جمعه ٠٨ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 256843
 بازدید امروز : 304
 کل بازدید : 780923
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.6451
ساعت
اخبار > بررسی آسیب های اجتماعی و ناهنجاریهای اخلاقی در جانعه قرقیزستان


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی آسیب های اجتماعی و ناهنجاریهای اخلاقی در جانعه قرقیزستان

بررسی آسیب های اجتماعی و ناهنجارهای اخلاقی در کشور قرقیزستان

عوامل تشدید آسیب های اجتماعی

در هیج یک از کشورهای جهان نمی توان جامعه ای پیدا کرد که دچار آسیب اجتماعی نشده باشد و یا می توان گفت که وقتی یک جامعه وجود دارد آسیب همراه با آن نیز وجود دارد و این تنها مختص قرقیزستان نیست، ولی عوامل متعددی وجود دارد که به صورت کل می توان به سه عامل اصلی از جمله فردی، اجتماعی و شخصیتی اشاره نمود. فاصله زیاد اقتصادی در یک جامعه باعث می شود افراد حس کنند از یکدیگر فاصله دارند، هر اندازه که شبکه تعاملی و ارتباط درست کمتر شکل بگیرد در نتیجه اعتماد اجتماعی کاهش و زمینه آسیب های اجتماعی افزایش پیدا می کند. سیستم آموزشی ناسالم و بی عدالتی های نظام آموزشی، تضعیف نظام خانواده، فقر مادی، دگرگونی ارزش ها و تغییرات اجتماعی و فرهنگی، خشونت های ساختاری و بنیادی در یک جامعه مثل کتک زدن کودکان، تولید فیلم های ترسناک، همسر آزاری و غیره مهمترین عوامل ایجاد آسیب اجتماعی هستند.

-         بیکاری

بر اساس نظرسنجی اجتماعی سازمان بین المللی  Baltic Surveys/The Gallup Organization به نظر قرقیزستانی ها بزرگترین مشکل کشور بیکاری است. 52 درصد پاسخ دهندگان نظرسنجی اجتماعی اینجوری جواب دادند. طبق اطلاعات وزارت توسعه اجتماعی این کشور، در سال 2018 تعداد بیکاران در کشور بیش از 200 هزار نفر و یا 8 درصد جمعیت فعال اقتصادی را تشکیل می داد. در میان آنان تنها 86،9 هزار نفر در اداره خدمات اشتغال ثبت شده اند.

جالب است که مشکلات مانند بی ثباتی، عقب ماندن کشاورزی، مشکلات در مرز و نبود کارخانجات در کشور به نظر پاسخ دهندگان آن قدر مهم نبود.

 با توجه به اینکه سالانه چندین هزار نفر در جستجوی اشتغال و کار عازم خارج از کشور می شوند ، تعداد بیکاران در کشور کاهش می یابد و در این زمینه توسط نهادهای دولتی و خود ریاست جمهوری اقدامات و برنامه های زیادی انجام می گیرد.ولی باید گفت که به خاطر عدم تامین مالی باز هم کفایت کننده نیست.

-         طلاق

بر اساس گزارش کمیته آمار ملی قرقیزستان در سال 2017 دختران سن 25 الی 29 طلاق گرفته اند و اکثریت مردان در سن 30-34 طلاق داده اند. طبق تجربیات، از هر دو زن مطلقه یکی از انها حداکثر دارای سواد در سطح مدرسه می باشد. در سال 2018 حدود 11 هزار کودک طلاق پدر و مادرشان را دیده اند. طبق آمار،  داشتن فرزند مانع طلاق نمی شود. در سال 2018 در قرقیزستان 10434 خانواده از هم جدا شده ند، از میان آنان در استان باتکن 736 خانواده، در استان جلال آباد 1559 خانواده، در استان ایسیک کول 1026 خانواده، استان نارین 520 خانواده، استان اوش 1651 خانواده، استان تلاس 492 خانواده، استان چوی 1814 خانواده و در شهر بیشکک 2163 خانواده از هم جدا شده ند.

در این زمینه سازمان های غیر دولتی، نهادهای محلی کارهای مشاوره ای در میان خانواده های جوان انجام می دهند.

