جمعه ٠٨ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 256846
 بازدید امروز : 310
 کل بازدید : 780929
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.8631
ساعت
اخبار > اولین دوره بازی های ملی عشایری قرقیزستان در تالاس برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

اولین دوره بازی های ملی عشایری قرقیزستان در تالاس برگزار شد.

 

بازی های ملی عشایر قرقیزستان- سال 2019

نخستین بازی های ملی عشایر جمهوری قرقیزستان از 15 لغایت 21 سپتامبر سال 2019 میلادی در مجموعه تاریخی و فرهنگی "ماناس آردا" استان تالاس برگزار گردید. در مراسم اختتامیه این مراسم در تاریخ 21 سپتامبر ( 30 شهریور98) علاوه بر  سارانبای جئین بیک اف رئیس جمهور قرقیزستان ؛ سفیران و نمایندگان دیپلماتیک و روسای سازمان های بین الملی مقیم در قرقیزستان نیز حضور داشتند. . از ج.ا.ایران ایران؛  قاسمی رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در بیشکک در این برنامه شرکت نموده بود.

رئیس جمهور قرقیزستان در اختتامیه  بازی های ملی عشایر قرقیزستان این بازی ها را به عنوان رویدادی که سال به سال  در تمتم مناطق و استان های کشور توسعه و گسترش خواهد یافت را به فال نیک گرفت و ان را به مردم و بخصوص شرکت کندگان در بازی های مذکور تبریک گفت.

 

 

جئین بیک اف در  سخنترانی خود همچنین گفت: "سومین بازی های جهانی عشایر که سال گذشته در سواحل دریاچه ایسیک کول برگزار شده است، یک رویداد جهانی بود. تمام جوامع جهان آن را به عنوان سهم مردم قرقیزستان به توسعه تمدن جهان عشایری ارزیابی کرده اند. چهارمین بازی های جهانی سال آینده در کشور ترکیه برگزار خواهد شد.." او همچنین اشاره کرد که بازی های جهانی عشایر آینده بزرگی دارد و خوب است که از این به بعد در کشورهای مختلف برگزار شود.

 

علاوه بر این رئیس جمهور گفت که در حال حاضر ورزشکاران قرقیزستان در مسابقات بین المللی در انواع مختلف ورزش های نتیایج خوبی به دست می اورند. .

به گفته رئیس جمهور قرقیزستان، ماموریت اصلی بازی های عشایر قرقیزستان؛ همبستگی مردمان و فرهنگ ها، تقویت گفتگو از طریق ورزش، فراخواندن و دعوت به بشردوستی و مدارا می باشد.

در مسابقات بازی های ملی عشایری در استان تالاس بیش از 700 ورزشکار از هفت استان قرقیزستان شرکت کرده  بودند در محبوبترین نوع ورزش که در این بازی ها بزکشی بود، استان چوی حائز رتبه اول شناخته شد. استان اوش و استان تالاس در جایگاه های دوم و سوم قرار گرفتند بطور کلی در این دور از بازی های ملی عشایر قرقیزستان مسابقات در 7 نوع ورزش برگزار گردید.

طبق اعلام عدیلت عبد غفاراف رئیس آژانس دولتی معماری و ساخت و ساز کشور برای بازسازی  محل و میدان مسابقات بازی های عشایری و برگزاری آن  30 میلیون صوم از بودجه دولت به این امر  اختصاص داده شده بود. حیرت ایمان علی ئف معاون وزیر فرهنگ، اطلاعات و گردشگری قرقیزستان نیز گفت که در چارچوب بازی های ملی عشایر غیر از مسابقات ورزشی بخش فرهنگی از جمله اجرای نمایش های تئاتری، بازارهای سنتی و محلی نیز برنامه ریزی شده بود.

 

شایان ذکر است که بازی های ملی عشایر قرقیزستان  از این به بعد بطور سالانه و بطور دوره ای در استان های این جمهوری برگزار خواهد شد.در اولین دوره این بازی ها در استان تالاس در بخش رسمی؛  غیر از رئیس جمهور؛ نمایندگان پارلمان، نخست وزیر، اعضای دولت، نمایندگان بخش دیپلماتیک و سازمان های بین المللی شرکت کرده بودند.  علاوه بر آن  20 الی 30 هزار نفر از مردم عادی نیز با حضور در محل برگزاری مراسم بازی ها را از نزدیک تماشا نمودند. 

قرقیزستان  تاکنون سه  دوره بازی های جهانی عشایر را در سال 2014، 2016 و 2018 برگزار کرده است. در آخرین بازی های جهانی عشایر نمایندگان بیش از 60 کشور جهان شرکت کرده بودند.

