جمعه ٠٨ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 256873
 بازدید امروز : 364
 کل بازدید : 780983
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.9831
ساعت
اخبار > ارسال دومین محموله کمک‌های بشردوستانه ایران به قرقیزستان


  چاپ        ارسال به دوست

ارسال دومین محموله کمک‌های بشردوستانه ایران به قرقیزستان

 

 

۱۰:۱۹ ۱۳۹۹-۵-۲۵
دومین محموله کمک‌های بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران وارد بیشکک، پایتخت قرقیزستان شد.

در مراسم رسمی تحویل این کمک‌های بشردوستانه «سعید خرازی» سفیر جمهوری اسلامی  ایران در قرقیزستان، «کلیسبک شادیخاناف» قائم مقام وزارت بهداشت قرقیزستان و «آواز بیک عبدالرزاق‌اف» سفیر قرقیزستان در تهران حضور داشتند.  

شادیخانف در ابتدای مراسم اظهار داشت: امروز تمام کشورهای جهان با شیوع کرونا مبارزه می‌کنند و در این زمان جمهوری اسلامی ایران برای دومین بار به قرقیزستان کمک می‌کند. اینجانب از طرف وزارت بهداشت و مردم قرقیزستان از تلاش سفارت و دولت ایران تشکر می‌نمایم.

وی افزود: قرقیزستان در محموله نخست لباس‌ محافظتی، ماسک‌، مواد ضدعفونی‌کننده، داروها و دیگر لوازم پزشکی دریافت کرده بود و امروز دستگاه تنفس مصنوعی، 25 دستگاه اندازه‌گیری فشار و کشش، 25 پالس اکسیمتر، کیت‌ تشخیص ویروس کرونا، دارو و دیگر تجهیزات به بیشکک رسید. 

این مقام تصریح کرد: کمک بشردوستانه ایران برای ما بسیار ارزشمند است و دارو و تجهیزات برای درمان شهروندان قرقیزستان مبتلا به کرونا به کار برده خواهد شد. کمک ایران حتما تأثیر مثبتی در توسعه روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف به خصوص بهداشت و درمان خواهد شد. 

در ادامه  سعید خرازی طی سخنانی اظهار داشت : از ارسال دومین کمک بشردوستانه از جمهوری اسلامی ایران به قرقیزستان خوشحال هستیم. 

وی گفت: همینطور که می‌بینید جمهوری ایران امروز با دو ویروس خطرناک مبارزه می‌کند که ویروس اول تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی است و ویروس دوم نیز ویروس کرونا است.

سفیر خاطر نشان کرد: علیرغم همه مشکلات و فشارها مانند تشدید شیوع کرونا در داخل ایران، ما ارسال کمک بشردوستانه برای تأمین نیازهای مردم قرقیزستان را وظیفه خود دانسته‌ایم. 

خرازی خاطر نشان کرد: محموله قبلی که از سوی خراسان رضوی 3 ماه پیش به قرقیزستان ارسال شد  و اکنون از طرف معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری این کمک بشردوستانه ارسال شده است.

سفیر ایران ادامه داد: همینطور که مقام وزارت بهداشت قرقیز اشاره کرد تمام دستگاه‌ها و تجهیزات که امروز وارد قرقیزستان شده به دست جوانان نیرومند جمهوری اسلامی ایران در شرکت‌ها و بنیادهای داخلی تولید شده است. 
وی تصریح کرد: امیدواریم که مبتلایان به کرونا در قرقیزستان با استفاده از این داروها و تجهیزات مداوا بشوند و به آغوش اعضای خانواده خود بر‌گردند. 

خرازی افزود: ما در کنار ارسال این کمک‌های بشردوستانه با مقامات قرقیز در حال مذاکره برای صادرات دارو و دستگاه‌های تولید شده در ایران به قرقیزستان را شروع کرده ایم و امیدواریم که در آینده در بازار دارو و تجهیزات پزشکی قرقیزستان تولیدات ایرانی جا بگیرند.

این مقام ایرانی اظهار داشت: ما بارها گفتیم که ایران علاقه‌مند به همکاری سودمند و متقابل است و مردمان دو کشور از این همکاری سود ببرند. 

سفیر خاطر نشان کرد: خوشبختانه امروز برای دومین بار تعدادی از ایرانیان مقیم قرقیزستان با استفاده از فرصت از طریق این پرواز توانستند به وطن خود سفر کنند.

وی در پایان از همکاری وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه قرقیزستان برای اجرای این مراسم تشکر نمود و بر توسعه روابط دوجانبه بین دو کشور ابراز امیدواری نمود.

 در پایان مراسم طرفین اسناد مربوط به تحویل کمک بشردوستانه را امضا کردند.

شایان ذکر است حدود ۵۵ نفر از اتباع ایرانی و تعدادی از دیپلمات های سفارت جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان از طریق این پرواز به کشور بازگشتند.

 

                

https://www.farsnews.ir/news/13990524000504/%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%AF%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%AD%D9%85%D9%88%D9%84%D9%87-%DA%A9%D9%85%DA%A9%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B4%D8%B1%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%82%D8%B1%D9%82%DB%8C%D8%B2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86


٠٩:٠٧ - 1399/05/29    /    شماره : ٧٥٥٤٧٥    /    تعداد نمایش : ٣٥٤خروج