جمعه ٢٦ دی ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 230422
 بازدید امروز : 147
 کل بازدید : 720548
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.4844
ساعت
اخبار > همایش بین المللی " فلسطین درد جهان اسلام" به همت مرکز تحلیلی دین؛ حقوق و سیاست در قرقیزستان


  چاپ        ارسال به دوست

همایش بین المللی " فلسطین درد جهان اسلام" به همت مرکز تحلیلی دین؛ حقوق و سیاست در قرقیزستان

                                                          همایش بین المللی " فلسطین درد جهان اسلام"

همایش بین المللی "فلسطین درد جهان مسلمان" به همت مرکز تحلیلی "دین، حقوق و سیاست" و نشریه اسلامی "امت" قرقیزستان ساعت 17 ( به وقت بیشکک) روز جمعه  دوم خرداد1399 و درست در روز جهانی قدس بصورت آنلاین برگزار شد. هدف این همایش بین المللی دفاع از مردم فلسطین، مقدسات اسلامی در قدس و ابراز وحدت و همدلی مسلمانان جهان با فلسطین بود

در این همایش شخصیت های دینی، سیاسی و اجتماعی، کارشناسان، محققان، خبرنگاران، تحلیلگران، روشنفکران اسلامی و فعالینی از جمهوری قرقیزستان؛ روسیه (مسکو، تاتارستان) و قزاقستان-بشرح ذیل- شرکت کرده بودند.

·        قادر مالک اف اسلام شناس و رئیس مرکز تحلیلی دین؛ حقوق و سیاست" در قرقیزستان

·        حکیم جان ارگشوف مدیر آموزشی اداره مفتیات قرقیزستان

·        تورسون بای باقر اولو نماینده سابق مجلس قرقیزستان و فعال سیاسی

·        روسلان نورعلی اف استاد دانشگاه روسی اسلاویانی در شهر قازان (تاتارستان)

·        روسلان آیسین از موسسه پایگاه فکری "پوئیستینه" ( و از شاگردان حیدر جمال متفکر و اسلام شناس فقید روسیه)

·        سعید خرازی سفیر ج.ا.ایران در قرقیزستان

·        روسلان اوتبانوف عضو پایگاه فکری پوئیستینه (قزاقستان)

·        پرویز قاسمی رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در قرقیزستان

·        مریم الیانا ستاراوا رئیس موسسه اسلامی امت قرقیزستان

·        دکتر آرنه زایکرد سفیر سابق آلمان در کویت، استاد دانشگاه هاروارد( پیام ایشان در همایش قرائت شد)

·         نورکامل مدعلی اف نماینده سابق مجلس قرقیزستان

·         نیازعلی عارف اف معاون شورای علمای قرقیزستان، دکترای الهیات،

·        بختیار تقتوقاضی اف عضو شورای علمای قرقیزستان، کارشناس بخش فتوات،

·        دویشون حاجی عبدالله اف فعال اجتماعی و مدیر بنیاد اجتماعی "عقل و ایمان"

·         دکتر راسیم محقق محقق و عالم اسلامی از قزاقستان

 

همایش با قرائت آیه 119 سوره نحل آغاز شد.  مجری برنامه  قادر ملک اف اسلام شناس و رئیس مرکز تحلیلی دین، حقوق و سیاست قرقیزستان بود.

حکیم جان ارگشوف مدیر آموزشی اداره مفتیات قرقیزستان ضمن تشکر از برگزارکنندگان کنفرانس ویدئویی به مناسبت فلسطین گفت: امت اسلامی بیش از 50 سال است که درد فلسطین را دارد و نگران این سرزمین است. خوشبختانه ویروس کرونا مانع برگزاری این همایش نشده است و ما امروز در یک فضای آنلاین در خصوص این موضوع مهم گفتگو می کنیم. برای همه شرکت کنندگان فرا رسیدن عید سعید فطر را تبریک گفته امیدوارم این کنفرانس مفید و موثر باشد.

تورسون بای باقر اولو نماینده سابق مجلس قرقیزستان و فعال سیاسی این کشور گفت: امروز همه ما آمدیم تا به برادران و خواهران فلسطینی خود ابراز همبستگی و همدلی نماییم و نیز یکدیگر را بشناسیم. همه ما در کشورهای متفاوت هستیم اما یک هدف داریم. قرقیزستان بر خلاف کشورهای دیگر مشترک المنافع (به جز روسیه) همواره از فلسطین  و مردم این کشور حمایت کرده و می کند. اگر ما سکوت اختیار کنیم وضعیت فلسطینان بدتر خواهد شد. با موفقت و و سکوت سایر کشورهایی که ضامن تشکیل دولت اسرائیل بودند شاهد پایمال شدن حقوق بین المللی جایگاه قدس و اینکه به عنوان پایتحت اسرائیل اعلام شده است. بسیاری از مسلمانان و از جمله قرقیزستان نتوانستیم از قدس دفاع نماییم. اما ما باید به این مبارزه ادامه بدهیم. با ابتکارات دوستانم در قرقیزستان؛ موسسه بین المللی دفاع از حقوق فلسطین در قرقیزستان تاسیس نموده ایم. از همه شرکت کنندگان دعوت می کنم عضو این موسسه شوند.

