يکشنبه ١٦ آذر ١٣٩٩
به پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک خوش امدید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب سایت چیست؟

اکثر مطالب سودمند هستند. (84%)

183

برخی مطالب مفید هستند. (3%)

6

مطالب بایستی بیشتر شوند. (5%)

12

برخی از مطالب ضعیف هستند. (5%)

11

در این زمینه نظری ندارم. (3%)

7


تعداد کل اراء :(219)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 224891
 بازدید امروز : 45
 کل بازدید : 706835
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.0156
ساعت
اخبار > جئین بک اف: قرقیزستان وفادارترین متحد روسیه است.


  چاپ        ارسال به دوست

جئین بک اف: قرقیزستان وفادارترین متحد روسیه است.

جئین بک اف: قرقیزستان وفادارترین متحد روسیه

مصاحبه خبرگزاری تاس با رئیس جمهور قرقیزستان

جئین بک اف رئیس جمهور قرقیزستان در اواخر ماه فوریه 2020 میلادی برای شرکت در ویژه برنامه هایی که بمناسبت"سال همکاری های متقابل قرقیزستان و روسیه[1]" در مسکو برگزار می شد؛ به روسیه سفر نمود. در این سفر وی همچنین با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود نیز ملاقات نمود. همزمان با این دیدار در تاریخ 27 فوریه ؛در فیلارمونی بیشکک نیز ویژه برنامه روزجهانی زن توسط کنگره زنان قرقیزستان برگزار می شد و رایزن فرهنگی روسیه در این کشور  درسخنرانی خود به سفر رئیس جمهور قرقیزستان به مسکو و برنامه هایی که درچارچوب سال همکاری های متقابل قرقیزستان و روسیه تدارک دیده شده بود؛ اشاره نمود. در فرصت حضور سورونبای جئین بک اف رئیس جمهور قرقیزستان در مسکو؛ خبرگزاری تاس مصاحبه ای را با ایشان بعمل اورده است. در این مصاحبه مسائل و موضوعات مختلف از جمله جایگاه زبان روسی در قرقیزستان، گذار به الفبای لاتین ؛انتخابات پارلمانی در این کشور و همکاری ها با فدراسیون روسیه مورد بررسی قرار گرفته است.

در باره سال همکاری های چندجانبه

" سال همکاری های متقابل قرقیزستان و روسیه" در واقع یک رویداد دارای سطح عالی و منحصر به فردی است که برای  نخستین بار در سطح کشورهای مشترک المنافع برگزار می شود. برگزاری بیش از دویست مراسم در حوزه های فرهنگی، انسانی، سیاسی، اقتصادی و غیره در چارچوب برنامه های این سال تدارک دیده شده است.

روسیه یکی از بزرگ ترین و مهمترین شرکای تجاری خارجی قرقیزستان است. در جریان سفر ماه مارس سال 2019 پوتین رئیس جمهور روسیه به قرقیزستان قراردادهای مهمی انعقاد و اسنادی به ارزش بیش از 6 میلیارد دلار به امضا رسید.

ما در صدد تحرک بخشیدن به  روابط تجاری-  اقتصادی دو کشور هستیم. برای تجار و کارفرمایان دو کشور میدان های اقتصادی و تجاری، کنفرانس ها و سمینارها تاسیس خواهیم کرد تا آنها بتوانند طرح ها و پروژه های خود را در آنجا پیاده و اجرایی نمایند. ما مساعی و تلاش های خود را برای بهبود شرایط برای تجار بکار خواهیم بست.

در باره جنگ جهانی دوم

نباید اجازه دهیم تاریخ تحریف شود و نقش و سهم جمهوری های شوروی سابق در کسب پیروزی نادیده گرفته شود. ما بایستی حقیقت را در مورد قهرمانان جنگ و در مورد رشادت ها و شجاعت های گذشتگان و اجدادمان به نسل های جدید انتقال دهیم.

" این تنها نظر من نیست بلکه نظر تمام مردم چندملیتی ماست"

در سال همکاری های متقابل قرقیزستان و روسیه مراسم های گسترده و باشکوهی مناسبت بزرگداشت هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی در جنگ میهنی برگزار خواهد شد. توجه و اهتمام خاصی از سوی هر دو طرف به گرامیداشت این رویداد خواهد شد. بیش از یک سوم شرکت کنندگان قرقیزی در این جنگ هرگز به کشور و خانه خود بازنگشتند.  

