يکشنبه ٠٩ آذر ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 224389
 بازدید امروز : 251
 کل بازدید : 705158
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.2656
ساعت
اخبار > نمایشگاه کتاب ؛ اقلام فرهنگی و صنایع دستی ایران در کتابخانه ملی قرقیزستان


  چاپ        ارسال به دوست

نمایشگاه کتاب ؛ اقلام فرهنگی و صنایع دستی ایران در کتابخانه ملی قرقیزستان

بمناسبت هفته کتاب در ج.ا.ایران و در چارچوب برنامه " شبی با کتاب-2019 بیشکک"

صورت گرفت:

نمایشگاه کتاب ؛ اقلام فرهنگی و صنایع دستی ایران در کتابخانه ملی قرقیزستان

کتابخانه ملی جمهوری قرقیزستان موسوم به علی قل عثمان اف مراسم سالانه اجتماعی و فرهنگی خو.د موسوم به "شبی با کتاب" ( بیبلیانوچ) را  با موضوع "کتاب و کتابخوانی در عصر دیجیتال"  در تاریخ 1/9/1398 (  22 نوامبر سال 2019 ) برگزار کرد.  دفتر نمایندگی الهدی در بیشکک با حمایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان در چارچوب این برنامه و همزمان با بیست و هفتمین دوره هفته کتاب در ج.ا. ایران و اولین هفته زبان  و ادبیات فارسی در قرقیزستان در این رویداد فرهنگی شرکت نمود. بیش از 180 عنوان کتاب به زبان های فارسی؛ روسی و قرقیزی در موضوعات مختلف تاریخ؛ ادبیات ؛ رمان ؛ شعر ؛ اجتماعی  و فرهنگی ایران بهمراه اقلام فرهنگی از جمله تابلوهای فرش و صنایع دستی ایران در این نمایشگاه به معرض دید عموم گذاشته شده بود.  با تمهید صورت گرفته  در مراسم رسمی افتتاحیه  بیبلیانوچ بیشکک و نمایشگاه کتاب کشورمان؛ همچنین شاهنامه خوانی به زبان های فارسی و روسی توسط فاطمه محمدی دانش اموز ایرانی- قرقیزی و موسیقی ایرانی توسط حامدکفاش زاده هنرمند ایرانی مقیم قرقیزستان  نیز به اجرا در امد.

مراسم شبی با کتاب- بیشکک 2019 توسط کتابخانه ملی قرقیزستان و با همکاری نویسندگان و شاعران، انتشاراتی ها و کتابفروشی ها؛  گروه های هنرمندان، سفارتخانه ها، سازمان های بین المللی و اجتماعی، نهادهای دولتی و  مراکز ملی و فرهنگی برگزار گردید ؛ مراسمی که در چارچوب آن ملاقات های ادبی، اجرای نمایش، کلاس های پیشرفته، نمایشگاه، مسابقات ادبی، بازی ها، تماشای فیلم و ویدیوها، کنسرت و غیره  در نظر گرفته شده بود.

به گفته دست اندرکاران ؛ در چارچوب این مراسم  بیش از 60  برنامه همزمان پیش بینی شده بود؛ ملاقات های ادبی با برندگان جایزه ادبی موسوم به علی قل عثمان اف، دیدار با موسی اولو تالابیغ حماسی خوان معروف ، آشنایی با بخش دیجیتال کتابخانه ملی و  کتابخانه الکترونیکی، بخش خوانش آنلاین، کارگاه های اموزش خوشنویسی چینی و نقاشی، بازی در سازهای سنتی، نمایش فیلم کره ای، اهدای کتب و آثار ادبی از سوی وزارت فرهنگ ترکیه به کتابخانه ملی ؛  نمایشگاه کتاب "الو تالار" و "قیرلند"( سرزمین قرقیزستان) و نمایشگاه های مختلف کتاب از جمله نمایشگاه کتاب، اقلام فرهنگی و صنایع دستی و تابلو های فرش و آثار دیدنی ایران از جمله مهمترین برنامه هایی بودند که  در طول یک روز برگزاری برنامه "شبی با کتاب- 2019 بیشکک" به مرحله اجرا در امدند. البته نمایشگاه کتاب ؛ اقلام فرهنگی و صنایع دستی کشورمان بر اساس هماهنگی صورت گرفته با کتابخانه ملی قرقیزستان تا آخر آذرماه همچنان بر روی علاقمندان و مراجعان  باز  و دایر  خواهد بود .  

