جمعه ٢٦ دی ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 230429
 بازدید امروز : 176
 کل بازدید : 720577
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.7187
ساعت
اخبار > رئیس جمهور قرقیزستان: ما در حال گذار از امتحان سختی( کرونا) هستیم.برای من سلامتی کل جامعه و هر هموطن در اولویت اول قرار دارد.


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس جمهور قرقیزستان: ما در حال گذار از امتحان سختی( کرونا) هستیم.برای من سلامتی کل جامعه و هر هموطن در اولویت اول قرار دارد.

 

پیام رئیس جمهور قرقیزستان به مردم این کشور در پارلمان

 در ارتباط با بحران کرونا و تدابیر و اقدامات دولت برای مقابله با آن

سورونبای جئنبکوف رئیس جمهور قرقیزستان در تاریخ 15 آوریل(27 فروردین99) در جلسه پارلمان شرکت و سخنرانی کرد. در این جلسه اعضای جدید دولت جمهوری قرقیزستان در حضور رئیس جمهور سوگند یاد کردند.

 جئینبکوف با حضور در پارلمان همچنین پیام خود را به ملت قرقیزستان در رابطه با اوضاع کشور در دوران کرونا و تدابیر و اقدامات انجام شده برای مقابله با  آن قرائت نمود.

متن پیام رئیس جمهور:

اکنون هر ساعت گران است. هر روز مغتنم است. زمانی است که باید به سوگند خود وفادار بود و روز و شب کار کرد.ما مطمئن هستیم که شما تمام دانش و تجربه خود را؛ تمام پتانسیل خود را برای خدمت و به نفع مردم استفاده خواهید کرد.ما مانند سایر کشورهای جهان اکنون امتحان دشواری را پشت سر می گذاریم.

اوضاع با ویروس کرونا در کشور ساده نیست.همانطور که می دانید به دلیل فعالیت خستگی ناپذیر پزشکان؛ موارد بهبودی در بین مبتلایان به ویروس را داریم.اما تعداد شهروندان آلوده نیز در حال افزایش است.متأسفانه، افراد درگذشته را نیز داریم.به گفته کارشناسان، رشد تعداد مبتلایان هنوز در پیش است.همانطور که تجربه کشورهای دیگر نشان می دهد، تعداد افراد آلوده پس از 35-40 روز قرنطینه رو به کاهش می شود.طبق تحلیل های متخصصان ما، میزان اوج عفونت در قرقیزستان برای نیمه دوم آوریل پیش بینی شده است.هم کشورهای همسایه و هم کشورهایی که ما با آنها روابط نزدیک داریم وضعیت فوق العاده در سرزمین هایشان را تمدید می کنند.من اطلاعات جامعی در مورد وضعیت فعلی از رهبری ستاد جمهوری دریافت کردم و به پیشنهادات آنها گوش کردم.همچنین با رئیس پارلمان، نخست وزیر و رهبران فراکسیون های پارلمان در مورد راه های برون رفت از این وضعیت گفتگو کردم.همچنین با روسای ارگانهای دولتی مربوطه و متخصصان حرفه ای مشورت کردم.همه آنها در این نظر موافق بودند كه رعایت الزامات پزشکی و محدودیت شدید تعامل و تماس شهروندان، گامی درست برای كنترل اوضاع بود.ارزشمندترین چیز برای ما سلامتی و زندگی شهروندان ما است.ما تمام اقدامات خود را برای حفظ سلامت و حفظ زندگی مردم انجام خواهیم داد.واکسنی علیه عفونت کورناویروس هنوز ایجاد نشده است.تنها سلاح مؤثر جامعه برای محافظت در برابر این بیماری، رعایت دقیق دستورات چزکان و موارد و حفظ نظم و انضباط است.ما به دلیل رعایت قوانین اضطراری و وضعیت فوق العاده توسط شهروندان توانستیم از وخیم تر شدن اوضاع جلوگیری کنیم.در صورت لغو وضعیت فوق العاده، ما به تمام وقت و تلاش های خستگی ناپذیر همه پزشکان، مأموران اجرای قانون و کل جامعه خط بطلانخواهیم کشید.با وجود مشکلات موجود در زندگی روزمره، گسترش و تحمیل وضعیت فوق العاده در برخی از مناطق ها ضروری ترین گام است.همه ما باید این را درک کنیم.

بنابراین، من تصمیم گرفتم که این رژیم را در شهرها و مناطق جداگانه تا 30 آوریل تمدید کنم.

حکم مربوطه دیروز توسط من امضا شد.ما می بینیم که این رژیم محدودیت های خاصی را در زندگی مردم به وجود می آورد و باعث ناراحتی و حتی مشکلاتی در زندگی روزمره شهروندان ما می شود.