در باره روابط با روسیه

" من همواره اعلام  کرده ام و بار دیگر تکرار می کنم: قرقیزستان وفادارترین متحد و شریک روسیه است."

ما می خواهیم همراه با روسیه پیش برویم و روابط فیمابین را برای رفاه مردم دو کشور تقویت کنیم.

هیچ مشکلی در روابط متقابل با روسیه در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و سایر حوزه ها وجود ندارد. همکاری های ما رو به رشد است.

همکاری ها فیمابین منجر به تقویت ارتباطات بین استان های قرقیزستان و مناطق روسیه شده است. حضور ما در اتحادیه اقتصادی اوراسیا به گسترش روابط فیمابین کمک خواهد کرد و این از اولویت های ماست.

ولی باز هم در زمینه همکاری کارهای زیادی وجود دارد. تقویت همکاری ها در زمینه کشاورزی و ایجاد شرایط برای تجارت متقابل از جمله صادرات محصولات قرقیزی به روسیه مهم است.

ما قصد داریم پروژه های مشترک در حوزه های حمل و نقل و ارتباطات، انرژی، نفت و گاز و صنعت را گسترش بدهیم. همچنین همکاری نزدیک در زمینه تامین امنیت منطقه ای و مبارزه مشترک با چالش ها و تهدیدات روز مورد توجه و مطمح نظر است.

در باره زبان روسی و انتقال به لاتین

زبان روسی در قانون اساسی قرقیزستان به عنوان زبان رسمی کشور تاکید شده است و جایگاه آن تغییر نخواهد یافت. زبان روسی در کشور ما در زمینه های مختلف زندگی استفاده می شود و کاربرد دارد.

در چارچوب مراسم های سال همکاری های متقابل قرقیزستان و روسیه برنامه های متعددی به منظور حمایت از زبان روسی برگزار خواهد شد. به عنوان مثال، سفر و بازدیدهای علمی و تعلیمی به قرقیزستان و کارآموزهای اساتید و معلمان با استفاده از تکنولوژی های نو برای آموزش زبان و فرهنگ روسی مدنظر است.

معلمان قرقیزی در مسابقات ادبیات روسی شرکت خواهند کرد و همچنین در شهر اوش شعبه دانشگاه دولتی مسکو تاسیس خواهد شد. اتباع قرقیز به خاطر تسلط به زبان روسی در روسیه موقعیت و  شرایط مناسبی دارند.

ولی یکی از مشکلات سطح تدریس زبان روسی در مناطق قرقیزستان است. با کمک و مساعدت روسیه درصدد بهبود وضعیت هستیم.

"- مسئله گذار به الفبای لاتین درسال های اول استقلال قرقیزستان مطرح شده بود. آن زمان به لاتین منتقل  نشدیم و کار درستی انجام دادیم."

در حال حاضر نیازی به گذار به الفبای لاتین وجود ندارد. پتانسیل فرهنگی و علمی کشور با اتکا به الفبای سیریلیک موفقیت ها و  دستاوردهای معینی داشته است.

در باره اتحادیه اقتصادی اوراسیا

الحاق به اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک تصمیم به روز و مهمی بود.

مطمئن هستم که آثار مثبت عضویت قرقیزستان در اتحادیه اقتصادی اوراسیا جلوی نکات منفی موجود را می گیرد. رشد متوسط تولید ناخالص داخلی سالانه در چهار سال اخیر در این اتحادیه نسبت به سال های 2010-2014 در حدود 4.1 درصد بوده است ولی در دوران اوایل الحاق به اتحادیه رشد 2.1 درصد پیش بینی شده بود.

"- طی هشت سال اخیر رشد پایدارمیانگین  حقوق ماهانه (دستمزد) مشاهده می شود."

حقوق ماهانه در کشور در سال 2018 نسبت به سال 2010 به 2.3 برابر افزایش یافت و بیش از 16 هزار صوم را تشکیل داد. در زمان عضویت قرقیزستان در اتحادیه شاخص مذکور به 33 درصد افزایش یافته است.

