دوشنبه ١٠ آذر ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 224456
 بازدید امروز : 85
 کل بازدید : 705322
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.8281
ساعت
اخبار > قرقیزستان عید بهار- نوروز- را جشن گرفت.


  چاپ        ارسال به دوست

قرقیزستان عید بهار- نوروز- را جشن گرفت.

 

بیشکک پایتخت قرقیزستان برای یک روز به میدان بزرگ جشن و موسیقی تبدیل شد. قرقیزها مانند بسیاری دیگر از کشورها؛  نوروز-  روز اعتدال بهاری - را جشن گرفتند. در این روز دیپلمات های خارجی نیز در نمایشگاه خیریه نوروزی حضور یافته بودند. ترانه ها و رقص ها. بیشکک گویی به یک میدان بزرگ موسیقی و رقصی تبدیل شده بود. از قبل برگزاری مراسم های فرهنگی بمناسبت نوروز در جاهای مختلف سازماندهی شده بود. برای اینکه فرهنگ و آداب و رسوم ملت های دیگر را ببینید نیازی به سفر ندارید. لباس های سنتی، سوغاتی ها و تغذیه های گوناگون را می توان دید و حتی خرید.

 بیش از 20 نمایندگی  دیپلماتیک در نمایشگاه خیریه بیشکک در این روز-21 مارس- شرکت کرده بود. چنگیز حیدربکوف وزیر امور خارجه قرقیزستان و عزیز سراقماتوف شهردار بیشکک  از جمله میهمانان این مراسم بودند.

خانم دو دیوین سفیر فوق العاده و تام الاختیار کشور چین که در مراسم حضور داشت در مصاحبه اش در این خصوص گفت : "ما در سفارت گروه زنان را داریم. آنان مخصوصا برای این روز سوغات های سنتی و غذاهای سنتی چینی را درست کردند. همه گفتند که غذاهای ما خوشمزه است. خود وزیر هم گفت که بسیار لذیذ است!" دیپلمات ها اظهار داشتند که نوروزجشن منحصر بفردی است. عید نوروز در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت جهانی شده است.

 پرویز قاسمی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری قرقیزستان هم در مصاحبه با خبرگزاری CGTN گفت: "نوروز را نه تنها در قرقیزستان و ایران بلکه در کشورهای مختلف جهان همچون افغانستان، آسیای مرکزی و شبه جزیره بالکان نیز جشن می گیرند و برخی آداب و رسوم مربوط به نوروز در میان ملت های منطقه و حوزه نوروز شبیه همدیگر هستند. به عنوان مثال قرقیزها برای عید نوروز غذایی سنتی به نام سومالوک دارند که همان سمنو در نزد ما ایرانیان است و از جوانه گندم و آرد درست می شود.."  خانم وسیلیک فیرات همسر سفیر فوق العاده و تام الاختیار ترکیه تصریح کرد: "ما جشن همانند این را در ترکیه گرامی می داریم، ولی اینجا در قرقیزستان در سطح دولت و ملی برگزار می شود. ولی ما این جشن را خیلی دوست داریم، چون از بقیه جشن ها تفاوت دارد."خانم ایریا برگ معاون سفیر فوق العاده و تام الاختیار آلمان در قرقیزستان اشاره کرد: "من این جشن را دوست دارم. با این جشن هم بهار فرا می رسد و هم شادی و شادمانی را برای مردم به ارمغان می آورد و فضا را دگرگون و متحول می سازد . در آلمان جشنی مانند نوروز وجود ندارد." ویژگی اصلی نوروز سمنو است. این تغذیه از جوانه گندم و آرد در آستانه جشن درست می شود. روسلان ایزرکوف خبرنگار خبرگزاری CGTN گفت:"شهروندان قرقیزستان-مردم خوشبختی هستند، چون سال نو را در یک سال سه بار از جمله سال نو 31 دسامبر، سال نو طبق تقویم شرقی و سال نو 21 مارس- نوروز جشن می گیرند. جشن بهار مدتهاست که از محدوده و چارچوب یک ملت فراتر رفته است و این روز را  مردم از ملیت های مختلف جشن می گیرند و جلوه های فرهنگ و آداب و رسوم خود را  به نمایش می گذارند."

در تمام نواحی شهر بیشکک کنسرت ها و مراسم های عیدی به مناسبت نوروز برگزار شد و مردم تا پاسی از شب آن را جشن گرفتند.

 


٢٣:٥٨ - 1398/01/14    /    شماره : ٧٢٦١٣٣    /    تعداد نمایش : ١٤٧خروج