-         اعتیاد

بر اساس گزارش وزارت کشور قرقیزستان، در کشور بیش از 8،5 هزار نفر درگیر مواد مخدر هستند. در حال حاضر افزایش مواد مخدر شیمی مشاهده می شود. در سال های گذشته 86 نوع مواد روانگردان (اسپایس، مواد مخدر مصنوعی جدید) تحت کنترل و به عنوان مواد ممنوع در قرقیزستان ثبت شده است. اکثریت چنین مواد مخدر مصنوعی از آسیای جنوب شرقی وارد قرقیزستان می شود و بیشتر از طریق اینترنت گسترش پیدا می کند.

سالانه مراسم های مختلف در جلوگیری و پیشگیری از مواد مخدر در میان طبقات آسیب پذیر کارهای توضیحاتی و غیره انجام می گردد.

-         کارتن خوابی و ولگردی

   تحقیقات وضعیت فعلی نشان می دهد که تحولاتی که در حال حاضر در جامعه انجام می گردد مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. یکی از آنان رشد کارتن خوابی در میان جوانان زیر سن قانونی است. به عنوان مثال پلیس شهر بیشکک طی سه روز 72 جوان کارتن حواب را که  زیر سن قانونی بوده اند جمع اوری کرده است. در حال حاضر بیشتر در شهر بیشکک تعداد آنان افزایش می یابد.

 

 هر ماه یک بار با حضور پلیس و نهادهای مربوطه مجموعه های تجاری، اماکن بازی های کامپیوتری، رستوران ها، قهوه خانه ها و زیر زمین ساختمان ها چک و کنترل می شود. پس از دستگیری با والدین آنها کارهای مشاوره ای انجام می دهند و اگر والدین نداشتند به محل نگهداری ایتام انتقال داده می شوند و شرایط مناسب جهت آموزش و تربیت آنها فراهم می گردد.  

-         فقر

سطح فقر جمعیت قرقیزستان در سال 2018 نسبت به سال 2017 به 3،2 درصد کاهش یافته است و 22،4 درصد از کل جمعیت مردم این کشور را تشکیل داد. سطح فقر در مناطق دورافتاده به 4،8 درصد و در مناطق شهری به 0،4 درصد کاهش یافت. در سال 2018 باز هم بیش از 1 میلیون 429 هزار نفر که 68 درصد آنان ساکنان روستایی هستند در فقر زندگی می کردند.

در سال 2018 سطح فقر شدید 0،6 درصد و یا 35 هزار نفر را تشکیل داد و در میان آنان 84،6 درصد در مناطق دورافتاده زندگی می کردند.

 منابع اصلی درآمدهای مالی جمعیت اشتغال  است که 68،9 درصد را تشکیل داد و در نوبت بعدی حمل و نقل اجتماعی 15، 8 درصد و همچنین درآمدهای از محصولات کشاورزی نیز 11،2 درصد را تشکیل داد.

11،7 درصد درآمدها اشتغال مردم خارج از قرقیزستان می باشد. سهم درآمدهای اشتغال خارج از کشور در استان باتکن 31، 5 درصد، در استان اوش 22،2 درصد، در استان جلال آباد 18،1 درصد، در استان چوی 5،2 درصد و در شهر اوش 4،8 درصد را تشکیل می دهد. درآمدهای مهاجران همچنین به فقر تشدید نیز تاثیر مثتبی دارد.

-         کودکان کار زیر 18 سال

اداره آمبودسمان قرقیزستان اعلام کرده است که در قرقیزستان در حال حاضر کار کودکان زیر 18 سال بیشتر در زمینه های کشاورزی، خدمات و تجارت و همچنین در کارهای کم درآمد گسترش یافته است. اخیرا کارمندان اداره آمبودسمان همکاری با وزارت توسعه اجتماعی و پلیس به بازار بزرگ دوردوی در حومه بیشکک رفتند و کودکان در سن 5 تا 17 را دیدند که کار می کنند. همچنین کودکان زیادی هم بودند که به پدر و مادرشان کمک می کردند.

یکی از مشکلات مهم کشور جذب کودکان زیر سن قانونی به کارهای تشدید می باشد. در ضمن آن حق آنان به کار در شرایط مناسب از بین می رود و همچنین به هنجارهای ملی و بین المللی مطابق نیست. شرایط سخت زندگی، مشکالت مادی خانواده دچار می کنند کودکان و افراد زیر سن قانونی قرقیزستان مدرسه را ترک کنند و در کارهای سخت و کم در آمد کار کنند.

