يکشنبه ٠٩ آذر ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 224372
 بازدید امروز : 216
 کل بازدید : 705123
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.5313
ساعت
اخبار > کاهش72 درصدی بودجه آژانس دولتی امور جوانان، تربیت بدنی و ورزش جمهوری قرقیزستان


  چاپ        ارسال به دوست

کاهش72 درصدی بودجه آژانس دولتی امور جوانان، تربیت بدنی و ورزش جمهوری قرقیزستان

کاهش72 درصدی بودجه آژانس دولتی امور جوانان، تربیت بدنی و ورزش جمهوری قرقیزستان

کانات آمان کولوف رئیس آژانس دولتی امور جوانان، تربیت بدنی و ورزش جمهوری قرقیزستان در گفتگو با یکی از خبرگزاری محلی؛ شرایط و وضعیت امروز ورزش در این کشور را تشریح نمود.

آمان کولوف در ابتدای این مصاحبه به تصمیم اخیر دولت قرقیزستان برای کاهش 72 درصدی بودجه آژانس دولتی امور جوانان، تربیت بدنی و ورزش جمهوری قرقیزستان اشاره کرد و گفت : " براساس تصمیم اتخاذ شده بودجه آژانس دولتی به 311 میلیون صوم (72 درصد) کاهش یافته است.. این کاهش بودجه که بنا بر ماده شماره 221 "استفاده از محصولات و خدمات" صورت گرفته؛ تاثیری منفی بر وضعیت ورزش در این کشور  خواهد گذاشت. این مصوبه باعث تضعیف  آژانس دولتی  خواهد شد. چون بودجه ای که وزارت  امور مالی برای ما اختصاص داده، از اوایل سال 2020 تا به حال کاملا استفاده شده است. ورزشکاران در مسابقات مقدماتی شرکت کرده اند، اردوهای تمرینی را پشت سر گذاشته اند و برای آنها داروهای لازم  را تهیه کرده ایم."

به گفته این مقام قرقیز، هزینه های مالی تیم های ملی در رشته های مختلف ورزشی هنوز تامین نشده است. "چنین اقدامی باعث کاهش تعداد ورزشکاران قرقیزی در بازی های المپیک و پارالمپیک خواهد شد. این بدون شک بر آبروی بین المللی قرقیزستان نیز تاثیر منفی می گذارد و باعث کاهش اعتماد مردم، به ویژه جوانان به فعالیت دفاتر دولتی می شود."

آمان کولوف همچنین اظهار داشت برا آمادگی ورزشکاران در مسابقات مقدماتی و نهایی و شرکت در مسابقات بین المللی المپیک و پارالمپیک 87 میلیون صوم مورد نیاز است.  ( هنوز 53 مسابقات مقدماتی و نهایی تا آخر سال باقی مانده است.)

او همچنین گفت: "طبق ماده شماره 221 "استفاده از محصولات و خدمات" فعالیت های اصلی آژانس دولتی توسعه تربیت بدنی و وزرش تامین مالی می شود: از جمله اعزام ورزشکاران به مسابقات بین المللی و برگزاری اردوهای تمرینی که بدون آن موفقیت ورزشکاران امکان پذیر نیست، نگهداری شعبه های موسسات تربیت بدنی و وزرش. "

رئیس آژانس همچنین اشاره کرد که در سال 2020 توسط وزارت مالی کشور بودجه موسسات دولتی "مدیریت تاسیسات ورزشی و تامین و پشتیبانی ورزشی" کاهش یافته است. در حال حاضر با مشکل پرداخت دستمزدهای 130 کارمند این موسسه مواجه هستیم و تاکنون نتوانسته ایم حقوق انها را تامین و پرداخت نماییم.

همچنین تعهدات مربوط به فعالیت های ذیل هنوز تامین نشده است:

-         تعهدات مربوط به شرکت ورزشکاران قرقیزی  در 53 مسابقه مقدماتی نهایی بازی های  المپیک و پارالمپیک

-         اردوهای تمرینی در چارچوب آمادگی برای در مسابقات

-         تامین داروهای مورد نیاز ورزشکاران

-         مراسم های مختلف ورزشی در چارچوب سال چندجانبه قرقیزستان-روسیه

-         تعهدات کشور نسبت به آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ

-         17 ملاقات بین دولتی در خصوص مبارزه با دوپینگ در منطقه آسیا و اقیانوسیه

-         ماراتن بین المللی ایسیکول در شهر چالپان آتا

-         مراسم های مربوط به سیاست جوانان

-         هزینه های اصلی 80 موسسه تربیت بدنی و ورزش، از جمله کالج ورزشی کشور

-         جهارمین دوره بازی های جهانی عشایر در ترکیه

 

لازم به ذکر است که در چارچوب این مصاحبه رئیس آژانس دولتی آژانس دولتی امور جوانان، تربیت بدنی و ورزش جمهوری قرقیزستان اعلام کرد چهارمین دوره بازی های جهانی عشایر به خاطر شیوع ویروس کرونا یک سال به تعویق افتاده است. . چهارمین دوره این بازی ها طبق برنامه قرار بود در فصل پاییز سال 2020 در شهر بورسای ترکیه برگزار گردد.

 

گفتنی است این بازی ها از سال 2014  میلادی به ابتکار قرقیزستان برگزار می شود. هر سه دوره قبلی بازی ها در سواحل دریاچه ایسیکول برگزار شده است.. در سال 2018 در چارچوب سومین دوره بازی های جهانی عشایر، تصمیم گرفته شد دور چهارم آن در ترکیه برگزار گردد.

 

دولت قرقیزستان این پروژه بین المللی را در سال 2012  به منظور احیا و حفظ فرهنگ و تمدن عشایری راه اندازی کرده است. بازی های جهانی عشایر به توسعه جنبش ورزشی و فرهنگی اقوام مساعدت می کند.

منبع:

http://sport.akipress.org/news:1618002/?from=sport&place=newsload

https://sport.akipress.org/news:1618020/?from=portal&place=imp-sport

https://rus.azattyq.org/a/30613269.html

25/2/1399


١٤:٤٤ - 1399/02/26    /    شماره : ٧٤٩٨٣٢    /    تعداد نمایش : ٢٥٨خروج