شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 255944
 بازدید امروز : 99
 کل بازدید : 779110
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 3.2612
ساعت
اخبار > حماسه ماناس بر اساس نسخه چاپ نشده ماناس چی معروف در بیشکک رونمایی شد.


  چاپ        ارسال به دوست

حماسه ماناس بر اساس نسخه چاپ نشده ماناس چی معروف در بیشکک رونمایی شد.

حماسه ماناس بر اساس نسخه چاپ نشده ماناس چی معروف در بیشکک رونمایی شد.

حماسه ماناس براساس نسخه چاپ نشده ماناسچی معروف در دانشگاه علوم انسانی بیشکک رونمایی شد. کتاب ماناس که براساس نسخه مدر مرگن بایف ماناسچی معروف قرقیز که در سال های ۱۹۸۳-۱۸۹۶ در استان چوی زندگی می کرد گردآوری شده بود. از سال ۱۹۹۳ نسخه شامل ۳۹۶۲ صفحه در مرکز نسخ خطی کتابخانه دانشگاه علوم انسانی بیشکک نگهداری می شد. دانشگاه علوم انسانی بیشکک با مشارکت آکادمی بین المللی ترکی روایتی جدید از ماناس ارائه دادند.  

نسخه ماناس از مدر مرگن بایف رویدادی مهم در حوزه ماناس شناسی بوده و دارای اهمیت ویژه علمی می باشد زیرا در گذشته هیچ جا چاپ نشده و دوم اینکه رویدادهایی که در این نسخه آمده در نسخ دیگر نیامده است. به گفته عبدالله موسی اف رئیس دانشگاه علوم انسانی این نسخه از نظر سبکی و عبارات و الفاظ زبانی بسیار غنی و شیوا است.

          در چارچوب این برنامه تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم انسانی بیشکک و آکادمی بین المللی ترکی امضا شد که طبق این تفاهم نامه دانشگاه علوم انسانی عضو هیات تحریریه بین المللی آکادمی ترکی و نماینده رسمی آن در قرقیزستان برگزیده شد. همچنین مرکز فرهنگی-فکری آکادمی بین المللی ترکی نیز در دانشگاه علوم انسانی دایر شده است.

http://kabar.kg/news/v-bishkeke-prezentovali-epos-manas-na-osnove-ranee-ne-publikovavsheisia-rukopisi-izvestnogo-manaschy/


١٢:٥٧ - 1398/02/14    /    شماره : ٧٢٩٦١٨    /    تعداد نمایش : ٢٢٣خروج