می دانم که به ویژه برای کسانی که با درآمد روزانه زندگی می کردند، از کار روزانه نان خانواده های خود را تهیه می کردند، بسیار دشوار بود.علاوه بر این، قرنطینه باعث خسارت جدی به اقتصاد کشور می شود.در برابر یک انتخاب قرار داشتیم داشتیم که در یک پله ترازو زندگی و سلامت شهروندان و در پله دیگر، اقتصاد و درآمد بود.

ما در حال گذار از چنین امتحان سختی هستیم.برای من به عنوان رئیس جمهور، سلامتی کل جامعه و هر هموطن در وهله اول قرار دارد.بنابراین، من چنین تصمیمی گرفتم.بدون این مرحله، پیامدهای منفی شیوع بیماری می تواند برای مدت طولانی ادامه یابد.

ما می توانیم صدمات جبران ناپذیری به آینده کشور وارد کنیم.دوباره تکرار می کنم: ما هنوز به آن مرحله نرسیده ایم که اوج شوع بیماری را پشت سر گذاشته باشیم. همانطور که چنگیز آیتماتوف گفته بود: "امروز همه در یک قایق هستیم."در شرایط فعلی، هیچ کس بدون پشتیبانی نخواهد ماند.یكی از مهمترین وظایف امروز : كمك به افراد نیازمند است.از تمام سازوکارهای حمایت اجتماعی توسط دولت استفاده خواهد شد.ما مسئله تهیه غذا برای اقشار آسیب پذیر جامعه را حل خواهیم کرد.

حقوق بازنشستگی، کمک هزینه و حقوق به موقع پرداخت خواهد شد.دولت این امکان را دارد که از تمام ذخایر موجود برای این پرداخت ها استفاده کند.همه شما می دانید که مانند سایر کشورها " ایمنی" در اختیار نداریم.بنابراین، ما به طور فعال با شرکای بین المللی خود مذاکره کردیم.

ارائه کمک به کشورمان شروع شد.ما با افزایش درآمد بودجه دولت ، اقدام به ایجاد ذخیره لازم برای هزینه های اجتماعی کرده ایم.طی دو سال گذشته کسری بودجه کاهش یافته و حجم بدهی خارجی را کنترل کردیم و از افزایش آن جلوگیری کردیم.شرایط مالیاتی مطلوب برای کارآفرینان ایجاد شده و فعالیت اقتصادی مشاهده شد.

 

در سال 2018 تولید ناخالص داخلی کشور 3.5 درصد و در سال 2019 تقریباً 5 درصد رشد داشته است.حجم وام دهی به مشاغل به شدت افزایش یافته است.اما متأسفانه، همه گیری که همه دنیا را فرا گرفته، خسارات زیادی به اقتصاد ما نیز وارد کرده است.سرعت اصلاحات کند شد و برخی از تعهدات در زندگی اجتماعی و سیاسی کشور متوقف شدند.

به عنوان مثال، ما مجبور شدیم تاریخ انتخابات شورا های محلی را به تعویق بیندازیم.ما نتوانستیم برنامه بزرگداشت دهمین سالگرد پیروزی انقلاب آوریل، این رویداد مهم در تاریخ اخیر کشورملن را اجرا کنیم.

امسال 75 سالگرد پیروزی را در جنگ بزرگ وطنی =جنگ دوم جهان) را جشن خواهیم گرفت که مچنین در رویدادهای مرتبط با این تاریخ مقدس تغییراتی ایجاد می شود.اوضاع فعلی و متغییر جهان نشان داد که چه مشکلاتی در این یا آن حوزه وجود دارد.

ما در مدیریت سیستم بهداشت عمومی با مشکلاتی روبرو شدیم.زندگی بار دیگر ثابت کرد که نظام سلامت نیاز به اصلاحات دارد.علاوه بر این، حوزه آموزش و علوم نیاز به مدرنیته مطابق با چالش های جدید دارد.وجود تمام مشکلات فعلی، تمام اقدامات برای حمایت از اقتصاد انجام خواهد شد.

یک سری اقدامات قاطع برای حمایت از مشاغل انجام خواهد شد.نباید به اختلال در کار های میدانی بهاری لازم برای تامین امنیت غذایی کشور اجازه داد.ما همچنین به انجام کلیه کارهایی که می توان در قالب الکترونیکی انجام داد، ادامه خواهیم داد.

فعالیت در راستای اجرای برنامه دیجیتالی سازی کشور متوقف نخواهد شد.لازم به ذکر است که ما توانستیم امروز در زندگی روزمره از دیجیتالی شدن کشور که از 2 سال پیش شروع شده است، بهره ببریم.

 

ما همچنان به اجرای پروژه های ملی با هدف بهبود اقتصاد کشور و استانداردهای زندگی مردم ادامه خواهیم داد.این کارها می توانند اندکی به تأخیر بیفتند، اما به هیچ وجه متوقف نمی شوند.

اهداکنندگان که از ما در اجرای این پروژه ها حمایت می کنند نیز به ما اطمینان دادند که کمک در این زمینه ادامه خواهد یافت.وضعیت هر منطقه با دقت مورد بررسی قرار می گیرد، اقدامات هدفمندی انجام خواهد شد.