بر اساس گزارش وزارت کشور قرقیزستان اکثریت کودکان که کار می کنند بچه های مهاجران هستند. در اوایل سال 2019 حدود 45 هزار کودک آشکار شد که پدر و مادرشان در روسیه، قزاقستان، ترکیه و کشورهای سایر کار می کنند. کودکان تنها و یا در خانه های نزدیکان، همسایگان زندگی می کند. همچنین مهاجرت داخلی هست که پدر و مادرشان در بیشکک هستند و اطفال در مناطق کشور.

طبق قانون قرقیزستان کمترین سن کودکان برای کار 16 سال است. ضمن آن کودکان 14 ساله می توانند قرارداد اشتغال با توافق پدر و مادر ببندند.

ادامه کار برای افراد زیر سن قانونی بر اساس قانون به عنوان زیر می باشد:

-         برای کارمندان 14 الی 16 ساله- کمتر از 24 ساعت در یک هفته

-         برای کارمندان 16 الی 18 ساله- کمتر از 36 ساعت در یک هفته

علاوه بر این کار روزانه آنان نباید بیش از 5 ساعت باشد. کودکان زیر سن قانونی نمی توانند در کارهای سخت و کارهایی که به سلامتی  انان زیان رسانده و مغایر با آداب و اخلاق باشد؛  کار کنند.کار در شب از 22:00 الی 6 صبح و روزهای تعطیل و جشن ممنوع است.

بیش از 62 درصد کودکان کارهای خانگی را انجام می دهند و بیشتر کودکان سن 14 الی 18 علاوه بر کارهای خانگی در زمینه کشاورزی نیز کار می کنند.   

-         بی عدالتی

یکی از عوامل توسعه و گسترش بی عدالتی اجتماعی فساد می باشد.این معضل در وهله اول تحت تاثیر روابط متقابل بین بخش خصوصی اقتصادی و مردم با نهادها، موسسات و مقامات دولتی ایجاد می شود. بر همه معلوم است که درآمدهای حاصل  از سرمایه منبع بی عدالتی است. عامل کلیدی رشد بی عدالتی و بی عدالتی در جامعه رشوه خوار بودن مقامات، سیاستمداران و تجار می باشد. فساد در واقع مهمترین بخش دولت شده است. منبع اصلی درآمد مقامات دولتی است. بر اساس تحلیل های سازمان بین المللی Transparency International قرقیزستان در میان کشورهای جهان در جایگاه 123 در فساد قرار دارد. همچنین می توان گفت که در ادارات دولتی آدم های پلیدی هستند و جیب های خود را غیر قانونی پر می کنند. حدود 72 پاسخ دهندگان نظرسنجی رشوه می دهند. اندازه رشوه حدودا 5237 صوم است. حجم سالانه بازار فساد 4 میلیارد 356 میلیون صوم را تشکیل می دهد. اگر با کشورهای دیگر مقایسه کنیم تا قرقیزستان سه برابر بیشتر از شهروندان روسیه رشوه می دهد.

روندهای مهاجرتی اوایل سال های 90 قرن گذتشه که با فروپاشی شوروی سابق و برقراری کشورهای استقلال شروع شده است و پس از آن به خاطر وضعیت دشوار اقتصادی در کشور ایجاد شد، عامل دیگری بی عدالتی در جامعه می باشد. به هر حال روندهای مذکور کم کم ثبات تر می شود ولی مهاجرت اشتغال باز هم در سطح بالا قرار دارد. قرقیزستان به کشور تولید کننده مهاجر تبدیل شد.

اصطلاح "بی عدالتی" و "فقر" در اقتصاد رابطه متقابلی دارد. بی عدالتی- نتیجه تقسیم نابرابری منافع جامعه بین طبقات مردم است. همچنین فقر را می توان به عنوان کاهش سطح روشنفکری و توسعه اخلاقی شخصیت شمرد. در این خصوص بی عدالتی جایگاه اجتماعی و فقر وضعیت اقتصادی شخصیت است.

