دوشنبه ٠٤ مرداد ١٤٠٠
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند.
برخی مطالب مفید هستند.
مطالب بایستی بیشتر شوند.
برخی از مطالب ضعیف هستند.
در این زمینه نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3737
 بازدید امروز : 47
 کل بازدید : 779367
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.1291
ساعت
مناسبات دو كشور

 

مناسبات  دو كشور در بخشهاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي

روابط سیاسی
پس از فروپاشی شوروی سابق ، نخستین ارتباط قرقیزستان با جمهوری اسلامی ایران سفر وزیر امور خارجه آن کشور به ایران در سال 1370 ه.ش به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره) بود. در 20/2/1371 موافقت نامه برقراری روابط بین دو کشور به امضا معاونین وزارت خارجه طرفین رسید. در مهرماه همان سال سفارت ایران در بیشکک (پایتخت قرقیزستان) فعالیت خود را آغاز نمود. سفر عسگر آقایف (رئیس جمهور سابق قرقیزستان) در اواخر خرداد ماه 72 به ایران نقطه عطف و سرفصل جدیدی در روابط سیاسی دو کشور بشمار می رود که از دستاوردهای آن امضا 7 سند در زمینه های مختلف اقتصادی و سیاسی می باشد. همچنین سفر آقای هاشمی رفسنجانی (رئیس جمهور وقت ایران) به آن کشور در مهر ماه 72 منجر به امضای 15 یادداشت تفاهم و توافق نامه گردید. محتوای کلی تفهم ها و توافق های طرفین در زمینه برقراری روابط سیاسی ، همکاری های بهداشتی ، داروسازی و پزشکی، پست و تلگراف، مشورت های دو جانبه، لغو روادید برای گذرنامه های سیاسی، همکاری های پارلمانی بوده است. پس از سقوط عشگر آقایف رئیس جمهوری سابق قرقیزستان در مارس 2005 میلادی و به قدرت رسیدن هیات حاکم جدید، روابط خارجی قرقیزستان تا حدودی تحت تاثیر قرار گرفت که روابط این کشور با جمهوری اسلامی ایران نیز از تغییر و تحولات مذکور مصون نماند. در مجموع می توان گفت روابط جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان در 20 سال گذشته مبتنی بر دوستی، درک و احترام متقابل بوده و اراده مسوولان دو کشور نیز برگسترش روابط دو کشور استوار شده است. روابط دو کشور در سال گذشته میلادی نیز به سطح خوبی رسید و علاوه بر انجام سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به آن کشور، تبادل هیات های سیاسی و پارلمانی نیز افزایش یافته است.
سفر دکتر محمود احمدی نژاد در مرداد ماه سال 87 برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای و دیدارهای دو جانبه در حاشیه آن با مقامات قرقیزی مهمترین رویداد سیاسی روابط فیمابین بوده و به روند روابط شتاب بیشتری بخشیده است. تلاش های دیپلماسی در سال گذشته نیز باعث تحقیق نخستین سفر دوجانبه وزیر امور خارجه ایران به قرقیزستان شد. همچنین در سال گذشته میلادی در زمینه بین المللی حمایت قرقیزستان از موضع ایران در خصوص حقوق بشر در سازمان ملل متحد نمونه دیگر از همکاری ها بوده است.نيز سفر جناب آقاي دكتر لاريجاني به قرقيزستان در سال 1390 نيز نشان از مناسبات خوب دو كشور در بخش پارلماني است. شايان ذكر است درجريان سفر جناب آقاي رحيمي معاون اول رئيس جمهور اسلامي ايران در آذرسال جاري(1391) به منظور شركت در اجلاس نخست وزيران عضو سازمان همكاري شانگهاي نيز مذاكرات صورت گرفته بيانگر اراده جدي دو كشور براي تقويت مناسبات و همكاريهاي در بخش هاي مختلف است.


