دوشنبه ١٠ آذر ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 224444
 بازدید امروز : 64
 کل بازدید : 705301
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.7969
ساعت
اخبار > مدارس روسی در قرقیزستان


  چاپ        ارسال به دوست

مدارس روسی در قرقیزستان

مدارس روسی در قرقیزستان

بیش از 100 کشور هر سال 5  اکتبر را که در سال 1994 به عنوان روز جهانی معلم نامگذاری شده است؛ جشن می گیرند.

بنا بر گزارش کمیته آمار ملی جمهوری قرقیزستان؛ حدود 9 درصد جمعیت این کشور در زمینه آموزش مشغول هستند. در حال حاضر در قرقیزستان بیش از 4 هزار موسسه آموزشی پرورش خردسالان، آموزش پیش دبستانی، آموزش مقطع ابتدایی، تحصیلات مقطع متوسطه، تحصیلات حرفه ای و تحصیلات مقطع عالی فعال است که در آن حدود 108 هزار استاد و معلم ؛ امور آموزشی یک میلیون و هفتصد هزار دانش آموز و دانشجو را  بر عهده دارند. در حال حاضر در کل جمهوری قرقیزستان 2265 باب مدرسه، 1062 باب مهدکودک، 53 دانشگاه و 131 موسسه آموزشی متوسطه وجود دارد.

در مدارس بیش از 78 هزار معلم فعالیت می نمایند که ازاین تعداد 22 هزار معلم در مناطق شهری و 56 هزارمعلم نیز در مناطق روستایی کارهای اموزشی را بر عهده دارند. در اوایل سال تحصیلی 2018/2019 در کشور 2265 مدرسه وجود داشت. در قرقیزستان شغل معلمی به طو سنتی جزو شغل محسوب می شود. 85 درصد معلم های مدارس قرقیزستان  را زنان تشکیل می دهند و از این آمار28 درصد مدیر و معاون مدیر مدرسه هستند. حدود 87 درصد معلمان مدارس این کشور دارای تحصیلات عالی هستند. همچنین نسبت معلمان به تعداد دانش اموزان  مدارس در قرقیزستان؛ نسبت بالایی را نشان می دهد به ازای 16 دانش آموز  1 معلم. نسبت آماری معلمان  مدارس شهری و روستایی هم تفاوت دارد. اگر بطور تقریبی در یک مدرسه شهری برای هر 20  دانش اموز 1 معلم وجود داشته باشد در مدارس روستایی یک معلم 15 دانش اموز را از لحاظ آموزشی پوشش می دهد.  

به گفته کارشناس بخش آموزش، فرهنگ و ورزش دستگاه دولت قرقیزستان، برای یک دانش آموز سالانه حدود 18 هزار صوم یا 260 دلار هزینه می شود.

بررسی ها نشان می دهد از هر 6  دانشجوی دانشگاه های قرقیزستان  بطور میانگین یک نفر شغل معلمی( مدرس) را انتخاب می کنند. در سال تحصیلی 2019-2018  توسط دانشگاه های این کشور بیش از 5 هزار فارغ التحصیل بعنوان مدرس و معلم بکار گمارده شده اند.

از تعداد  2265 مدرسه قرقیزستان؛ 409  مدرسه حرفه ای و 92 مدرسه خصوصی می باشد.

به گزارش وزارت آموزش و علوم قرقیزستان؛  75 درصد دانش آموزان  این کشور در مدارس قرقیز زبان تحصیل می کنند. به عبارتی دیگر در این کشور 1423 مدرسه زبان قرقیزی وجود دارد.

در قرقیزستان 216 مدرسه روسی، 43 مدرسه ازبکی، 3 مدرسه تاجیکی فعالیت می نماید.  در 551 مدرسه آموزش زبان های مختلط (اکثرا زبان های روسی و قرقیزی) می باشد. در 5 سال اخیر تعداد دانش آموزان 16 درصد افزایش یافته وبه بیش از 1،1 میلیون نفر رسیده است.

زبان روسی در قرقیزستان نقشی کلیدی در تعامل وگفت وگو بین اقوام و ملیت های این کشور دارد. زبان روسی زبان رسمی این جمهوری آسیای مرکزی بشمار می رود.. در جمهوری قرقیزستان می توان در تمام سطوح به زبان روسی تحصیل کرد. بنا بر آمار، حدود 48 درصد جمعیت این کشور به زبان روسی تسلط دارند. اکثریت روس زبانان در شمال قرقیزستان از جمله در شهر بیشک و  استان چوی زندگی می کنند. زبان روسی در زندگی اقتصادی و اجتماعی قرقیزستان جایگاه خود را همچنان حفظ کرده است. ویژگی روس زبانان قرقیزستان این است که اکثریت روس زبانان قرقیزستان معاصر دارای ملیت روس  نیستند. آنها بیشتر قرقیزهایی هستند که زبان اصلی شان روسی شده و همچنین ازبک ها، دونغان ها، اوکراینی ها، کره ای ها، کالمیک ها، اویغورها ، تاجیک ها، ترک ها، کردها، اینگوش ها و غیره می باشند.

