شنبه ٢١ تير ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 208417
 بازدید امروز : 98
 کل بازدید : 657500
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.0156
ساعت
اخبار > هلدینگ رسانه ای ترک ائل در قرقیزستان


  چاپ        ارسال به دوست

هلدینگ رسانه ای ترک ائل در قرقیزستان

 

هلدینگ رسانه ای ترک ائل در قرقیزستان

ترک ائل رسانه ای آشنا برای اهل رسانه و اصحاب قلم و بلکه برای مراکز و نهادهای دیپلماتیک خارجی و موسسات و سازمان های مقیم در کشورهای آسیای مرکزی است. دلیل هم دارد: کار بزرگ رسانه ای در قالب هلدینگ؛ همان کاری که متاسفانه ما نکرده ایم بلکه غفلت کرده ایم و یا هم اگر در این عرصه کاری را صورت داده ایم  بصورت حرفه ای و هم افزایانه نبوده است. چه بسا هزینه های زیادی هم برای کار رسانه ای کرده ایم و می کنیم ولی چون حرفه ای نبوده و نیست اثر بخشی لازم را هم نداشته است. البته استثنائاتی هم داریم و انصافا خوش درخشیده اند مثل العالم ؛ پرس تی وی  و چند تای دیگر در غیر حوزه روس زبان و سی آی اس.  خبرگزاری فارس ما در آسیای مرکزی را هم می توان نماد و نمود عینی حضور رسانه ای ایران در این منطقه دانست که البته سابقه حضور و فعالیتش به العالم و پرس تی وی نمی رسد. انصافا  خوب هم کار می کند. این را  کسی که کمی تا قسمتی با زبان روسی آشنائیتی دارد و مدتیست فعالیت های خبرگزاری فارس شعبه آسیای مرکزی  را در شبکه های اجتماعی رصد و دنبال می کند؛ می گوید. ولی علیرغم فعالیت های زیاد و تولید محتواهای خبری خوب به زبان روسی و ایضا قرقیزی؛ هنوز زود است که بتوان از  جایگاه و جای پای ثابت و مستحکم آن در منطقه سخن گفت.

هولدینگ رسانه ای ترک ائل ارتباط و تعامل تنگاتنگی را  با مسئولان و ارگانهای دولتی  قرقیزستان برقرار نموده تا جایی که خود دولت قرقیزستان محل های مختلفی را برای تاسیس و راه اندازی شعبه بیشکک برای انها پیشنهاد نموده است و جالب است که یکی از محل های پیشنهادی در دل ساختمان وزارت اقتصاد قرقیزستان بوده است.  تعامل و ارتباطات ترک ائل تنها به بخش دولتی مربوط نمی شود . مسئولین بنیاد اجتماعی ترک ائل فعالانه در برنامه ها ؛ همایش ها و مراسم های مراکز دیپلماتیک و موسسات و سازمان های مختلف حضور دارند واز برنامه ها و همایش ها و مراسمات انها گزارش و فیلم تهیه و از طریق رسانه های گسترده زنجیره ای خود در سطح منطقه پخش و نشر می کنند و این کار  البته  بر اساس روال مشخص و تعریف شده ای صورت می گیرد : از طریق امضای قرار داد همکاری . رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک نیز از سال ها پیش برای اطلاع رسانی و انعکاس فعالیت ها و برنامه های فرهنگی خود در سطح قرقیزستان و بلکه منطقه قراردادی را با ترک ائل منعقد نموده است. بدنبال تغییر مدیریتی در رایزنی فرهنگی بیشکک از یک سو و پایان مهلت قرار داد امضا شده؛ در حاشیه برنامه نوروزی قرقیزها در روز اول فرودین 98 در میدان اصلی بیشکک- میدان آلاتو- دیدار و آشنایی اولیه ای با حکمه خلیل آوا رئیس و معاون سردبیر و آقای رامیز مشهدی حسنعلی سردبیر هفته نامه ترک ال صورت گرفت و پس از ان بود که قرار دیداری حضوری در رایزنی فرهنگی برای تبادل نظر بیشتر در خصوص فعالیت های بنیاد مذکور و امکان و نحوه ادامه همکاری در دوره جدید گذاشته شد. بر همین اساس و بر اساس هماهنگی صورت گرفته؛ قاسمی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 6/1/98 در محل نمایندگی با مسئولان بنیاد و هلدینگ رسانه ای ترک ائل شعبه بیشکک دیدار و مذاکره نمود. هلدینگ یاد شده صاحب یک ماهنامه ؛ مجله ای به نام "پل زرین Golden Bridge" و خبرگزاری می باشد. تمامی خبرها و گزارش های تهیه شده توسط شعبه قرقیزستان ترک ائل در سطح منطقه آسیای مرکزی و بلکه کشورهای ترک زبان پوشش داده می شود. مسئولان بنیاد یاد شده- حکمه خلیل اوا رئیس و معاون سردبیر و رامیز مشهدی حسنعلی سردبیر هغته نامه ترک ائل در این دیدار از علاقمندی شان به فرهنگ  و هنر ایرانی و نزدیکی قلبی و عاطفی شان با مردم و ملت ایران سخن گفتند و  آمادگی شعبه قرقیزستان ترک ائل را برای تداوم همکاری با رایزنی فرهنگی در زمینه انتشار اخبار ،گزارش ها و فعالیت های رایزنی فرهنگی در شبکه چندرسانه ای خود (تلویزیون، رادیو، خبرگزاری و مطبوعات)  اعلام  نمودند.

قاسمی رایزن فرهنگی کشورمان در بیشکک نیز بر اساس رصد؛ مطالعه و بررسی قبلی خود در خصوص فعالیت های ترک ائل و سوابق همکاری آن با رایزنی فرهنگی؛  از پیشنهاد مسئولان بنیاد برای تمدید قرارداد موجود استقبال نمود و مقرر شد برای شروع همکاری ها در دور جدید برنامه ریزی و تمهید لازم صورت گیرد.

برنامه ها و تولیدات ترک ائل  ساعت 21 روزهای شنبه هر هفته  تحت عنوان " پل دوستی"  از کانال تلویزیون دولتی قرقیزستان - پیرامیدا پخش می شود.

گفتنی است که  ترک ائل دوازدهمین برنامه خود در پیرامیدای قرقیزستان در قالب پل دوستی را به تهیه و پخش گزارشی در خصوص چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران؛ مصاحبه با آقای روزبهانی سفیر ج.ا.ایران در قرقیزستان در خصوص انقلاب اسلامی ایران و دستاوردهای آن در 40 سال گذشته؛ روابط و همکاری های گذشته و موجود بین جمهوری اسلامی ایران وجمهوری  قرقیزستان؛ مسائل و چالش های منطقه ای بخصوص افراط گرایی و تروریسم ؛ روابط اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور؛  اشترکات تاریخی و فرهنگی ایران و قرقیزستان و قرار گرفتن این دو کشور در مسیر جاده ابریشم و .... .... اختصاص داده بود. گزارش ها و منشورات  بنیاد ترک ائل در کشورهای آسیای مرکزی؛ ترکیه، آذربایجان، روسیه و حتی قبرس شمالی توزیع می شود.

 


١١:٥٧ - 1398/02/08    /    شماره : ٧٢٩٢١٢    /    تعداد نمایش : ١٤٦خروج