قرقیزستان از ایجاد بازار اشتغال اتحادیه اقتصادی اوراسیا فایده های متعددی به دست آورد و آنها شامل اعتبار بودن گواهینامه های رانندگی و دیپلم های قرقیزی، تضمین اجتماعی، تامین بازنشستگی و غیره می باشند.

علاوه بر این کارمندان قرقیزستان حق کمک پزشکی در کشورهای اتحادیه دارند.

در باره افراط گرایی و افغانستان

از سال 2013 سفارت جمهوری قرقیزستان در کابل افغانستان فعالیت می نماید . سفارتخانه ما نه تنها برای گسترش همکاری های دوکشور تلاش می کند بلکه وضعیت در افغانستان را نیز هماهنگ و نظارت می کند.

قرقیزستان درک می کند که تداوم جنگ در افغانستان بر امنیت منطقه ای تاثیر منفی می گذارد. ولی ما افغانستان را بعنوان کشوری که امنیت ما را تهدید می کند؛ قلمداد نمی کنیم.  

ما افغانستان را به عنوان شریک خود می دانیم و همکاری با آن می تواند موجب همگرایی منطقه ای و ایجاد امکانات جدید تجاری-ترانزیتی برای کشورهای آسیای مرکزی و تمام منطقه گردد.

ما تلاش ها و مساعی دولت و مردم افغانستان را برای دستیابی به ثبات و صلح ارج می نهیم و به سهم و وسع و امکانات خود از هرگونه کمکی دریغ نمی کنیم.

" وضعیت در افغانستان از یک لحاظ دیگر نیز  برای ما بسیار مهم است، چون در بخشی از آن کشور قرقیزهای پامیری زندگی می کنند"

ما سالانه به قرقیزهای پامیری کمک می کنیم و مسئله مهاجرت آنان به قرقیزستان را بررسی می نماییم.

همچنین در مقابله و مبارزه با افراط گرایی و تروریسم فعالیت می کنیم. اطمینان داریم که از شرکای خود کمک بگیریم، از جمله پایگاه نظامی روسیه در شهر کانت.

به ویژه می خواهم موضوع همکاری های نظامی و فنی با روسیه را تاکید کنم:

" در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا و به کمک روسیه 11 پست در مرزهای قرقیزستان احداث شده است."

ما تدابیر و اقدامات مورد نیاز را برای تقویت مرزهای خود انجام می دهیم و بودجه ای را برای بازسازی پاسگاه ها اختصاص می دهیم.

در باره اختلافات مرزی

در زمان شوروی مرز نداشتیم و همه ما در ترکیب یک کشور بزرگ بودیم و در آن زمان مشکلات مرزی وجود نداشت. در آن زمان ملت های مختلف در کنار یکدیگر در وحدت و صلح زندگی می کردند.

" در حال حاضر برخی از خطوط مرزهای دولتی در نزدیکی محل سکونت قرار دارند و به خاطر آن اختلافات ایجاد می شود."

بخش زیادی از مرزهای دولتی قرقیزستان و ازبکستان مشخص شده و توافقنامه مربوطه به امضا رسیده است.

در باره انتخابات پارلمانی

سال جاری انتخابات پارلمانی در قرقیزستان برگزار می شود. دولت قرقیزستان برای جلوگیری از بی ثباتی در کشور با موسسات اجتماعی، رسانه ها، فعالان مذهبی و مدنی همکاری می کند.

فاجعه های قبلی بایستی به درس عبرت تبدیل شود. وحدت مردم و توافق بین قومی- زندگی مردم، سلامتی آنان و آینده جوانان است. پس از ارزش های مذکور در باره سیاست فکر کنیم.

" پیش بینی پیروزی یکی از احزاب در انتخابات، در حال حاضر بسیار سخت است. انتخاب نهایی تنها دست مردم است."

من برای تمام احزاب سیاسی که در انتخابات پارلمانی شرکت خواهند کرد، شرایط یکسان فراهم می کنم. آماده هستم با هر حزب سیاسی که برنده شوند، کار کنم.

منبع:

 https://kloop.kg/blog/2020/02/27/kyrgyzstan-samyj-nadezhnyj-soyuznik-rossii-chto-skazal-zheenbekov-v-intervyu-rossijskomu-izdaniyu/


[1] Перекрестный год


١٢:٥٧ - 1398/12/15    /    شماره : ٧٤٦٢٩٦    /    تعداد نمایش : ١٥٨خروج