وی افزود: من از همه مسلمانان و از جمله مسلمانان آسیای مرکزی دعوت می کنم از فلسطین حمایت کنند. همه اعضای امت اسلامی اعضای یک تن هستند. اگر دست یکی از کشور اسلامی درد بکند سایر کشورها نیز نباید نسبت به این درد بی تفاوت باشند.

روسلان نورعلی اف استاد دانشگاه روسی اسلاویانی در شهر قازان (تاتارستان) گفت:  ممکن است هر روز در پروسه آموزشی به مسئله فلسطین نپردازیم اما این به معنی بی علاقگی ما نسبت به مقدسات اسلام نیست. در طی سمینارها و کنفرانس های مورد برگزاری این دانشگاه موضوع ضرورت آزادی مردم فلسطین مطرح می شود. ما نیز ضمن داشتن مسئولیت مدنی رای خود را به دفاع و حمایت از مردم فلسطین می دهیم. در نظام آموزشی اسلامی در فدراسیون روسیه اساتیدی از کشور فلسطین دعوت به همکاری در امر تدریس شده اند.

روسلان آیسین موسسه پایگاه فکری "پوئیستینه" گفت: برادران ما در فلسطین در جبهه جنگ با نظام صهیونیستی  و شرء و ظلم چهانی هستند.  ما در شرایط آرامش و آسایش بسر می بریم حال آنکه برادران ما هر لحظه و ثانیه درد و رنج می کشند. بسیاری از آنان حاضر هستند که جان خود را فدای آزادی و عدالت و حقیقت فدا کنند.

سعید خرازی سفیر ج.ا.ایران در قرقیزستان گفت: از زمان اعلام روز قدس توسط رهبر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) حدود 40 سال می گذرد. جای بسی خوشحالی است که امروز روز جهانی قدس به یکی از نمادهای همبستگی جهان اسلام و اتحاد مسلمانان تبدیل شده است. حدود 7 دهه از زمان اشغال سرزمین فلسطین توسط  صهیونیستها می گذرد. در طول این مدت طرح های مختلفی برای حل منازعه فلسطین ارائه شده است. اما هیچ کدام از این طرح ها و اقدامات به نتیجه نرسیده است. انتفاضه فلسطین هر روز اشکال جدیدی به خود گرفته است.

وی ادامه داد: تجربه چند دهه گذشته در کشورهای مختلف غرب آسیا نشان داده است  فلسطینیان برای دفاع از حقوق خود و داشتن زندگی شایسته هیچ راه دیگری جز مقاومت ندارند. راهبرد مقاومت در منطقه ای که زندگی می کنیم امروزثمرات و نتایج خود را به خوبی نشان داده است. امیدواریم با استمرار راهبرد مقاومت توسط مردم و گروه های مبارز فلسطینی زمینه های لازم برای برگزاری یک همه پرسی عادلانه در آینده نزدیک در فلسطین و در بین ساکنین واقعی این سرزمین مقدس اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی فراهم شود.

روسلان اوتبانوف عضو پایگاه فکری پوئیستینه (قزاقستان) گفت: مردم امروز و بخصوص جوانان از پیشینه مسئله فلسطین، و علت مبارزه آگاهی ندارند. شاید علت عمده آن تبلیغات یکطرفه و مغرضانه بود. به عنوان مثال در دوران شوروی به ما می گفتند که منشأ بحران ملت های عرب و اسرائیل مسئله قومیتی و ملی است. اما واقعیت چنین نبوده است.

وی افزود: بنده در مقاله خود که متن آن در پایگاه مذکور قابل دریافت است، از جوانان می خواهم  بیشتر به تاریخ و پیشینه رجوع کنند و علت های اصلی نتایج جنگ جهانی اول و دوم و منازعه فلسطین و اسرائیل را بفهمند.  چرا مردم یهودی در گروگان نظام صهیونیستی قرار گرفته اند؟

در ادامه این همایش ویدئویی همچنین دکتر آرنه زایکرد سفیر سابق آلمان در کویت، استاد دانشگاه هاروارد،  نورکامل مدعلی اف نماینده سابق مجلس قرقیزستان، نیازعلی عارف اف معاون شورای علمای قرقیزستان، دکترای الهیات، بختیار تقتوقاضی اف عضو شورای علمای قرقیزستان، کارشناس بخش فتوات، دویشون حاجی عبدالله اف فعال اجتماعی و مدیر بنیاد اجتماعی "عقل و ایمان"، دکتر راسیم محقق محقق و عالم اسلامی از قزاقستان و ... نیز سخنرانی کردند.

