دوشنبه ١٠ آذر ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 224431
 بازدید امروز : 19
 کل بازدید : 705256
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.5625
ساعت
اخبار > طراحی نرم افزاری برای نظارت بر نیروگاه های خورشیدی


  چاپ        ارسال به دوست

طراحی نرم افزاری برای نظارت بر نیروگاه های خورشیدی

تولید انرژی نقش کلیدی در توسعه دارد و امروزه کشورها برای رهایی از مضرات انرژی ناشی از سوخت های فسیلی به سوی توسعه انرژی های تجدیدپذیر رو آورده اند؛ طوری که 2.8 از کل نیاز انرژی دنیا را این نوع از انرژی ها تامین می کنند.
انرژی خورشیدی به عنوان یکی از مهم ترین منابع انرژی تجدیدپذیر مطرح است و امروزه چین (18 درصد)، ژاپن (14 درصد)، آلمان و آمریکا (بیش از 13 درصد) برای تامین نیازهای خود به این منبع لایزال الهی روی آورده اند.
ایران ظرفیت خوبی برای تولید انرژی خورشیدی با 300 روز آفتابی دارد. با وجود این، میزان تولید انرژی های تجدیدشونده در مجموع باد، خورشید و زیست توده و ژئومتریک به 420 مگاوات رسیده که با توجه به تولید و نیاز 70 هزار مگاواتی کشور به انرژی رقم زیادی نیست.
اقدامات دولت های یازدهم و دوازدهم برای توسعه انرژی خورشیدی؛ از جمله خرید تضمینی برق تولیدشده از این نیروگاه ها به قیمت 10 برابر فروش برق به مشترکان گام های اولیه ای برای افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی در توسعه انرژی خورشیدی است. اما نیروگاه های خورشیدی خانگی و حتی صنعتی نیاز به انواع پشتیبانی ها دارند.
یک شرکت دانش بنیان واقع در پارک علم و فناوری سمنان برای ارائه این پشتیبانی ها نرم افزاری تولید کرده است که هر فرد یا شرکت دارای نیروگاه خورشیدی می تواند با استفاده از این سامانه از عیوب روی داده در نیروگاه مطلع شود و به نوعی پشتیبانی این نیروگاه ها رانجام می دهد.
نماینده هیات مدیره این شرکت (مدیر پروژه نیروگاه های سولار) روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این نرم افزار در واقع یک سامانه خصوصی است که بعد از احداث نیروگاه، فرد متقاضی به عنوان نماینده صاحب نیروگاه می تواند از آن استفاده کند، بعد از راه اندازی نیروگاه وقتی آماده تولید برق بود با کمک این نرم افزار می توان تولید برق، شرایط محیطی و غیرمحیطی، یا بروز هر نوع مشکل در تبدیل برق و ارسال به شرکت برق منطقه ای مطلع شده و دلیل آن را بررسی و رفع کند.
سپیده صنعتگران افزود: همچنین همه اطلاعات نیروگاه در این نرم افزار ثبت می شود و به این شکل قابل بازیابی است، نماینده نیروگاه همچنین نماینده شرکت مدیر پروژه نیروگاه های سولار می توانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.
وی یکی دیگر از مختصات این نرم افزار را امکان مقایسه نقطه به نقطه نیروگاه ها دانست و افزود: بر این اساس صاحبان نیروگاه می توانند ببینند عملکرد نیروگاه آنها چند درصد بوده و چقدر نسبت به نیروگاه مشابه در منطقه ای نزدیک یا حتی استان دیگر بهتر برق تولید کرده یا روند بدتری داشته است.


٠٨:٠٠ - 1397/07/02    /    شماره : ٧١٢٩٥٢    /    تعداد نمایش : ٣١٩خروج