جمعه ٠٨ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3535
 بازدید امروز : 353
 کل بازدید : 780972
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.0661
ساعت
اوضاع سیاسی

 

اوضاع سیاسی

 


نوع حکومت : جمهوری
رئیس جمهور : آلمازبیک آتامبایف
پایتخت: بیشکک واقع در 42 درجه و 52 دقیقه شمالی و 74 درجه و 36 دقیقه شرقی.
تقسیمات کشوری:
1- شهر بیشکک 2- استان باتکن 3- استان چوی 4- استان جلال آباد 5- استان نارین 6- استان اوش 7- استان تالاس 8- استان ایسیک کول
تاریخ استقلال: 31 آگوست 1991 از اتحاد جماهیر شوروی سابق
روز ملی : 31 آگوست روز استقلال


          پرچم قرقیزستان                                                 نشان قرقیزستان

                    


قانون اساسی:
قانون اساسی در 5 می سال 1993 تصویب شده است. این قانون مشتمل بر 8 بخش و 97 ماده است. قانون مذکور به ویژه در بخش مربوط به اختیارات رئیس جمهور در سال 2006 دوبار دستخوش اصلاح و تغییر گردیده است.
سن حق رائ: 18 سال تمام
قوة مجریه : حکومت این کشور جمهوری است و رئیس جمهور برای یک دوره 5 ساله با رائ مستقیم مردم انتخاب می شود و دارای قدرت عالیه می باشد. وی حق انحلال و وتوی تصمیمات قانونگذاری را دارد. رئیس جمهور هماهنگ کننده قوا است و تصمیمات و خط مشی های کلی کشور را تعیین می کند.
قوة مقننه : قوه مقننه از دو مجلس قانونگذاری و مجلس مردمی تشکیل یافته است.
نمایندگان مجلس مرکب از نامزدهای احزاب ، گروهها و یا کاندیدا های منفرد هستند.
قوة قضائیه: دادگاه قانون اساسی عالی ترین نهاد قضایی کشور است. بخش ششم قانون اساسی قرقیزستان که شامل 11 اصل می باشد، در باره قوه قضائیه این کشور بحث می کند. دادگاههای جمهوری قرقیزستان عبارتند از : دادگاه قانئن اساسی ، دادگاه عالی، دادگاه عالی اقتصادی، دادگاه های محلی، دادگاه های استان ها، شهر بیشکک، شهر ها، دادگاه اقتصادی مناطق، دادگاه های نظامی، و نیز دادگاه های متشکل از بزرگان قوم و دادگاه های داوری. در قانون اساسی قرقیزستان اشاره ای به مستقل بودن قوه قضائیه این کشور نشده است.


احزاب سیاسی:
قرقیزستان تنها و اولین جمهوری آسیای مرکزی است که حاکمیت آن از رهبران سنتی کمونیست های سابق نبوده و دارای یک نظام مبتنی بر دموکراسی و چند حزبی می باشد. به همین جهت در آن احزاب فراوانی وجود دارد که به چند دسته قابل تقسیم هستند؛ برخی از آنها احزاب ملی گرا هستند که مسائل داخلی و هویت ملی، زبانی، نژادی، فرهنگی و مذهبی قرقیزها را بیشتر دنبال می کنند. احزاب مذهبی در قرقیزستان به مسائل مذهبی توجه نشان می دهند. برخی احزاب طرفدار روسیه بوده و دنباله رو سیاستهای روسیه و حمایت روس زبانها را سرلوحه کار خود قرار داده اند. برخی احزاب نیز طرفدار غرب و آمریکا بوده و از لحاظ مالی از سوی آنها حمایت می شوند. از میان آنها سه حزب "آق ژال" طرفداران رئیس جمهور با 71 کرسی سوسیال دمکرات با 11 کرسی و حزب کمونیست با داشتن 8 کرسی در پارلمان این کشور حضور دارند. افزون بر آن دهها سازمان و تشکیلات غیر دولتی وجود دارد که در عرصه های مختلف کشور فعالیت می کنند. از نگاه ایدئولوژیکی باید گفت آن دسته از احزاب که با جریان بازیابی هویت ملی و مذهبی مردم قرقیزستان سازگاری و همراهی داشته باشند می توانند در آینده جامعه جایگاه کسب کنند.