است سعی دارد فارغ از مباحث و مشاجرات سیاسی، راه های جدیدی را برای ایجاد همکاری های منطقه ای با تمرکز بر مسائل توسعه ای دنبال کند.
وی در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان مسئول پروژه همکاری های فرهنگی این مجمع و با توجه به اهمیت نقش فرهنگ در نزدیکی بین ملت ها و ایجاد همبستگی بین کشورهای آسیایی، مجموعه ای از فعالیت ها و سیاست های فرهنگی را در این زمینه در دست برنامه ریزی و اقدام دارد و می تواند حلقه اتصال و همکاری مشترک این دو مجمع محسوب شود.
جنتی در ادامه تاکید کرد در فضای پرالتهاب بین المللی که انسان معاصر را درگیر چالش ها و منازعات گوناگونی کرده است، ایجاد یک فضای مناسب برای بحث و گفت وگو و ارائه راهکارهای مربوط به تبدیل کردن فرهنگ به بخشی از دستور اخلاقی برای مشارکت، درک و احترام متقابل به یکدیگر و ایجاد یک جامعه جهانی هماهنگ و عدالت محور، حرکتی سازنده و موثر به شمار می آید.
وی با اشاره به تحولات سریع و همه جانبه در جهان و ورود متغیرهای متعدد در صحنه های بین المللی که بر نوع مناسبات و روابط انسان ها تاثیرگذار است، گفت: این تحولات ما را بر آن می دارد تا بیش از هر زمان دیگر با مشارکت و مسئولیت پذیری همه اعضای یونسکو از ظرفیت های مثبت و بالای عنصر فرهنگ به مثابه تکیه گاه و عاملی مستحکم برای امنیت و توسعه پایدار در جهان بهره گیریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه فرهنگ در پس تمام کنش های فردی و اجتماعی پنهان است و بعد ارزشی دارد، گفت: (فرهنگ) خوب و بد را می آموزاند و تذکر می دهد. بعد ادراکی دارد و تمام رفتارهای ما از جمله رفتارهای سیاسی را به نحوی جهت می دهد.
وی در ادامه روند رو به گسترش تعصب و نفرت های غیرمنطقی در قرن بیست و یکم و تجربه روند رو به تزاید تعصب و نفرت را مورد اشاره قرار داد و گفت: نگرش های مذهبی که به درستی بخش جدایی ناپذیر از سنت های فرهنگی جوامع به شمار می آید و آموزه های آن نیز برپایه عدالت، صلح و مدارا پی ریزی شده است، متاسفانه تبدیل به عاملی جهت نفرت انگیزی و منازعه انسان ها با یکدیگر شده است.
جنتی تاکید کرد: این فرآیند نامطلوب علاوه بر مخاطرات و آسیب های جبران ناپذیر، بر هم زننده هماهنگی اجتماعی و فرهنگی و همزیستی فرهنگ ها و تمدن هاست که برپایه تعامل و دادوستد صلح آمیز شکل گرفته است.
وی همچنین به وجود آمدن ظرفیت های جدید سخت افزاری و نرم افزاری که امروزه در تعاملات انسان ها از آن بهره گیری می شود را از دیگر قابلیت های دو وجهی فرهنگ در دنیای معاصر ذکر کرد و گفت: امروزه جهان به دلیل رشد و سرعت فناوری به طور دائم شاهد تولیدات خلق الساعه و بعضا مخاطره آمیز در حوزه فرهنگ است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: این امر جامعه انسانی را به دو جهان موازی یعنی جهان واقعی و جهان مجازی که در آن زندگی و فعالیت اجتماعی عینی و واقعیت های مجازی جریان دارد مواجه ساخته است. در جهان مجازی انسان با جهانی بی مرز، چند فرهنگی و در عین حال برخوردار از فضای واحد با قاعده های خاص و فاقد ضابطه های اطمینان بخش مواجه است.
وی تصریح کرد: این تقسیم بندی که براساس واقعیت و مجاز، مصداق و معنی شکل گرفته است در کنار تغییرات وسیعی که جهانی شدن به وجود آورده است، منشا تکاثر و تراکم تولیدات فرهنگی ملل جهان شده است.
جنتی با اشاره به این که نمادهای بومی در جهان واقعی در معرض چالش های بسیار جدی با نمادهای غیربومی و بیگانه با فرهنگ های دیگر قرار گرفته است، گفت که این امر علاوه بر تاثیرات آن نسبت به هویت های ملی، در ترویج هویت های فراملی همانند افراط گرایی و خشونت تاثیرگذار بوده است.
وی در ادامه گفت: به نظر می رسد درک عمیق کارکرد فرهنگ و ابعاد اخلاقی و ارزشی موجود در آن بر اهمیت گفت وگوی فرهنگی که بر پایه احترام متقابل شکل گرفته باشد تاکید داشته و می تواند به عنوان پیش شرطی برای صلح جهانی، امنیت پایدار و همزیستی صلح آمیز میان ملت ها محسوب شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: ترویج فرهنگ گفت وگو می تواند از طریق کارآمدسازی نظام آموزشی، رسانه ها، تسهیل و ترویج نهضت ترجمه، برگزاری همایش ها و جشنواره ها و سایر مبادلات و همکاری های مشترک در زمینه میراث فرهنگی و تاریخی سامان یابد.
وی ترویج جهانگردی فرهنگی را نیز به مثابه گفت وگوی فرهنگی میان ملت ها دانست و گفت که این ظرفیت علاوه بر تومسعه ارتباطات فرهنگی و آشنایی با تنوع و تکثر فرهنگی موجود در سایر ملل می تواند ارزش های اخلاقی و فرهنگی ملل را در مسیر طراحی و تدوین نظام اخلاقی جهان فعال کرده و فرصت انتقال تجربیات را فراهم کند.
جنتی همچنین در دومین اجلاس وزرای مجمع جهانی فرهنگ که ولی الله محمدی سفیر کشورمان در جاکارتا نیز در آن حضور داشت با اشاره به ویژگی های اندونزی به عنوان بزرگترین کشور اسلامی با تنوع و تکثر فرهنگی و دینی، گفت که این کشور جنوب شرق آسیا با این ویژگی ها می تواند سهم و نقش سازنده و موثری در مسیر تحقق اهداف مجمع جهانی فرهنگ که خود بانی آن بوده است، ایفا کند.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد این اجلاس بتواند تلاش جمعی کشورهای عضو یونسکو را در چارچوب ارزش ها و آرمان های مشترک و اصیل اخلاقی و فرهنگی، در مسیر اعتمادسازی افکار عمومی نسبت به نقش کارساز فرهنگ در رویارویی با چالش ها، خشونت و جنگ بسیج کرده و با اجرایی کردن سیاست ها و اهداف یونسکو، وزن تاثیرگذاری فرهنگ را در حل و فصل چالش ها و بحران های بین المللی بیشتر کند.


١٣:٥٩ - 1395/07/22    /    شماره : ٦٦٢٧٤٣    /    تعداد نمایش : ٨٤٥خروج