روابط اقتصادی
روابط اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان اگر چه در سالهای گذشته سیر صعودی داشته ولی هنوز با طرفیتهای موجود در دو کشور فاصله زیادی دارد. گفته مي شود حجم روابط تجاری دو کشور در حال حاضر حدود 50میلیون دلار است .گفتني است برخي از كارشناسان معتقدند سطح مبادلات و روابط تجاری و اقتصادی دوکشور تا سقف 100 میلیون دلار در سال قابل افزایش است.تا کنون چندين  نمایشگاه اختصاصی ایران در قرقیزستان برگزار شده است و با امضای بیش از 80 سند مهم بین دو کشور در زمینه های حقوقی و قانونی همکاری های اقتصادی فیما بین فراهم شده است. راه اندازی خطوط مونتاژ خود رو سواری و تراکتور، احداث نیروگاه و خطوط انتقال برق، ایجاد مراکز درمانی و کلینیک تخصصی، راه اندازی واحد های فرآوری پشم و پنبه و ایجاد کارخانه روغن آفتابگردان در قرقیزستان از سوی ایران مطالعه و با مقامات قرقیزی به بحث گذشته شده است.
شاید ذکر است کمیسیون مشترک همکاریها اقتصادی و بازرگانی دو کشور از سال 1375 فعال شده و تا کنون 9 اجلاس برگزار کرده است که آخرین آن در تير ماه سال جاري(1391) در تهران برگزار گردید.
 فعالیت های بخش خصوصی ایران در مقایسه با چین و ترکیه موردی و کوتاه است و البته با دید دراز مدت صورت نگرفته است. با این وجود فعالیت های تولیدی و عمرانی بخش خصوصی ایران در قرقیزستان دربرخي مقاطع رو به صعود بوده است لكن در حال حاضر اين بخش نيازمند توجه بيشتري است.آنچه در گذشته صورت گرفته و هم اكنون قابليت احياء و توسعه دارد به قرار زير است.
الف) صدور خدمات فنی و مهندسی ، انبوه سازی مسکن و راه اندازی مرکز تجاری ایرانیان در قرقیزستان.
ب) فعالیت شرکت های ایرانی در نوسازی و تجهیز مخازن آب این کشور و نیز ساخت جاده بیشکک –اوش.
ج) توسعه ی همکاری ها در بخش های مختلف کشاورزی، دامپروری، اجرای طرح های کشاورزی، شیلات، صنایع تبدیلی، مهار آب و سد سازی.
شايان ذكر است در سال جاري(1391) جمهوري اسلامي ايران مبلغ يك ميليون يورو در قابل كمكهاي توسعه اي براي احداث ورزشگاه در اوش اختصاص داده است كه پذيرش آن در پارلمان قرقيزستان نيزبه تصويب رسيده است.

روابط فرهنگی و اجتماعی
مبنای همکاری فرهنگی بین دو کشور سند موافقت نامه فرهنگی است که در سال 1372 برابر با 1993 به امضای دولت رسیده و از تصویب مجلس نیز گذسته است بر همين اساس از سال 1388 رايزني فرهنگي جمهوري  اسلامي در قرقيزستان نيز گشايش يافته است از اين رو مي توان گفت  اراده ایران در رابطه با قرقیزستان بر توسعه همکاریهای دو جانبه در همه ی زمینه های فرهنگی، علمی و گسترش همکاریهای فیمابین در اکو، سازمان کنفرانس اسلامی، سازمان همکاریهای شانگهای و بسط همکاریها در سطح مجامع و سازمان های بین المللی استوار می باشد. روابط فرهنگی دو کشور نیز از ابتدا تا کنون از روند رو به رشدی برخوردار بوده است. در حال حاضر در 5 دانشگاه معتبر قرقیزستان شامل دانشگاه "اسلاویانی" ، دانشگاه "علوم انسانی"، دانشگاه "آرابایف " و دانشگاه "ملی" قرقیزستان اتاق و دانشگاه اوش نيز در آكادمي وزارت امورخارجه اين كشوراتاق ايران داير است ضمن اينكه در دومدرسه شهر بيشكك (مدرسه چنگيز آيتماتف و مدرسه شماره 2) نيز اتاق ايران تاسيس شده و به آموزش زبان فارسي مي پردازد. از ديگر اقدامات انجام شده در بخش فرهنگي مي توان به برپایی نمایشگاه های قرآنی و فرهنگی در قرقیزستان، استفاده از بورس تحصیلی در ایران،اعطاء كمك هزينه تحصيلي به دانشجويان مستعد ،برگزاري همايشهاي مشترك ،چاپ كتاب ،نشست هاي مشترك در موضوعات مورد علاقه دو طرف اشاره كرد.ساير اقدامات صورت گرفته در اين عرصه عبارت است از راه اندازي رشته اسلام شناسی و خبرنگاري در دانشگاه ملی قرقیزستان از آغازين سالهاي استقلال قرقيزستان توسط دانشگاه جامعه المصطفي العالميه و فعاليت جدي آن در قرقيزستان است، اعزام هیات های علمی، آموزشی، هنری و مطبوعاتی قرقیزی به کشورمان در راستای تحقق اهداف فرهنگی و اجتماعی دوكشور ،شركت اساتيد قرقيزي در همايشهايي كه در كشورمان برگزار مي شود 0و همچنان كه قبلاً نيز ذكر شد راه اندازي آموزش زبان فارسي در مدارس بيشكك ويا دوره هاي آزاد آموزش زبان فارسي و همچنين دوبله فيلم هاي سينمايي و سريالهاي ايراني نيز دوبله فيلم هاي مستند حسب علاقه فراوان مردم قرقيزستان به توليدات ايراني از مهمترين محورهاي همكاري دو كشور در بخش فرهنگي به شمار مي آيد.