-         رادیکالیزم و افراط گرایی در میان جوانان

جوانان در رویداد رادیکالیزم جایگاه مهمی دارند. حتی اسامی برخی از گروه های تروریستی انعکاس آن است، مثلا، "طالبان" به معنای دانشجویان، "الشباب" به معنای جوانان است. در قرقیزستان مثل کشورهای سایر، جوانان از زندگی سیاسی و اقتصادی جدا هستند: نسل بزرگ در تمام جاهای دولت نشسته اند و جوانان در تصمیمگیری شرکت نمی کنند و به نهادهای دولتی اعتماد ندارند. به همین خاطر برخی از جوانان به شیوه های رادیکالی در مبارزه با نهادهای فعلی دولتی باز می شوند. رادیکالیزم بیشتر در جامعه بی ثبات دارای اقتصاد ضعف مانند قرقیزستان وجود دارد و منجر به بی ثباتی در کشور می شود. اگر دولت به موقع آن را از بین نبرد تا رادیکالیزم به افراط گرایی و تروریسم تبدیل خواهد شد. تحقیقات نشان داد که در میان جوانان حس بی عدالتی مهمترین عامل آسیب پذیری رادیکالیزم است.

جوانان قرقیزستان بی عدالتی اجتماعی و دولتی و سطح بالای فساد در اطراف خود را دیده، بزرگ می شوند.آنها فساد و عدم معنویت را مشکلات اصلی جامعه قرقیزستان می شمارند. موضوع فساد و غارت دولت اساس ایده های رادیکالی اکثریت جوانان هستند. اعضای سازمان های رادیکالیزم جهت جذب جوانان از اینچنین موضوعات سوء استفاده می کنند.

روز به روز تعداد جوانان مذهبی رشد می شود و به اسلام روی می برند. اکثریت جوانان در قرقیزستان از مذاهب و گروه های مشخص تقلید نمی کند، ولی اکثریت جوانان به "تبلیغ جعمت" علاقه دارند. سه گروه ترکی از جمله: خدمت (خیزمت)، نورچیلر و سلیمانچیلر و یک گروه عربی، سلفی در میان جوانان نیز محبوب است. کیفیت پایین هم در آموزش مذهبی و هم در سکولاری عامل منفی افزایش آسیب پذیری می شود.

جایگاه جغرافیایی یک منطقه نیز عامل مهمی است، بر اساس تحلیلات مشاهده می شود که جوانان استان های جنوبی کشور نسبت به جوانان استان های شمالی آسیب پذیر هستند. آسیب پذیرترین دو جا - استان باتکن و شهر اوش می باشد. هر دو روابط شدید بین ملتی و حوادث ناگوار دارند. استان های نارین و ایسیکول ثبات ترین مناطق قرقیزستان می باشد.

اقدامات در راستای کاهش آسیب های اجتماعی

در واقع برای مقابله با بیشتر از مشکلات و آسیب ها در اول باید آن را به رسمیت شناخت. در حال حاضر در قرقیزستان اکثریت موضوعات آسیب های اجتماعی پذیرفته شده است. باید گفت که اقداماتی از قبیل پیشگیری، آموزش، افزایش امکانات و خدمات اجتماع و رفاهی برای خانواده ها و جوان ها جهت افزایش شادی و بالا بردن اعتماد اجتماعی مردم، پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی وجود دارد.  هر اقدامی برای هر گروه سنی انجام نمی گیرد.

مطالعه انحرافات و آسیب شناسی اجتماعی عبارت است از مطالعه و شناخت ریشه بی نظمی های اجتماعی. در حقیقت، آسیب شناسی اجتماعی مطالعه و ریشه یابی بی نظمی ها، ناهنجاری ها و آسیب های نظیر بیکاری، اعتیاد، فقر، خودکشی، طلاق و غیره، همراه با علل و شیوه های پیشگیری و درمان آنها و نیز مطالعه شرایط بیمارگونه و نابسامانی اجتماعی است. به عبارت دیگر، مطالعه خاستگاه اختلال ها، بی نظمی ها و نابسمانی های اجتماعی، آسیب شناسی اجتماعی است، چون اگر در جامعه ای هنجارها مراعات نشود، رفتارها آسیب می بیند، یعنی آسیب زمانی پدید می آید که از هنجارهای مقبول اجتماعی تخلفی صورت پذیرد. عدم پایبندی به هنجارهای اجتماعی موجب پیدایش آسیب اجتماعی است.

همواره و در هر مسئله اجتماعی، پیشگیری بسیار مفید و موثرتر و کم هزینه تر از درمان می باشد. اینک برای پیشگیری از ارتکاب عمل بزهکارانه توسط افراد، به ویژه نوجوانان یا جوانان برنامه دولت قرقیزستان ارائه می شود:

-          هماهنگ كردن بخش هاي عمومي و خصوصي، كه در زمينه پيش‌گيري از وقوع جرم فعاليت دارند؛ مانند نيروي انتظامي، آموزش و پرورش، بهزيستي، امور زندان ها، قوه قضائيه، شهرداري ها، شوراها، امور جوانان و... به منظور اجراي برنامه عملي پيش گيرانه و هماهنگي بيش تر.

