دوشنبه ١٠ آذر ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 224438
 بازدید امروز : 52
 کل بازدید : 705289
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.1875
ساعت
اخبار > اعطای نشان تقدیر دانشگاه دولتی بیشکک به رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان


  چاپ        ارسال به دوست

اعطای نشان تقدیر دانشگاه دولتی بیشکک به رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان

 

اعطای نشان تقدیر دانشگاه دولتی بیشکک

 به رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان 

دانشگاه دولتی بیشکک به پاس تعاملات و همکاری های خوب و سازنده بین رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در قرقیزستان و دانشگاه مذکور در طول ماه های اخیر و در دوره مدیریت جدید رایزنی فرهنگی ؛ مدال و نشان تقدیر این دانشگاه را در روز دوشنبه 6/9/1398 به آقای پرویز قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان اعطا نمود.

این دانشگاه که اخیرا نام خود را از دانشگاه دولتی علوم انسانی به دانشگاه دولتی بیشکک تغییر داده و هفته گذشته چهل سالگی خود را جشن گرفت ؛ از جمله معتبرترین دانشگاه های قرقیزستان بوده و  مهمترین کانون و مرکز اصلی تدریس و آموزش زبان فارسی در این جمهوری محسوب می شود.  زبان فارسی از سال 1992 در انستیتو شرقشناسی و روابط بین الملل این دانشگاه آموزش داده می شود. آموزش زبان فارسی در دانشگاه های قرقیزستان و بخصوص

دانشگاه دولتی بیشکک در طول سال های گذشته همواره مورد حمایت سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بوده و خود مسئولان دانشگاه نیز  بارها این حمایت ها را مورد اشاره قرار داده اند. تعامل و ارتباط سازنده با انستیتو شرقشناسی و روابط بین الملل دانشگاه دولتی بیشکک در طول 8 ماه گذشته یعنی در دوره جدید مدیریتی نمایندگی بیش از گذشته مورد توجه و اهتمام قرار گرفته است. برگزاری اولین هفته زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان از 20 لغایت 26 آبان سال 1398 با حضور دکتر رضا مراد صحرایی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی و اجرای برنامه های مختلف و متنوع در حوزه زبان فارسی با ابتکار رایزنی فرهنگی ؛ مشارکت دانشگاه دولتی بیشکک و حمایت بنیاد سعدی از جمله مهمترین اقدامات قابل ذکر در این زمینه می باشد. برگزاری اولین دوره بازآموزی استادان زبان فارسی قرقیزستان در دانشگاه دولتی بیشکک ؛ برگزاری برنامه های فرهنگی- ادبی  و شب های شعر  در انستیتو شرقشناسی و روابط بین الملل دانشگاه دولتی بیشکک؛  بازدیدهای دوره ای از کلاس های آموزش زبان فارسی؛ تامین کتاب ها و منابع جدید آموزش زبان فارسی دانشگاه ها و مدارس قرقیزستان؛ تقدیر از ایرانشناسان؛ مترجمان و استادان برجسته زبان فارسی قرقیزستان؛ حمایت از اتاق های زبان فارسی در مدارس و دانشگاه ها وتجهیز آنها؛ اعظای بورس و کمک هزینه تحصیلی به  دانشجویان زبان فارسی دانشگاه دولتی بیشکک ؛ و ... از جمله بخشی از موارد و مصادیق همکاری های صورت گرفته  در حوزه زبان و ادبیات فارسی در مدت مورد اشاره بشمار می روند.

در مراسم اعطای نشان تقدیر دانشگاه دولتی بیشکک که آقای نورلان بیک بالتابایف رئیس گروه زبان های خاورمیانه و خاورنزدیک دانشگاه دولتی بیشکک ؛ خانم زلیخا ثقفی زنجانی استاد ایرانی زبان فارسی دانشگاه و همکاران رایزنی فرهنگی ح.ا.ایران حضور داشتند؛ تالاس بیک مشرب اف رئیس انستیتو شرقشناسی و  روابط بین الملل این دانشگاه ضمن اشاره به سوابق  و پیشینه آموزش زبان فارسی در دانشگاه دولتی بیشکک و سوابق  همکاری ها با سفارت و رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در طول سال های گذشته؛ دوره جدید رایزنی فرهنگی را متفاوت از همکاری های سال گذشته توصیف نمود و اظهار داشت مجموعه کارهایی که در این مدت چندماهه توسط آقای پرویز قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان صورت گرفته است؛ قابل قیاس با دوره های گذشته  نیست و به پاس تقدیر از این تلاش ها و همکاری های سازنده  و  فعال شدن تعاملات در حوزه زبان فارسی؛ شورای علمی دانشگاه تصمیم گرفت با اعطای بالاترین نشان دانشگاه از تلاش ها و فعالیت های ایشان در تقویت تعاملات فرهنگی آموزشی فیمابین تقدیر بعمل آورد.

آقای قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک نیز ضمن تشکر از مدیریت دانشگاه دولتی بیشکک در حمایت از روابط و مناسبات فرهنگی و آموزشی فیمابین و بخصوص حمایت از  گروه زبان فارسی این دانشگاه و اعطای نشان آمادگی خود را برای تداوم و تقویت همکاری ها اعلام نمود. وی  همچنین خواست و اراده مسئولان ذیربط دو کشور برای تقویت مناسبات فیمابین در همه زمینه ها را مورد اشاره قرار داد و نسبت به گسترش و تعمیق  بیش از پیش همکاری ها در حوزه های فرهنگی ابراز اطمینان نمود. 

رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک

13/9/1398

 


٢٣:٣٧ - 1398/09/16    /    شماره : ٧٣٩٥٣٠    /    تعداد نمایش : ١٩٥خروج