 

سخنرانی رئیس جمهور قرقیزستان در  اختتامیه بازی های ملی عشایر:

هموطنان عزیز!

ما نخستین بازی های ملی عشایر را برگزار کردیم. و امروز در زمین مقدس تالاس که مناس در آن زندگی کرده است قرار داریم.

امروز ما آداب و سنت تاریخی قرقیزها را ادامه و تجدید می نماییم. از ته دل آغاز چنین رویداد مهم را به همه تبریک می گویم.

 

مهمانان گرامی!

برای ما موجب افتخار است که با گشاده دلی در زمین قدیمی قرقیزها، در وطن مناس و چینگیز ایتماتوف از شما استقبال می کنیم.

هموطنان عزیز و مهمانان ارجمند!

سومین بازی های جهانی عشایر که سال گذشته در استان ایسیک کول برگزار شده است، یک حادثه مهم جهانی بوده است. جوامع جهانی این بازی ها را به شایستگی ارزیابی کرد. خوشحال کننده است که بازی های جهانی عشایر در حال حاضر در جهان جایگاه مهم در میراث جهانی فرهنگ معنوی دارد.

هموطنان محترم!

اکثریت مردم قرقیزستان می خواستند، بازی های جهانی عشایر تنها در قرقیزستان برگزار شود و ما آن را در نظر گرفتیم. در این راستاتصمیم گیری شد که از این به بعد بازی های ملی عشایر در هر منطقه کشور برگزار شود. نخستین بازی های ملی عشایر در زمین مقدس تالاس، در گهواره دولت قرقیزستان و وحدت مردم در زمین مناس برگزار شد. سال بعد بازی های ملی عشایر در استان اوش برگزار می شود و اینجوری ادامه خواهد یافت.

شرکت کنندگان عزیز در بازی های عشایر!

اظهار احترام به تاریخ قدیمی مردم قرقیزستان، به فرهنگ و آداب و رسوم سنتی یکی از کلیدی ترین هدف این بازی ها می باشد. همچنین این نماد ادامه مسیر تاریخی اجداد بزرگ ماست، احترام به یاد آنان است. بازی ها به نوبت خود سهم سزاوار به فرهنگ و تمدن عشایر دارد و قرقیزستان خود را به عنوان دارای قدیمی ترین فرهنگ و تمدن عشایر معرفی می کند.

 

جهان بینی عشایر مبنی بر اصول اتحاد انسان و طبیعت است. ما مردمی هستیم که به جهان یک حماسه بزرگی با عنوان "ماناس" را تقدیم کرده ایم. حماسه ماناس را سازمان ملل متحد نه تنها به عنوان میراث معنوی، تاریخی و فرهنگی مردم قرقیزستان بلکه تمام جهانیان تصدیق کرده است. تا به حال هیچ یکی از آثار مردم دیگر چنین جایگاه مهمی را به دست نیاورده اند. منبع اصلی بازی های عشایر جاری از بازی های ملی قرقیزها معروف به بازی های مناس می باشد. به همین خاطر نخستین بازی های ملی در استان تالاس، در مجموعه "مناس آردا" که منبع ارزش های معنوی قرقیزها می باشد، برگزار شد. تالاس- نماد اتحاد، هماهنگی و استقلال مردم قرقیزستان است! در سال 1995 در استان تالاس 1000 سالگرد حماسه "مناس" برگزار شد و امروز در اینجا نمایندگان مناطق مختلف کشورمان جمع شده و شعار "مناس" را به زبان می آورند.

الهی در زمین قدیمی قرقیزها همواره صلح و سعادتمندی باشد!

منبع:

https://www.vb.kg/doc/381062_na_igry_kochevnikov_v_talase_iz_budjeta_vydeleno_30_mln_somov.html

https://www.kp.kg/daily/22946.5/4096251/

http://www.president.kg/ru/sobytiya/15056_fotoreportagh_torghestvennaya_ceremoniya_pervih_nacionalnih_igr_kochevnikov

http://www.president.kg/ru/sobytiya/15054_prezident_sooronbay_gheenbekov_zapoved_manasa_velikodushnogo_o_neobhodimosti_hranit_edinstvo_i_soglasie_aktualna_po_sey_den

https://rus.azattyk.org/a/30166212.html

 

رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک

3  7  98

 


١٥:٠٠ - 1398/07/04    /    شماره : ٧٣٦٣٠٣    /    تعداد نمایش : ٢٤٦خروج