شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 255936
 بازدید امروز : 81
 کل بازدید : 779092
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.1831
ساعت
اخبار > همایش «آب زلال برای استان‌ها» در قرقیزستان برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

همایش «آب زلال برای استان‌ها» در قرقیزستان برگزار شد.

 همایش «آب زلال برای استان‌ها» در قرقیزستان برگزار شد.

در تاریخ 23 می سال جاری در بیشکک همایش «آب زلال برای استان‌ها» با حضور سورانبای جیین‌بکوف، رئیس جمهور قرقیزستان برگزار گردید. وی در سخنرانی خود به مشکلات اصلی و اقدامات لازم جهت تأمین استان‌های کشور با آب زلال پرداخت. سوما چاکرابارتی، رئیس بانک توسعه و بازسازی اروپا، آلان پیلو، معاون رئیس بانک مذکور در کشورهای آسیا، ورانیک اولمان، سفیر سوئیس در قرقیزستان، ادوآرد آوار، رئیس نمایندگی اتحادیه اروپا در قرقیزستان و بولورما آمگابازار، نماینده دائم بانک جهانی در قرقیزستان نیز سخنران این همایش بودند.

رئیس جمهوری قرقیزستان در سخنرانی خود با اشاره به این که مسئله آب زلال در کشور مطرح می‌باشد، اظهار داشت: آب زلال اساس سلامتی ملت است، سالانه جهت مبارزه با بیماری‌ها که می‌تواند از طریق آب آشامیدنی سرایت ‌شود بیش از 4.8 میلیارد صوم هزینه می‌گردد. در سال 2018 25 از 653 روستای مختاج به آب زلال به هزینه بودجه دولتی و 17 روستا با حمایت مالی انستیتوهای بین المللی مالی با آب زلال تأمین شد. اگر در سال 2014 از بودجه دولتی برای حل مشکل آب 25 میلیون صوم اختصاص داده شده بود، در سال 2018 این مبلغ تا 250 میلیون صوم افزایش یافت. در حال حاضر امکان افزایش دو برابری این مبلغ بررسی می‌شود.

وی در این باره ادامه داد: در حال حاضر در 20 شهر کشور پروژه‌های بزرگ با ارزش 11.2 میلیارد صوم در چارچوب پروژه «تازا سو» با حمایت بانک توسعه و بازسازی اروپا، اتحادیه اروپا و کنفدراسیون سوئیس تحقق می‌گردد.

رئیس جمهور به خاطر حمایت در تأمین روستاها با آب زلال از  بانک جهانی، بانک توسعه آسیا، بانک سرمایه‌گذاری اروپایی، بانک توسعه اسلامی، بنیاد توسعه صعودی، بنیاد خیریه قطر، بنیاد الصفا و بنیاد السلم ابراز قدردانی کرد.

در چارچوب همایش دو توافق‌نامه بین دولت جمهوری قرقیزستان و بانک توسعه و بازسازی اروپا جهت بهبوددهی سیستم‌های آبیاری به امضاء رسید، مبلغ کل سرمایه‌گذاری دو پروژه بیش از 15 میلیون یورو را تشکیل می‌دهد.

منبع: سایت ریاست جمهوری قرقیزستان

24 می سال 2019


٠١:٥٩ - 1398/03/06    /    شماره : ٧٣٠٨٥٣    /    تعداد نمایش : ٢٧٧خروج