جمعه ٢٦ دی ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 230420
 بازدید امروز : 142
 کل بازدید : 720543
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.4844
ساعت
اخبار > وضیعت در بیشکک پیرامون ویروس کرونا


  چاپ        ارسال به دوست

وضیعت در بیشکک پیرامون ویروس کرونا

وضیعت در بیشکک پیرامون ویروس کرونا

23/1/1398

 از تاریخ 29 ژانویه تا 6 آوریل سال جاری 3 هزار 740 ساکن بیشکک تحت نظارت پزشکی قرار داده شدند و در تاریخ 7 آوریل 2 هزار 577 نفر از نظارت پزشکی و قرنطینه و همچنین 163 نفر از قرنطینه خانگی به خاطر اتمام دوره نهفتگی درآورده شدند، به خاطر همین فرمانده بیشکک از ساکنان بیشکک خواستار بیرون نیامدن در طی دو هفته آینده شده بود. در کنار آن معلوم است که در آزمایشگاه مرکز نظارت اپیدمیولوژیک دولتی بیش از 560 نمونه یخ زده شده وجود دارد و از استان تالاس 270 نمونه دیگر فرستاده گردید. گفتنی است که به گفته الماس‌بک اوروزالیف، فرمانده بیشکک در تاریخ 9 آوریل سال جاری تعداد افرادی که مقررات مربوط به ساعات منع رفت و آمد نقض می‌کنند روز به روز کم‌تر می‌شود و ساکنان بیشکک در طی دو هفته مقررات وضیعت فوق العاده را بهتر رعایت می‌کنند

حمایت مالی دولت از کارمندان پزشکی که مشغول به درمان بیماران به ویروس کرونا هستند

در تاریخ 8 آوریل سال جاری معلوم شد که وزارت بهداشت قرقیزستان به انجام پرداخت غرامت به کارکنان پزشکی که در زون‌های خطر عفونت ویروس کرونا کار می‌کنند برای ماه مارس شروع کرد. پرداخت‌های غرامت از 29 هزار صوم تا 46 هزار صوم را تشکیل می‌دهند. گفتنی است که پرداخت‌های غرامت به اندازه 38.5 میلیون صوم به کارکنان پزشکی از کمک‌های مالی داوطلبانه از طرف اشخاص حقوقی و حقیقی قرقیزستان انجام می‌گیرد. همچنین بر اساس اطلاعات ستاد عملیاتی کشور، به کارکنان پزشکی که در زمان انجام وظایف کاری خود مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند به اندازه 200 هزار صوم و در صورت مرگ آنان به خانواده‌های آنان به اندازه 1 میلیون صوم پرداخت غرامت داده خواهد شد. کوباتبک برونوف، معاون اول نخست وزیر با اشاره به ابتلای پزشک‌ها خاطرنشان کرد که افراد مسئول پیرامون این مسئله به خاطر کمبودهای صورت گرفته جوابگو خواهند شد.

تکذیب گرفتگی عفونت از زائر برگشته از حج  از طرف یکی از پزشک‌های اوش

بیمارستان بیماری‌های عفونی کودکان شهر اوش در تاریخ 8 آوریل سال جاری به خاطر موارد ابتلای کارکنان پزشکی آن به ویروس کرونا بسته شد که قرار است بعد از دو روز در پی انجام اقدامات ضدعفونی دو باره باز شود. برونوف با اشاره به این مورد و به نقل از وزارت بهداشت اظهار داشت که یکی از پزشک‌های این بیمارستان به مهمانی ترتیب گرفته از طرف همسایه خود که اخیرا از حج برگشته بود رفته و از آنجا ویروس را گرفته و باعث  سرایت این بیماری در بین همکارانش شده است. تامیلا نورکامیلووا، پزشک بیمارستان مذکور که در موردش معاون نخست وزیر گفت در فیس‌بوک اظهارات برونوف را مورد تکذیب قرار داد و گفت که وی به مهمانی همسایه خود که از حج برگشته بود نرفته بود و پزشک‌های دیگر این بیمارستان 3-4 روز قبل از این که طبش بالا رفت، طب داشتند. وی اضافه داشت که افراد مسئول چنین اطلاعات را در اختیار وزارت بهداشت قرار دادند تا در صورت مرگ وی که حالش سخت می‌باشد خودشان را از مجازات نجات دهند. گفتنی است که 17 کارمند بیمارستان مذکور از همکار نامبرده خود حمایت کردند و به عنوان وزیر بهداشت و متخصص اصلی بیماریهای عفونی کشور نامه نوشتند و در آن درج کردند که پزشک مورد تهمت قرار گرفته مشغول به پر کردن فرم‌های شهروندان قرقیز که از حج برگشته بودند، بود و در آنجا این عفونت را گرفته است. گفتنی است که گروهی متشکل از متخصصان کنترل عفونت با هدف  بررسی موارد ابتلای دسته جمعی کارمندان پزشکی در این بیمارستان به اوش عازم شدند.

منبع: بولتن سفارت ایران در بیشکک به نقل از کاکتوس، کانیوز، آکی‌پرس، وچرنیئ  بیشکک، وستی، کلوپ، تاریخ: 10 آوریل سال 2020


١٢:٠٣ - 1399/01/25    /    شماره : ٧٤٨٠٠٣    /    تعداد نمایش : ١٤٨خروج