شرکت کنندگان در این کنفرانس ویدئویی اظهار داشتند: امت اسلامی وارد مرحله جدیدی از موقعیت ژئوپلیتیک می شود که ناشی از تغییر ساختار کلی اقتصاد، سیاست جهانی، روابط بین المللی و ارزش ها می شود. نظام جدید جهانی چالش ها و تهدیدات جدیدی را برای وحدت مسلمانان، حذف ارزش های ناب اسلامی، افزایش روحیات نژادپرستی، ملی گرایی، اسلام هراسی، به فراموشی سپردن بیش از پیش جایگاه  مسجد الاقصی در اسلام و مسئله فلسطین را بین مسلمانان به همراه می آورد.

فلسطین به کانون خشونت تبدیل شده است که چندین سال است  ظلم و ستم و ترور نسبت به یک ملت به دلایل ملی و دینی تحمل می کند. اراضی فلسطین اشغالی و مقدسات این سرزمین هتک حرمت می شود. مسلمانان در سایر کشورها به دلیل تعلقات دینی خود مورد ظلم قرار می گیرند و گرایشات اسلام هراسی و نژادپرستی افزایش می یابد.

شرکت کنندگان در همایش بین المللی جایگاه قدس مقدس و مسجد الاقصی در اسلام، اهمیت فلسطین برای امت اسلامی جهان و نیز و باورهای معادشناختی آن را مورد بررسی قرار دادند. جایگاه قدس اشغالی به عنوان سومین مکان مقدس در اسلام پس از مکه و مدینه بخش مهمی از دین و ایمان هر مسلمان می باشد.

همچنین موضوع اشغال فلسطین، افشای خطر ایدئولوژی صهیونیستی و سیاست های دوگانه در روابط بین المللی نیز در این همایش بررسی شد.

به گفته شرکت کنندگان معرفی قدس پایتخت اسرائیل توسط آمریکا و سایر کشورها نقض فاحش حقوق بین الملل، حقوق مردم فلسطین و کلیه مسلمانان مومن جهان می باشد. در چارچوب حقوق بین الملل دعوت به برقراری عدالت و اجرای تصمیمات سازمان ملل متحد در خصوص مسئله قدس و فلسطین و نیز تصمیمات سازمان همکاری اسلامی در خصوص قدس و اتهام سیاست های استانداردهای دوگانه از سوی آمریکا و اسرائیل شده است.

شرکت کنندگان همچنین به بحران اقتصاد جهانی پس از دنیاگیری ویروس کرونا جهت حل مسئله فلسطین، بررسی انتفاضه ملت فلسطین در شرایط جدید اشاره کردند. آنان اظهار داشتند: در شرایط جدید مسئله فلسطین و قدس اشغالی، مسجد مقدس الاقصی باید عامل اصلی ابراز وحدت و همدلی تلقی شود. مسئله فلسطین باید مسئله کلیدی باشد و حل و فصل آن تنها از راه همدلی و اتحاد فکری و معنوی امت اسلامی و همه کشورهای مسلمان در سطح بین المللی امکان پذیر می باشد.

شایان ذکر است که:

-         تورسون بای باقر اولو نماینده سابق مجلس قرقیزستان و فعال سیاسی این کشور در لابلای سخنرانی خود چند بار به اختلافات موجود در جهان اسلام و بخصوص ایران و عربستان اشاره نمود و ابرازامیدواری نمود با حل و فصل اختلافات موجود توجهات به سمت هدف اصلی یعنی فلسطین معطوف و متمرکز شود.

-         در فواصل سخنرانی های ارائه شده در این همایش ویدئویی فرازهایی از سخنرانی مقام معظم رهبری در روز قدس- روز برگزاری همایش-  و نیز توئیت وزیرامور خارجه کشورمان در ارتباط با فلسطین؛ توسط رایزن فرهنگی ج.ا.ایران دربیشکک که دراین همایش حضور داشت بصورت زیرنویس روسی اطلاع رسانی گردید.

 

تهیه و تنظیم:

رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در بیشکک

3/3/1399

 


٠٠:٥٨ - 1399/03/04    /    شماره : ٧٥١٤١٣    /    تعداد نمایش : ٣٠٢خروج