جمعه ٠٨ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 256905
 بازدید امروز : 441
 کل بازدید : 781060
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.8931
ساعت
اخبار > در دیدار رایزن فرهنگی ایران در بیشکک با رئیس کتابخانه کودکان و نوجوانان قرقیزستان ضرورت رونق بخشیدن به فعالیت های مرکز ایرانشناسی فردوسی مورد تاکید قرار گرفت.


  چاپ        ارسال به دوست

در دیدار رایزن فرهنگی ایران در بیشکک با رئیس کتابخانه کودکان و نوجوانان قرقیزستان ضرورت رونق بخشیدن به فعالیت های مرکز ایرانشناسی فردوسی مورد تاکید قرار گرفت.

 

در دیدار رایزن فرهنگی ایران در بیشکک با رئیس کتابخانه کودکان و نوجوانان قرقیزستان ضرورت رونق بخشیدن به فعالیت های مرکز ایرانشناسی فردوسی مورد تاکید قرار گرفت.

بمنظور رونق بخشیدن به فعالیت های فرهنگی و آموزشی مرکز ایرانشناسی فردوسی وابسته به ایران در کتابخانه کودکان و نوجوانان قرقیزستان؛ روز چهارشنبه 6/6/98 آقای پرویز قاسمی رایزن فرهنگی ایران در بیشکک با رزا سلطان قاضی یوا رئیس کتابخانه مذکور دیدار و گفتگو نمود.

در طبقه دوم کتابخانه کودکان و نوجوانان قرقیزستان ( کتابخانه بایالینا) فضای بسیار خوبی بمساحت 154 مترمربع سال هاست در اختیار ج.ا.ایران می باشد. این مرکزمطالعاتی که در کل جمهوری قرقیزستان از لحاظ وجود آثار کتب؛  منابع فارسی و ایرانشناسی در حوزه های مختلف منحصربفرد می باشد مرکز ایرانشناسی فردوسی نام دارد. مدیریت کتابخانه در طول سال های گذشته همکاری وتعامل خوبی با رایزنی فرهنگی کشورمان در بیشکک داشته است هر چند در اصل این اتاق و مرکز اسما و رسما در ذیل کتابخانه ملی جمهوری قرقیزستان می باشد ولی بعلت کمبود جا در محل کتابخانه ملی؛ برخی مراکز از جمله مرکز ایران و امریکا  کماکان در طبقه دوم همین مکان  استقرار یافته اند. علیرغم اینکه  مرکز ایرانشناسی فردوسی با همت و تلاش رایزنان فرهنگی کشورمان در طول سال های گذشته بخوبی تجهیز شده و منابع غنی زبان فارسی و ایرانشناسی در آن گرداوری شده است؛ متاسفانه فعالیت های فرهنگی در این مرکز در مقایسه با فعالیت های فرهنگی آموزشی سایر کشورها بسیار کم رونق بوده و مدیریت کتابخانه ملی و نیز کتابخانه کودکان و نوجوانان قرقیزستان دراین خصوص بطور جد خواستار قعال شدن طرف ایرانی شده اند. در این راستا و بمنظور بهره برداری بهینه از این موقعیت و ایجاد تحرک و  رونق در  فعالیت های فرهنگی وآموزشی مرکز ایرانشناسی فردوسی بیشکک؛ روز چهارشنبه 6/6/1398 قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک با رزا سلطان قاضی یوا رئیس این کتابخانه دیدار و گفتگو نمود.

در این دیدار نماینده فرهنگی ایران ضمن تشکر از حمایت های مدیریت کتابخانه کودکان و نوجوانان قرقیزستان از مرکز ایرانشناسی فردوسی؛ پیشنهاداتی را بمنظور تقویت فعالیت های آموزشی در این مرکز و جذب مخاطبان و مراجعان بیشتر که یکی از خواست های اصلی رئیس کتابخانه می باشد مطرح نمود. از جمله این پیشنهادات می توان به برنامه رایزنی فرهنگی برای برگزاری کارگاه آموزش خوشنویسی و تذهیب در پاییز سالجاری ( با حمایت اداره کل فرهنگی و امورایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی) و برگزاری دوره بازآموزی مدرسان زبان فارسی قرقیزستان توسط استاد اعزامی زبان فارسی در پاییز سالجاری در همین مرکز ؛ برگزاری شب های شعر درگرامیداشت مفاخر ادبی ایران زمین ؛ برگزاری د.وره های آزاد آموزش زبان فارسی؛ ایجاد گوشه ای در مرکز ایرانشناسی فردوسی برای نمایش آثار صنایع دستی و هنرهای ایرانی؛ تهیه ویترین ایران در طبقه اول ساختمان کتابحانه کودکان ونوجوانان قرقیزستان و در کنار ویترین سایرکشورها (  در این ویترین نمونه آثاری از ادبیات کودک و نوجوان ایران و نیز صنایع دستی و عروسک و ...  به نمایش گذاشته خواهدشد)   و .... را مورد اشاره قرار داد.

 سلطان قاضی یوا رئیس کتابخانه کودکان و نوجوانان قرقیزستان نیز در این دیدار ضمن تشکر از رویکرد جدید نمایندگی فرهنگی به مرکز ایرانشناسی فردوسی؛ ابراز امیدواری نمود که با پیگیری و جدیت رایزنی فرهنگی و اجرای طرح ها و برنامه های پیشنهادی؛   این مرکز در اینده نزدیک بتواند جایگاه خوب و شایسته ای را در نزد مخاطبان قرقیزی بدست اورد.

 در پایان این دیدار هدیه ای از سوی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران به رئیس کتابخانه کودکان و نوجوانان قرقیزستان اعطا گردید.

رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در بیشکک

6  6  98


٢١:٤٠ - 1398/06/06    /    شماره : ٧٣٤٨٦١    /    تعداد نمایش : ١٨٧خروج