در جشن اجتماعی و فرهنگی "بیبلیانوچ-2019" نمایندگان دفتر ریاست جمهوری، دولت جمهوری قرقیزستان، نمایندگان پارلمان قرقیزستان، وزارتخانه ها و نهاد های دولتی، سفارتخانه ها، سازمان های اجتماعی و بین المللی، کارمندان علمی، فعالان فرهنگی و هنری، دانشجویان و دانش آموزان، رسانه ها و علاقه مندان کتاب شرکت نموده بودند.

در افتتاحیه  مراسم  شبی با کتاب-بیشکک 2019 و نمایشگاه کتاب کشورمان؛ جیلدیز باگاشیوا رئیس کتابخانه ملی قرقیزستان از تمام شرکت کنندگان سپاسگزاری کرد و باختصار به تببین نقش کتاب و هدف از برگزاری چنین مراسمی در عصر دیچیتال پرداخت.   قادربیگ اف نورجیگیت معاون وزیر فرهنگ، اطلاعات و گردشگری قرقیزستان، پرویز قاسمی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک و  علی مسلو رئیس سازمان همکاری و هماهنگی ترکیه در قرقیزستان از دیگر سخنرانان مراسم افتتاحیه بودند.

پرویز قاسمی رایزن فرهنگی محترم سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک نیز در سخنرانی  خود اهتمام رئیس کتابخانه ملی قرقیزستان برای برگزاری سالانه برنامه "شبی با کتاب" بمنظور جلب توجه بیشتر  عامه مردم به کتاب و کتابخوانی را ستود و همزمانی این برنامه با بیست و هفتمین دوره هفته کتاب در ج.ا.ایران و  اولین هفته زبان وادبیات فارسی در قرقیزستان را به فال نیک گرفت و در ادامه  به زبان روسی اطلاعات  و گزارشی اماری از وضعیت چاپ و انتشار کتاب در ایران؛  هفته کتاب  و ویژه برنامه های مراکز و موسسات و نهادهای مسئول درایران در ارتباط با هفته کتاب و نیز آثار به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه کتاب و اقلام فرهنگی کشورمان در  کتابخانه ملی قرقیزستان ارائه نمود.

لازم به ذکر است که کتابخانه ملی قرقیزستان بزرگترین مرکز فرهنگی، آموزشی و اطلاعات جمهوری قرقیزستان می باشد و  از سال 2013 همه ساله جشن اجتماعی و فرهنگی "شبی با کتاب" در ان برگزار می نماید. در جشن کتاب کتابخانه ملی ؛ در های  بخش های مختلف کتابخانه تا پاسی از شب بر روی علاقمندان و مراجعان باز می باشد.  هدف از این مراسم توسعه فرهنگ  کتابخوانی و ایجاد و احیای علاقه به کتاب در میان جوانان و همچنین جذب خوانندگان به کتابخانه می باشد.

 

گفتنی است بمناسبت هفته کتاب در ج.ا.ایران ؛ رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران  و نمایندگی موسسه الهدی در قرقیزستان؛ علاوه بر برپایی  نمایشگاه کتاب؛ اقلام فرهنگی و صنایع دستی ایران در کتابخانه ملی قرقیزستان؛ برنامه های دیگری را نیز برگزار نمود که از جمله آنها می توان به مشارکت در  برگزاری مسابقه کتابخوانی در بین دانش اموزان مجتمع اموزشی امام خمینی بیشکک با حضور و سخنرانی دکتر رضا مرادصحرایی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی و اهدای جوایز به برندگان مسابقه؛ اهدای 50 عنوان کتاب به کتابخانه مجتمع آموزشی  امام خمینی بیشکک؛  تهیه  گزارشی در خصوص هفته کتاب و وضعیت چاپ و نشر کتاب  در ایران و پخش از رادیو الماس قرقیزستان ؛ترجمه و  انتشار گزارشی در خصوص هفته کتاب در ایران در یکی از سایت های قرقیز زبان و .... را مورد اشاره قرار داد. 

رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران و نمایندگی موسسه  الهدی  در قرقیزستان

5 آذر1398


٢٣:١٧ - 1398/09/16    /    شماره : ٧٣٩٥٢٨    /    تعداد نمایش : ١٩٦خروج