-         آگاهي دادن به خانواده ها براي نظارت و كنترل بيشتر آنان بر فرزندان و گوشزد كردن ميزان مجازات جرايم در صورت ارتكاب جرم توسط آنان.

-         اطلاع رساني شفاف رسانه‌هاي جمعي براي تشويق جوانان درباره تسهيلات و فرصت‌هايي كه جامعه براي آنان قرار داده است.

از آنجايي که، بيشترين آسيب هاي ارتکابي از سوي نوجوانان و يا جوانان مي باشد،‌ راهکارهاي ارائه شده نيز براي همين قشر ارائه مي شود. علاوه بر اقدامات پيشگيرانه فوق، شناسايي راهكارهايي براي شناخت نوع مشكلات نوجوانان وجوانان امري لازم و ضروري است. مواردي چند در اين زمينه مطرح است:

-         شناخت نيازهاي رواني و كيفيت ارضاي اين نيازها در شادابي و نشاط فرد بسيار مؤثر است. ارضا نشدن اين نيازها ويا ارضاي ناقص‌آن، اثرات نامطلوب برجاي گذاشته، زندگي رابه‌كام‌فرد تلخ کرده، وي را به انحراف مي كشاند.

-         توجه به مشكلات جسماني فرد، مشكلاتي همچون اختلال در گويايي، بينايي، شنوايي، جسماني و عقب ماندگي ذهني.

-         توجه به مشكلات آموزشي، مانند ناتواني در يادگيري، ترك تحصيل، افت تحصيلي، بي توجهي به تكاليف درسي و تقلب در درس.

-         توجه به مشكلات عاطفي، رواني، همچون افسردگي، خيال بافي، بدبيني، خودكم بيني، خودبزرگ بيني، زود رنجي، خودنمايي، ترس، اضطراب، پرخاشگري، حسادت، كم حرفي و وسواس.

-         توجه به مشكلات اخلاقي، رفتاري همچون تماس تلفني و نامه نگاري با جنس مخالف، معاشرت با جنس مخالف، شركت در مجالس، خود ارضايي، چشم چراني، فرار از منزل، غيبت از مدرسه، اقدام به خودكشي، سرقت، دروغگويي، اعتياد، ولگردي و... .

خانواده‌ها نيز وظايفي در مقابل پيشگيري از جرم و بزهكاري فرزندان خود دارند كه به برخي از آن‌ها اشاره می شود:

-         دوستي با فرزند و حذف فاصله والدين با فرزندان به گونه اي كه آنان به راحتي مشكلات و نيازهاي خود را با والدين مطرح نمایند.

-         ايجاد محيط و بستر مناسب و سازگاري در محيط خانه؛

-         ايجاد بستر مناسب براي احساس امنيت، آرامش، صفا و صميميت و درك متقابل والدين و فرزندان؛

-         توجه به نيازهاي روحي و عاطفي اطفال و نوجوانان و ايجاد فضاي مطلوب و آرام در خانواده؛

علاوه بر خانواده، ساير نهادها از جمله مجموعه حاكميت، آموزش و پرورش، قوه قضائيه، بهزيستي و... نيز در اين زمينه وظايفي دارند كه به برخي از آن ها اشاره مي شود:

-         تقويت ارتباط ميان والدين دانش آموزان با مربيان و عدم واگذاري مسئوليت تربيت فرزندان به مدرسه يا خانواده به تنهايي؛

-         بها دادن به مسئله ترك تحصيل و يا اخراج دانش آموزان از مدرسه و ضرورت ارتباط با خانواده هاي آنان؛

-         ضرورت آشنايي نيروهاي نظامي و انتظامي با انحرافات اجتماعي و نحوه برخورد با آنان؛

-         ايجاد مراكز آموزشي، ورزشي، تفريحي، مشاوره اي براي گذران اوقات فراغت نوجوانان و جوانان؛

-         ايجاد تسهيلات لازم براي جوانان و نوجوانان از قبيل وام ازدواج، وام مسكن، وام اشتغال و غیره؛

 


١٤:٠٠ - 1398/05/31    /    شماره : ٧٣٤٥٨٧    /    تعداد نمایش : ٢٨٥خروج