يکشنبه ٠٩ آذر ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 224385
 بازدید امروز : 245
 کل بازدید : 705152
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.0469
ساعت
اخبار > جشن رسمی نوروز98 در جمهوری قرقیزستان


  چاپ        ارسال به دوست

جشن رسمی نوروز98 در جمهوری قرقیزستان

 

قرقیزها همه ساله به رسم سنت های موجود در این جمهوری آسیای مرکزی در روز  21 مارس برابر با اول فروردین در میدان اصلی شهر بیشکک آلاتو- گردهم می آیند و بطور گسترده و باشکوهی این عید باستانی میراث مشترک منطقه را جشن می گیرند.  جمع شدن در یکی از میادین اصلی شهر برای بزرگداشت نوروز در سطح رسمی تقریبا امروزه در همه جمهوری های آسیای مرکزی مرسوم می باشد.

در همین روز و همزمان با گرامیداشت نوروز که تقریبا تمامی مقامات رسمی جمهوری؛ نمایندگان مراکز دیپلماتیک خارجی ؛ مراکز و موسسات  دولتی و غیردولتی و نمایندگان انجمن ها و گروه های قومی حضور دارند؛ بازارچه خیریه دیپلماتیک نیز دایر بوده و هر یک از کشورها و انجمن ها و موسسات در غرفه های یکسانی که از سوی وزارت امورخارجه قرقیزستان در اختیار انها قرار داده می شود؛ محصولات و صنایع فرهنگی هنری و غذاهای ملی خود را به نمایش می گذارند و فروش حاصله برای مصرف در امور خیریه در اختیار نماینده وزارت امور خارجه قرقیزستان قرار داده می شود.  غرفه جمهوری اسلامی ایران در بازارچه خیریه دیپلماتیک  امسال  قرقیزستان در ردیف دوم و در نزدیکی جایگاه اصلی مراسم قرار داشته است.

در برنامه رسمی جشن نوروز و بازارچه خیریه دیپلماتیک در بیشکک ؛ علاوه بر ایران؛ کشورهای مختلفی همچون ژاپن؛ چین؛ فدراسیون روسیه؛ جمهوری آذربایجان؛ ازبکستان؛ تاجیکستان؛ ترکیه؛ ترکمنستان؛ افغانستان؛ پاکستان؛ اتحادیه اروپا؛ امریکا؛ قزاقستان؛ آلمان؛ کنسولگری افتخاری کشورهای خارجی  و ... حضور داشتند و علاوه بر آن غرفه های چداگانه ای نیز به مجمع ملل قرقیزستان که نمانیدگان اقوام و ملیت های گونانگونی را در خود جای داده است( تاتارها؛  آخیسکاها؛ اویغورها؛ کره ای ها؛ چچنیها ؛ چرکس ها؛و ....) ؛ اختصاص داده شده بود. 

در آغاز رسمی مراسم ؛ وزیر امور خارجه قرقیزستان سخنرانی نمود و جشن نوروز را به مردم قرقیزستان؛  نمایندگان اقوام و ملل حوزه نوروز و نمایندگان مراکز دیپلماتیک خارجی مقیم تبریک گفت. سفرای فدراسیون روسیه و  جمهوری آذربایجان به عنوان میهمانان ویژه و رئیس مجمع اقوام و ملل جمهوری قرقیزستان نیز هر کدام جداگانه در سخنان کوتاهی در مورد نوروز و اهمیت و جایگاه آن سخن گفتند و این روز را به مردم قرقیزستان تبریک گفتند و در ادامه گروه های هنری قرقیزی و گروه های هنری کشورهای شرکت کننده به اجرای برنامه پرداختند. امسال از جمهوری اسلامی ایران گروه هنری به قرقیزستان بمناسبت نوروز اعزام نشده بود و آقای کفاش زاده هنرمند ایرانی که سال هاست در بیشکک مقیم شده است؛ به نمایندگی از کشورمان در این مراسم به اجرای برنامه پرداخت.

لازم به ذکر است که در برگزاری غرفه ایران در بازارچه نوروزی خیریه دیپلماتیک قرقیزستان؛ رایزنی فرهنگی در بیشکک  همکاری تنگاتنگی با سفارت کشورمان داشت و غرفه ایران جزو شلوغ ترین و پرفروش ترین غرفه ها ( با توجه به تهیه و پخت انواع غذاهای ایرانی و ارائه محصولات و صنایع دستی و آثار و کتب در معرفی ایران)  بشمار می رفت.

 


١١:٣٨ - 1398/01/04    /    شماره : ٧٢٥٦٧٤    /    تعداد نمایش : ١٦٣خروج