يکشنبه ٠٤ آبان ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 220857
 بازدید امروز : 187
 کل بازدید : 694989
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.5156
ساعت
اخبار > امپراطوری غول های دروغگو


  چاپ        ارسال به دوست

امپراطوری غول های دروغگو

امپراطوری غول های دروغگو*

هم اکنون ۳۰۰ ماهواره تلویزیونی در کل جهان موجود است که ۱۱۶ ماهواره آن فضای جغرافیایی  ایران را به سهولت هر چه تمام پوشش میدهند و این ماهواره ها امکان دریافت ۱۸ هزار شبکه تلویزیونی را نیز فراهم کرده اند که از این تعداد حدود ۲ هزار شبکه با دیش معمولی در ایران قابل دریافت است.

در کشور ما رسانه ملی با داشتن حدود ۱۵۰ شبکه رادیویی وتلویزیونی  به ۳۵ زبان دنیا برنامه تولید  و پخش میکند ،  در حالی که شبکه های فارسی زبان که از طرف کشورهای بیگانه برای ما برنامه فارسی  تولید و پخش میکنند حدود  ۲۹۵ شبکه میباشد که هر کدام از این شبکه ها خود  به یک کشور مخالف ایران وابسته میباشند  و روزانه برنامه های متنوع و متکثری برای جامعه ۸۰ میلیونی ایران پخش میکنند ،  و جالب تر انجاست که این کشورها بدون هیچ گونه هزینه ای در حال تولید و پخش برنامه فارسی برای مردم ایران میباشند ، اما مردم کشور خود برای دیدن برنامه های تلویزیون ملی خود حتما باید هزینه و شارژ ماهانه را به دولت  مرکزی پرداخت نمایند.

 وقتی که عملکرد این شبکه ها را برای پوشش خبرهای داخلی کشور خود بررسی میکنیم با  پدیده ای بنام  "خودسانسوری " مواجه میشویم . بعنوان مثال از زمان قتل "جرج فلوید" از ۵ خرداد تا ۵ تیرماه صدای آمریکا ،  فقط ۹۸ خبر در خصوص اعتراضات داخلی آمریکا تولید و پخش کرده است  . در صورتی که در همین مقطع زمانی ۱۸۵۷ پست اینستا گرامی توسط صدای آمریکا منتشر شد که ۴۶۲ مورد به طور مستقیم مربوط به مسایل داخلی ایران بود که از این تعداد ۴۵۳ مورد کاملا با رویکرد منفی و ناامیدکننده ،  ۷ پست بدون جهت گیری و تنها ۲  پست با رویکرد  مثبت بود.

اوج حملات رسانه ای شبکه های معاند این روزها  در خصوص سند همکاری دو  کشور ایران و چین می باشد .  بطوری که از تاریخ ۱۵ تیرماه تا ۲۵ تیرماه  بمدت ۱۰ روز فقط دو شبکه فارسی زبان BBC  و ایرانیان اینترنشنال در سه خروجی اینستا ، تلگرام و توییتر با حملات آگاهانه خود توانستند بخشی از افکار عمومی داخل ایران را اشفته کنند ،  بطوری که شبکه ایرانیان اینترنشنال در این مدت ۱۲۶ مطلب منتشر کرد که ۸۷ مطلب آن علنا هجمه به این تفاهم نامه بود و بی‌بی‌سی فارسی نیز ۶۱ مطلب مرتبط با قرارداد ایران و چین را بازنشر دادند که ۳۴ مطلب علنا علیه این سند راهبردی بود.

این رسانه‌ها  با تمرکز بر کلیدواژه‌هایی مثل «استعمار نوین ایران » و «ترکمنچای دیگر» چنان فضایی را در ایران فراهم و القا کردند  که بسان اینکه همه مسولین نظام در کشور ایران خواب بوده اند و فقط آنها بیدار و دلشان برای ۸۰ میلیون ایرانی سوخته است . این در حالی است که آن چیزی که ما تا کنون شاهد آن  بوده ایم  فقط یک  «سند همکاری بلندمدت» بین دو کشور ایران و چین مطرح است که تازه  ، طبق اصل ۷۷  قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بعد از تصویب بین دو دولت باید به امضا و تایید مجلس شورای اسلامی هم برسد تا به قانون و قرارداد تبدیل شود.

بررسی مطالب بالا نشان میدهد که رسانه های رسمی آمریکا و پادوهای رسانه ای واشنگتن در روزها گذشته نه تنها نگران آزادی بیان و گردش اطلاعات و داده نبودند ،  بلکه این شعارها را تنها برای ایران و کشورهای غیر همسو  میخواهند و وقتی  که نوبت به مسایل داخلی خودشان میرسد خود سانسوری و تحریف مهمترین استراتژی آنها می شود.

 25/4/1399

نویسنده :  دکتر ایرج مزارعی

کارشناس رسانه


٠٨:٥٥ - 1399/05/02    /    شماره : ٧٥٤٢٥١    /    تعداد نمایش : ١٤٩خروج