همچون دوره  شوروی؛  زبان روسی در سیستم آموزش کشور جایگاه ویژه ای دارد. به طور کل در آموزش متوسطه یا مدرسه ای قرقیزستان حدود 17 درصد دانش اموزان و فراگیران به زبان روسی تحصیل می کنند. تعداد مدارس روس  زبان از سال 2002 تا به حال دو برابر بیشتر شده است. مدارس روس زبان حدود 10 درسد مدرسه های کل کشور را تشکیل می دهد. علاوه بر این تعداد مدرسه های مختلط نیز افزایش یافته است.، در چنین مدارسی هم کلاس های زبان روسی هست و یا برخی از درس ها به زبان روسی تدریس و ارائه می شوند.

لازم به ذکر است که اکثریت مدارس روس زبان در بیشکک، اوش و شهرهای دیگر کشور قرار دارد. در این راستا خود دولت روسیه نیز تلاش می نماید تعداد مدارس روس زبان در قرقیزستان افزایش یابد، به عنوان مثال بهترین فارغ التحصیلان مدارس روس زبان می توانند درس های خود را در بهترین دانشگاه های روسیه ادامه دهند. بنیاد غیر دولتی "روسکی میر" در بیشکک پایتخت قرقیزستان  چند موسسه آموزشی دارد و در آن دوره های آموزشی زبان روسی برگزار می گردد.

همچنین طبق قراردادهای امضا شده بین دوکشور؛ اساتید مدارس روسیه در مدرسه های قرقیزستان تدریس می کنند. به عنوان مثال در چارچوب پروژه مشترک مرکز علمی و فرهنگی روسیه در قرقیزستان و وزارت آموزش و علوم قرقیزستان؛ 17 معلم زبان و ادبیات روسی، فیزیک، ریاضی و اساتید کلاس های ابتدایی روسیه در شهر اوش در سال تحصیلی 2019/2020   به کار تدریس و اموزش مشغول هستند. همچنین در نظر گرفته شده است که در سال تحصیلی آینده تعداد معلمان روسیه در قرقیزستان به دو برابر افزایش یابد.

درتاریخ دوم سپتامبر سال 2019 مدرسه"گازپروم قرقیزستان" با حضور سورونبای جئین بیک اف  رئیس جمهور؛ عزیزسوراخماتوف شهردار بیشک و ویتالی مارکیلوف معاون هیئت رئیسه شرکت "گازپروم"بطور رسمی افتتاح گردید.  این مدرسه طبق اسنانداردهای بین المللی برای 960 دانش آموز احداث شده است.  مدرسه گازپروم قرقیزستان شامل 33 کلاس آموزشی و  55 معلم ( دارای دیپلم قرقیزی و روسی) می باشد.

رئیس جمهور قرقیزستان طی سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه این مدرسه اعلام کرد که مدرسه گازپروم  بزرگترین پروژه در زمینه آموزش مدرسه ای بین قرقیزستان و روسیه است و ابر از امیدواری کرد که چنین موسسات آموزشی در مناطق قرقیزستان نیز افزایش یابد. آموزش در این مدرسه تنها به زبان روسی می باشد و در هر کلاس حداکثر 28 دانش آموز خواهد بود. برای احداث این مدرسه بیش از 1 میلیارد روبل اختصاص شده است. آموزش در مدرسه در سه زمینه اصلی: فیزیک- ریاضی، شیمی-؛ بیولوژی و اطلاعاتی- تکنولوژی برگزار می شود.

 

منابع:

1.    https://24.kg/obschestvo/77108_tolko_216_shkol_vkyirgyizstane_srusskim_yazyikom_obucheniya_/

2.    http://bilim.akipress.org/ru/news:1569855/?from=bilim&place=cat

3.    http://bilim.akipress.org/ru/news:1569845/?from=bilim&place=cat

4.    https://edu.gov.kg/ru/

5.    http://isuo.edu.gov.kg/shkola/

6.    http://bilim.akipress.org/ru/news:1559418/?from=bilim&place=cat

7.    https://kaktus.media/doc/397160_shkola_gazprom_kyrgyzstan_oficialno_otkryla_svoi_dveri_dlia_ychashihsia.html

رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک

22  7  1398


٠٨:٢٦ - 1398/07/26    /    شماره : ٧٣٧٢٥١    /    تعداد نمایش : ٢٩١خروج