پس از بحث و گفتگو با دولت و مقامات محلی، در مناطقی که اوضاع شروع به بهبود خواهد کرد، برخی از الزامات کاهش می یابد.با در نظر گرفتن ویژگی های حوزه کارآفرینی، به منظور جلوگیری از اتلاف شغل، امکان صدور مجوز به اشخاص انفرادی در نظر گرفته می شود.

اما در مناطقی که تهدید کاهش نمی یابد، ما رژیم جداگانه برای هر منطقه و هر روستا و شهر را اعمال خواهویم کرد.در عین حال، مرزهای خارجی کشور تحت کننترل و محافظت شدید ق رار می گیرد و محدودیت ها در روابط با سایر کشورها حفظ می شود.

چنین محدودیت ها در مورد ارتباطات بین استان ها و مناطق کشور نیز اعمال می شود.ما تا زمانی که اوضاع در سرتاسر جهان بهبود نیابد، مجبور خواهیم شد این نظم را حفظ کنیم.ما در این مبارزه تنها نیستیم.قرقیزستان توسط سازمان ملل، بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، بانک بازسازی و توسعه اروپا، بانک توسعه اسلامی، بانک توسعه آسیا، سازمان امنیت و همکاری اروپا و صندوق های عربی حمایت می شود.روسیه بار دیگر نشان داد که متحد واقعی ما می باشد. روسیه از روزهای اول وضعیت نگران کننده فضای هوایی خود را باز کرد.

ما از روسیه کمک های مالی و سیستم های آزمایش می گیریم.ما از کشور همسایه چین کمک های ملموس دریافت می کنیم.برادران ازبکستان و قزاقستان نیز کمک های قابل توجهی ارائه دادند.

ترکیه، ژاپن و کره نیز از ما حمایت کردند. ما از همه شرکای خود ابراز قدردانی می کنیم.

 

حالا باید مسئولیت مدنی بالا و نظم و انضباط محکم را نشان دهیم.عملكرد جهانی نشان می دهد كه دست كم گرفتن این خطر می تواند منجر به تهدید سلامتی و زندگی انسان ها بشود.

من از شما می خواهم که برای آینده فرزندان انسجام و اتحاد برقرار کنید.یک بار دیگر می خواهم تکرار کنم که سلامتی و زندگی هریک از هموطنان برای ما مهم است.ما با وجود ضررهای اقتصادی با وظیفه حفظ جان مردم روبرو هستیم.

من صمیمانه سپاسگزارم برای مردم خردمند ما برای درک وضعیت شدید و حفظ نظم و انضباط.برای پزشکان شجاع که در خط مقدم مقابله با بیماری کار می کنند تعظیم عمیقی دارم.

از پلیس، مرزبانان و پرسنل ارتش که شبانه روز ایستاده و نظم و امنیت را در جامعه نگه می دارند تشکر می کنم.از داوطلبان  کارآفرینان و هموطنان دلسوز که به افراد نیازمند کمک می کنند تشکر می کنم.

برای هموطنان مبتلا آرزوی بهبودی سریع را دارم.وضعیت هموطنانمان  را که در کشورهای خارجی بودند و از زمان شیوع عفونت آرزوی بازگشت به وطن خود را به خوبی درک میکنم.ما قبل از بسته شدن مرز ها بیش از 6 هزار هموطن را به قرقیزستان آوردیم. اکنون مرزها بسته است.مانند سایر کشورها، به محض اینکه فرصت ایجاد شد، ما شروع به حل این مسئله خواهیم کرد.من مطمئن هستم که شما به درستی وضعیت فعلی را ارزیابی خواهید کرد، آرام خواهید ماند و از اقدامات انجام شده حمایت می کنید.

اگر متحد و همبسته باشیم، از یکدیگر پشتیبانی کنیم به سرعت از این وضعیت دشوار خارج خواهیم شد.ما بارها و بارها به دلیل وحدت در چنین امتحانات پیروز شده ایم.

ما با یاری خداوند متعال، وحدت و رضایت مردم، تلاشهای مسترک، این بیماری را شکست خواهیم داد.باشد که صلح و سعادت بر سر زمین های پر برکت قرقیزستان حاکم شود!باشد که خداوند متعال از قرقیزستان عزیزمان محافظت کند!

https://www.vb.kg/doc/387201_jeenbekov:_pered_nami_stoit_zadacha_sohranit_jizni_ludey.html

منبع: بولتن سفارت ج.ا.ایران به نقل از روزنامه وچرنی بیشکک، تاریخ: 15 آوریل 2020   ( با تغییر در عنوان و  اندکی ویرایش در متن ترجمه )

 


١٠:٥٢ - 1399/01/28    /    شماره : ٧٤٨٢١٩    /    تعداد نمایش : ١٩١خروج