جمعه ٠٨ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 256894
 بازدید امروز : 417
 کل بازدید : 781036
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 2.0001
ساعت
اخبار > پیرامون وضعیت کرونا در قرقیزستان. تعطیلی موقت برگزاری نماز جمعه


  چاپ        ارسال به دوست

پیرامون وضعیت کرونا در قرقیزستان. تعطیلی موقت برگزاری نماز جمعه

پیرامون وضعیت کرونا در قرقیزستان

در ستاد مبارزه با ویروس کرونا خاطر نشان اتباع قرقیز در خارج از کشور و همچنین اتباع خارجی در قرقیزستان می توانند به کشورهای خود بازگردند.

این محدودیت ها بر حمل و نقل های بین المللی بار تاثیری نمی گذارد و رانندگان باید مطابق با استانداردهای تعیین شده قرنطینه بهداشتی- اپیدمیولوژیک را رعایت کنند.

بر اساس دستور دولت با توجه به ممنوعیت های برگزاری مراسم های فرهنگی از جمله زمین های بازی، مراسم های خانوادگی و اداری نیز به لیست اضافه شده اند و علاوه بر این در سه هفته آتی سالن های غذایی خوری که با بیش از 50 نفر ظرفیت، سالن های تفریحی، کلوپ های شبانه و زمین های بازی کودکان تعطیل می باشند، البته تحویل غذا درب منزل و شرکت ممنوع نمی باشد.

اداره امور مسلمانان قرقیزستان نیز به صورت موقت برگزاری نماز جمعه را متوقف کرد. این تصمیم تا زمان ثابت شدن وضعیت کرونا برقرار خواهد بود، اما مساجد تعطیل نخواهند شد، زیرا در زمان نماز باید در مساجد اذان خوانده شود.

اداره امور مسلمانان خواندن نماز در منزل را و خواندن نماز میت با تعداد اندک را پیشنهاد نمود.

تمامی شهروندانی که از کشورهای این دو گروه به قرقیزستان بازگشته اند باید به صورت دقیق دستورات مامورین مرزی و کارکنان قرنطینه بهداشتی و نیروهای انتظامی را انجام دهند و در صورت هرگونه سرپیچی مطابق با قانون با وی برخورد خواهد شد.

همچنین به منظور تشدید اقدامات ضد این همه گیری شهروندان قرقیزستان که در کشورهای با وضعیت نامطلوب اپیدمیولوژیک به سر می بردند به دو دسته تقسیم می شوند.

 گروه اول شامل شهروندانی می شود که از کشورهای: چین، ایتالیا، ایران، اسپانیا، کره، آلمان، فرانسه، آمریکا، سوییس، بریتانیا، نیوزلند، نروژ، اتریش، بلژیک و دانمارک به کشور باز گشته می شود

دسته دوم شامل تمام کشورهایی می شود که در آن مورد ابتلا پیدا شده است.

همچنین در جلسه ستاد کاهش پیامدهای منفی ویروس کرونا بر اقتصاد خاطر نشان شد حرکت ماشین های باری از جمهوری قزاقستان و جمهوری ازبکستان به قرقیزستان بدون مانع است. به گفته معاون نخست وزیر مواضع کشورهای های همسایه بالتفاق بر این است که تردد کامیون ها بدون مانع است و در حال حاضر کشورها در حال تهیه الگوریتم واحد اقدام درباره واردات و صادرات به یک کشور یا کشور دیگر هستند.

نخست وزیر قرقیزستان تصمیم معافیت مالیاتی و ارزش افزوده برای عرضه و واردات ماسک های پزشکی به قرقیزستان را امضا کرد.

این تصمیم با هدف تامین محصولات پزشکی برای مردم گرفته شده است.

وزارت علم و آموزش قرقیزستان نیز درباره اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی که در صورت گردش کودکان در پارک ها و یا وسایل نقلیه والدین آنها شامل پرداخت جریمه می شوند را رد کرد، اما از والدین خواست کودکان را به مکان های عمومی نبرند.

آلتینای اموربکوا معاون نخست وزیر نیز از قرقیزها درخواست نمود اگر امکان این را دارند که از خانه کارهای خود را انجام دهند بهتر است در منزل بمانند.

وی اظهار داشت یکی از روش های رهایی از این ویروس ایزوله کردن و در خانه ماندن است و به تمامی ادارات و بخش های خصوصی توصیه کرد برای کارمندان شرایطی فراهم آورند تا آنها بتوانند از خانه کارها را انجام دهند.

همچنین آموزش از راه دور دانش آموزان به وزارت آموزش و علم پیشنهاد شده است که در حال بررسی است.

اموربکوا در کنفرانس خبری خود درباره اعلام وضعیت فوق العاده اظهار داشت این امر در زمانی خواهد بود که ابتلا به این ویروس در کشور به ثبت رسیده و در منطقه ای که ابتلا بوده محدوده این منطقه وضعیت فوق العاده اعلام می شود.

وزارت خارجه قرقیزستان نیز در بیانیه درباره رانندگانی که در ایران به دلیل بستن مرزها توسط ترکمنستان مانده اند اظهار داشت: دولت قرقیزستان با آذربایجان، روسیه و قزاقستان توافقاتی درباره سازماندهی کوریدور ترانزیت برای رانندگان قرقیز حاصل کرد.

با وزارت امور خارجه و دیگر وزارتخانه های ذیصلاح ایران برای مساعدت حداکثری با رانندگان قرقیز از جمله تمدید رایگان ویزا و لغو جریمه توافقاتی حاصل شده است.

به وزیر راه و شهرسازی ایران نامه ای ارسال شده است و گفتگوی تلفنی نیز بین دو وزیر مربوطه ایران  و قرقیزستان برقرار شد که طرف ایرانی آمادگی خود را برای معافیت عوارض گمرکی رانندگان اعلام کرد.

شهرداد بیشکک نیز برای کنترل قیمت های کالاها و مواد غذایی به چند مرکز تجاری سر زد.

همچنین دولت قصد دارد از صندوق ذخیره دولت در هفته جاری گندم به ارزش 220 میلیون صوم خریداری کند.

منبع: سایت دولت، اسپوتنیک، سایت وزارت امور خارجه، خبر کی جی، 24 کی جی - 17 مارس 202

28 اسفند98


١٢:٥٥ - 1399/01/02    /    شماره : ٧٤٦٩٠٨    /    تعداد نمایش : ١٣٤خروج